Zapredaní KDH-áci?

KDH vytrvalo odmieta spoločný postup SMK, SDKÚ a KDH pri povolebných rokovaniach. Prečo asi?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (79)
Obrázok blogu

SMER sa aktívne uchádza o podporu minimálne jednej bývalej koaličnej strany. Najhlasnejšie vyjadruje podporu myšlienky partnerstva s KDH a SMK. Podľa včerajších agentúrnych správ SMER štedro ponúka KDH dostatok voľnosti v spoločnom programe. Je možné predpokladať, že SMER je ochotný ponúknuť KDH voľnosť v otázkach, ktoré sú pre SMER menej podstatné a naopak pre KDH kľúčové. KDH už postoj SDKÚ ku klerizácii štátu pozná - je negatívny. Preto zrejme tie vyhlásenia Hrušovského, že karty rozdáva SMER a rokovať so stranami bývalej koalície je pre KDH zbytočné. SMER chce vládnuť a potrebuje partnerov. Víťaz volieb pravdepodobne výmenou za podporu ponúka KDH jedinečnú možnosť dať do vládneho vyhásenia (a neskôr aj presadiť) zmeny, ktoré by akákoľvek iná relevantná strana zmietla zo stola. Spomeňme si na to, ako vznikla v predminulej vláde (1998-2002) zmluva so Svätou stolicou, ktorá priniesla zmeny vo vzťahu štát-cirkev v mnohých oblastiach. Táto dohoda takisto vznikla dôsledkom parlamentnej spolupráce KDH s ľavicou.

Ak sú tieto prognózy pravdivé, znamená to, že KDH ide podstatne viac o náboženské témy ako o pravicové reformy. K podpore reforiem vo formácii s SKDÚ a SMK sa hnutie zatiaľ stavia odmietavo. Jedinou zásadou s ktorou KDH ohľadom rokovaní vystupuje pred verejnosť je podmienka, že prípadná spolupráca KDH s HZDS by musela vylučovať osobu Vladimíra Mečiara. Zrejme sa nechcú politicky úplne odrovnať, naopak, zvažujú vládnutie so SMER-om.

SMER tak ukazuje, že liberálne hodnoty a sekulárny demokratický štát nepatría do ich zorného poľa. Tam zrejme patria lukratívne ekonomické a iné vládne posty. Podľa doterajšieho vývoja má najbližšie k dohode práve SMER a KDH, matematika však hovorí, že na vládnutie potrebujú získať podporu najmenej jednej ďalšej strany.

Otázka aká koalícia vznikne a na čom sa dohodne je stále nezodpovedaná a o prekvapenia zrejme nebude núdza.

Martin Podolský

Martin Podolský

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bratislavčan, nar. 1976, s chuťou podeliť sa o svoje myšlienky a postoje. Zoznam autorových rubrík:  nove

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu