Má zmysel investovať aj po 40-ke?

Nie je už neskoro? Túto otázku si kladú potenciálni investori, ktorí už 40 rokov mali. Odpoveď znie: času je dosť.

Má zmysel investovať aj po 40-ke?
(Zdroj: Pexels / Andrea Piacquadio)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Pravdou je, že investovanie je beh na dlhú trať a tento fakt možno niektorých investorov odrádza. Lenže dlhou traťou nie je myslené len obdobie od 20 do 65, dlhodobé investovanie začína na horizonte 10 rokov.

Ak máte 40, do štandardného dôchodku vám zostáva ešte 22 rokov. To je ideálna doba pre dlhodobé investovanie. Aj keď lepšie by bolo začať oveľa skôr, ani teraz nie je neskoro.

No v prípade, že pri odchode na dôchodok chcete mať odloženú čiastku rádovo v desiatkach tisíc eur, potrebné bude investovať podstatne vyššie sumy, než stačia tým, ktorí začali napríklad v 20 rokoch. Vhodný spôsob, ako začať, nespočíva v nákupe jednej akcie a utratení všetkých prostriedkov. Ideálne je investovať pravidelne a dlhodobo, napríklad na mesačnej báze a stále rovnakú čiastku. Tento prístup umožňuje redukovať riziko a zarobiť aj na krátkodobých výkyvoch trhov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sumu, ktorú je potrebné s pribúdajúcim vekom investovať na dosiahnutie 70 tisíc eur v 62 rokoch, nájdete v tabuľke nižšie. Tá počíta s konzervatívnym zhodnotením vo výške 4 % ročne.

Vek investora

Mesačná investícia potrebná na dosiahnutie 70 - tisíc eur pri odchode do dôchodku v 62 rokoch 

20

53 €

30

88 €

40

159 €

50

351 €

55

633 €

Je zrejmé, že ten, kto začal investovať už v 20 rokoch, má veľký náskok a každý mesiac mu na dosiahnutie cieľa na úrovni 70 000 € stačí investovať 53 €. Keď človek začne o 10 rokov neskôr, suma už je vyššia - 88 €. Už 159 € musí investovať ten, ktorý začína investovať v 40 rokoch a každé ďalšie "oneskorenie" si pýta významnú sumu navyše. Keď začnete investovať až v 50 rokoch, je potrebné obetovať mesačne už čiastku vyššiu ako 351 €. Dôvodom je efekt zloženého úročenia – čím dlhšie sa vám peniaze zhodnocujú, tým viac vám zarobia.

SkryťVypnúť reklamu

Začať investovať je tak možné aj v neskoršom veku a vďaka tomu si starobný dôchodok spríjemniť slušnou sumou. Je ale potrebné počítať s tým, že mesačne investovaná čiastka bude musieť byť vyššia, než keby ste začali investovať skôr.

Pre optimalizovanie výnosu je vhodné na začiatku investovania zvoliť vyššiu alebo dokonca najvyššiu rizikovosť portfólia. S ňou je totiž spojený aj vyšší potenciálny výnos, pričom dlhší investičný horizont pomáha eliminovať krátkodobé výkyvy na trhoch. Ako sa človek blíži svojmu investičnému cieľu, je múdre výnos z rizikovejšej investície „‚zamykať“ znižovaním rizika – v prípade Portu tomu pomôže aj funkcia inteligentného znižovania rizika. V 62 rokoch je rozumné mať investíciu čo možno najkonzervatívnejšiu, aby sa na nej nepodpísali prípadné prepady na akciových trhoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu


Portu Fin Blog

Portu Fin Blog

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Portu je online platforma, ktorá umožňuje investovať skutočne každému. Na tomto mieste nájdete tipy, rady a novinky, vďaka ktorým dokážete svoje peniaze efektívne zhodnotiť. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáInvestičné tipy a triky

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu