Návod ku kontrole DIGITÁLNYCH COVID PREUKAZOV EÚ

Oddnes vysoko aktuálna téma. Návod ako sa preukazovať platným COVID preukazom. Aj pre tých skôr narodených.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Možno vás prekvapí, že k tomu stačí aj jednoduchý mobil. Stačí ak vie zobrazovať obrázky.

Ak si myslíte, že všetko podstatné už dávno viete, prejdite na koniec na časť VII. AKO TO FUNGUJE V PRAXI

I.

Najjednoduchším spôsobom ako sa preukázať DIGITÁLNYM COVID PREUKAZOM EÚ /v ďalšom texte iba "preukaz"/, je vytlačiť súbor PDF s preukazom na tlačiarni.

Papierový preukaz má formát A4 /ako list kancelárskeho papiera/. Vo vytlačenej forme obsahuje špeciálny QR s vysokou hustotou záznamu. Slúži k overeneniu pravosti preukazu digitálnymi aplikáciami.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obrázok blogu

Poskladaný preukaz podľa návodu na obrázku, vložený do plastového obalu, obsahuje z jednej strany osobné údaje a z druhej strany verifikačný QR kód a preto ho netreba pri kontrole vyberať z obalu, ktorý ho chráni pred poškodením. QR kód na zadnej strane je čitateľný mobilmi aj skenermi aj cez plastový obal.

Platným "Digitálnym COVID preukazom EÚ" nie sú slovenské potvrdenia o očkovaní, posielané elektronicky /email/ v čase pred termínom vydávania slovenskej verzie "Digitálneho COVID preukazu EÚ" /jún 2021/. Tieto doklady síce majú QR kód, ale už na prvý pohľad je vizuálne iný. V rohoch obsahuje 3 výrazné štvorčeky /slúžia k rýchlemu zisteniu veľkosti QR kódu skenerom/, ktoré QR kód na preukaze má úplne maličké.

Skryť Vypnúť reklamu

Obrázok blogu

Verifikačné aplikácie QR kódov preukazov /napr. slovenská app OverPass v obrázku vyššie/ vyhodnotia takýto doklad ako neplatný.

II.

Mám preukaz v PDF forme, nechcem používať papierovú formu

Uložte si PDF súbor do mobilu. Ak si stiahnete aj aplikáciu na čítanie PDF súborov, budete mať preukaz prístupný aj bez pripojenia mobilu k internetu. Verifikačné aplikácie QR kódov preukazov bez problémov prečítajú QR kód priamo z PDF súboru zobrazenom na mobile.

III.

Ako odomknúť zaheslovaný PDF súbor s preukazom

Ak nechcete zakaždým pri zobrazení preukazu z PDF súboru zadávať heslo, môžete heslo zo súboru odstrániť :

Skryť Vypnúť reklamu

Prejdite na: https://smallpdf.com/unlock-pdf

Postupujte podľa návodu /kam kliknúť označujú červené rámiky/ :

IV.

Môj mobil nevie zobraziť preukaz v PDF súbore.

Ľahká pomoc. Obrázok vie zobraziť už takmer každý mobil. Prevedte PDF formu preukazu na obrázok s vysokým rozlíšením. Potrebujete k tomu preukaz v nezaheslovanej forme PDF /viď odstavec III. vyššie/.

Prejdite na: https://pdf2jpg.net/

Po vybratí súboru, zvoľte najvyššiu kvalitu konverzie – 300 dpi. Certifikát obsahuje špeciálny QR kód s vysokou hustotou záznamu, ktorý musí byť čitateľný pre kontrolné orgány pri overovaní pravosti certifikátu mobilnou, alebo PC aplikáciou.

Skryť Vypnúť reklamu

Výsledkom je preukaz vo forme obrázku, v kvalite vyhovujúcej pre čitateľnosť QR kódu:

Obrázok blogu

Obrázok /rovnako ako zdrojový PDF súbor/ má nevýhodu v tom, že meno a priezvisko je otočené hore nohami. Stačí však v akomkoľvek editore fotografií vystrihnúť hornú polovicu preukazu tesne nad poliacim vodorovným čiarkovaním a otočiť ho o 180 stupňov.

Výsledok :

Obrázok blogu

Obrázok v mobile, je najjednoduchšia forma digitálneho zobrazenia preukazu. Ak obrázok priblížite/zväčšíte tak, aby QR kód bol na celú šírku obrazovky mobilu, overovacie aplikácie bez problémov QR kód prečítajú. O tom, že to funguje aj s úplne jednoduchým mobilom sa môžete presvedčiť z obrázka v závere blogu.

V.

Mám očkovanie, nemám preukaz v PDF forme.

Prejdite na: https://covidforms.nczisk.sk/index.php

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Kým prejdete k ďalšiemu kroku, pripravte si vaše číslo "COVID-19-PASS". Dostali ste ho elektronickou poštou, alebo formou SMS pri vašej prvej registrácii na testovanie, alebo očkovanie.

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Ak zvolíte voľbu voľbu “Stiahnuť preukaz” certifikát sa uloží do vašeho zariadenia vo forme nezaheslovaného PDF súboru. Pri voľbe odoslať do emailu, dostanete zaheslovaný PDF súbor:

Obrázok blogu

VI.

Slovenská aplikácia GreenPass.

Slúži k ukladaniu a zobrazeniu všetkých vašich certfikátov. Po inštálácii v mobile nevyžaduje pripojenie na internet.

VII.

AKO TO FUNGUJE V PRAXI.

Včera popoludní po známení, že o pár hodín /o polnoci/ nás prepadne lockdown, vypukla v Bratislave nákupná horúčka. Rukojemníci vlády/občania vyrazili na poslednú chvíľu do obchodov, ktoré sú už dnes zavreté. Okolo 20:00 hod prichádzam k nákupnému centru. Ťažko zaparkovať, všade plno.

Hneď za vstupom stojí v rade asi 15 ľudí, každý niečo hľadá v mobile. Úplne vpredu SBS-kár kontroluje preukazy/testy. Z radu sa odpojí staršia pani a so slovami "ja mám papierový" ide k SBS-károvi. Idem za ňou.

Kým pani vyťahuje z tašky v euro obale /A4/ zabalený DIGITÁLNY COVID PREUKAZ EÚ, vytiahnem z vrecka vakcinačnú kartu o veľkosti bankomatovej karty, ukážem ju SBS-károvi z oboch strán. Po kývnutí idem ďalej. Kontrola QR kódu sa nekonala. Keby sa konala, trvalo by mi to takmer rovnako, kým tým všetkým ostatným ešte hodne dlhšie :D

Obrázok blogu

VIII.

NA ZÁVER

Treba vedieť, že kedykoľvek poskytnete komukoľvek QR kód vášho DIGITÁLNEHO COVID PREUKAZU EÚ k naskenovaniu /mobilom či skenerom/, poskytujete možnosť tretej strane, aby si uložila všetky vaše údaje z preukazu.

Slovenská aplikácia OverPass to síce neumožňuje, ale vy nikdy neviete, akou aplikáciou vám tretia strana verifikačný QR kód sníma.

Úspešné overenie preukazu aplikáciou OverPass je na mobile vpravo.  Ako vstup poslúžil QR kód vo forme obrázka zobrazený na  jednoduchom mobile vľavo.
Úspešné overenie preukazu aplikáciou OverPass je na mobile vpravo. Ako vstup poslúžil QR kód vo forme obrázka zobrazený na jednoduchom mobile vľavo. 

Miroslav Plocháň

Miroslav Plocháň

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Aktívny dôchodca, dátový analytik, štvorkolkár. Skúsenosti v oblasti cenných papierov, investícií, správy portfólií, poskytovania úverov a kryptomien.Venujem sa spracovaniu dát na internete z oblasti koronavírusu a kryptomien. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu