Slovenská veda umiera, zachráňme ju!

Vzdelávanie mladších generácii je jednou z najdôležitejších funkcií štátu, prináša prosperitu a celkovo lepšiu spoločnosť. Avšak mladých nemôžeme vzdelať, kým naše milióny eur na vedu a školstvo tečú do pofiderných firiem.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Azda najvýraznejším prejavom toho, že Slovensko zlyháva nielen ako právny štát, ale aj ako štát, ktorý by vytváral vhodné prostredie na rozvíjanie ľudského kapitálu a potenciálu šikovných ľudí, je v poslednej dobe široko medializovaná kauza okolo prerozdeľovania eurofondov na ministerstve školstva. Ako sa ukazuje, strany vládnej koalície, predovšetkým SNSSmer, sa ulakomili na 600 miliónov euro z výziev určených na dlhodobý strategický výskum a priemyselné výskumno-vývojové centrá. Kým prvá z nich bola novou ministerkou zrušená, projekty schválené v rámci druhej výzvy o hodnote 300 miliónov budú iba „prehodnotené“. Na povrch sa pritom dostali škandalózne informácie o firmách, ktoré v tejto výzve uspeli a zároveň príbehy vedcov, ktorí sa kvôli svojej neochote podeliť sa o 20% zo získaných prostriedkov nakoniec k dotáciám nedostali. Verejnosť sa tak mala možnosť dozvedieť, že peniaze nezískal úspešný slovenský chemik Robert Mistrík so svojím projektom mapovania metabolitov v ľudskom tele na úkor firmy, ktorá nezamestnáva ani jedného človeka. Taktiež bola odmietnutá žiadosť firmy molekulárneho biológa Pavla Čekana, ktorá sa prihlásila s projektom personalizovanej diagnostiky pre onkologických pacientov. Namiesto toho v oblasti biomedicíny uspeli projekty firiem, ktoré si vedu a výskum ako predmet podnikania zapísali iba tento rok, resp. firma, v ktorej vedení je bývalá súťažiaca Miss Slovensko. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To, čo majú tieto prípady spoločné, je skutočnosť, že obaja menovaní vedci sa po rokoch strávených v zahraničí rozhodli vrátiť na Slovensko v nádeji, že tu budú môcť uplatniť svoje skúsenosti a vedomosti a prispieť tak k rozvoju a diverzifikácií slovenskej ekonomiky a zároveň pozdvihnúť reputáciu nášho štátu v zahraničí. Avšak korupčné prostredie nevídaných rozmerov a vybavovanie peňazí na vedu po politickej linke spôsobujú, že títo ľudia strácajú ilúzie a uvažujú o opätovnom odchode zo Slovenska, tak ako napríklad biochemik Vladimír Leksa. Toto je typický prípad toho, ako slovenská politická „špička“ aktívne prispieva k tzv. „odlivu mozgov“ (brain-drain) z našej krajiny. Tento fenomén sa avšak zďaleka netýka iba už vyštudovaných profesionálov, ale takisto aj mladých ľudí, ktorí sa práve rozhodujú o štúdiu na vysokej škole. Podľa štatistík Eurostatu sme v rámci EÚ treťou krajinou s najvyšším počtom odchádzajúcich študentov, pričom v zahraničí študuje až 14 percent Slovákov. Paradoxne si problém uvedomuje aj slovenská vláda, teda minimálne analytické oddelenie Ministerstva financií, ktoré upozorňuje, že ročne zo Slovenska odíde približne 15 tisíc obyvateľov, čo bude mať okrem iného negatívne následky na udržateľnosť dôchodkového systému do budúcna.

Skryť Vypnúť reklamu

Na druhej strane však máme člena vládneho kabinetu Roberta Kaliňáka, ktorý svojim pôsobením na ministerstve vnútra vyvoláva hocičo, len nie dôveru v právny štát. Ako môže občan dúfať v nezávislé vyšetrenie týchto najnovších podozrení, keď 6 miliónov euro z týchto eurofondov išlo aj na projekt firmy Preem s.r.o., ktorej účtovníkom je Branislav Kušík, ktorý bol zároveň účtovníkom firmy Jána Počiatka a Roberta Kaliňáka FoRest. Všetci traja sú zároveň personálne prepojení v rôznych projektoch, napríklad neslávne známom Donovalskom pivovare. Napriek obrovským pochybnostiam a informáciám o nekalých praktikách, ktoré mala polícia k dispozícii od Slovenskej informačnej služby a Najvyššieho kontrolného úradu viac ako rok, sa za túto dobu NAKA a Policajnému zboru nepodarilo podozrenia z korupcie vyšetriť alebo iným spôsobom zakročiť. Nie je opovážlivé tvrdiť, že nebyť medializovania informácií, verejnosť by sa o tejto kauze nikdy nedozvedela. Policajný zbor pod vedením Tibora Gašpara je totiž pri vyšetrovaní korupcie firiem napojených na vládne strany tak neschopný, že pravdepodobnejšie vysvetlenie sa zdá byť už len to, že rozkrádanie verejných financií aktívne kryje. 

Skryť Vypnúť reklamu

Korupcia trestá šikovných a čestných ľudí. Zabraňuje plnému využitiu ľudského potenciálu a posunutiu Slovenska k moderným krajinám, ktoré svoje ekonomiky nezakladajú na využívaní lacnej pracovnej sily, ale na inováciách a vývoji. Ak chcú teda občania Slovenskej republiky dúfať, že raz budú žiť v spoločnosti, v ktorej štát podporuje naše najlepšie odborné kapacity bez ohľadu na ich politickú príslušnosť alebo potenciálny finančný zisk pre spriaznených oligarchov, je najprv potrebné vytvoriť prostredie, v ktorom sa korupcia trestá bez výnimiek. Preto je ako prvý krok potrebné žiadať odchod skompromitovaného ministra Kaliňáka a zároveň po politickej linke dosadeného a politickými tlakmi ovplyvňovaného prezidenta PZ Gašpara a špeciálneho prokurátora Kováčika, ktorí svojou „aktívnou pasivitou“ prispievajú k rozrastaniu korupcie do najvyšších sfér verejného života. Príďte preto tento pondelok, 25.09.2017, o 17:00 na Hviezdoslavove námestie v Bratislave a povedzte vládnym politikom, čo si myslíte o ich degeneračnom vplyve na budúcnosť našej krajiny. 

Skryť Vypnúť reklamu

 

 

Veľký protikorupčný pochod

Veľký protikorupčný pochod

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pochod proti korupcii organizovaný študentami. Uskutoční sa 18.4. o 17:00 v Bratislave, z Hviezdoslavovo námestia na Námestie SNP. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu