Bábuška a čierny kocúr

Smutnonerozprávka

Bábuška a čierny kocúr
Війна і тварини. Фотоісторія. (Zdroj: iPress.ua)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Bojíte sa ježibáb? Ja sa už nebojím. Keď som bol malý, aj som sa bál, ale potom som sa prestal, lebo vraj nijaké neexistujú. Aspoň tak ma upokojovala mama, keď som nemohol zaspať. Mame som veril všetko, čo povedala, len nie to, že nejestvujú ježibaby. Žijú. Určite žijú v perníkovej chalúpke v hlbokom lese, ktorú nejaká pani, mimochodom, volá sa Sybila, čo je tiež ježibabie meno, premenovala na medovníkovú. Ale keď som bol ja malý, bola ešte perníková a taká aj ostane.

Ale nie o tom som chcel. Proste, ježibáb sa nebojím, lebo ony žijú v perníkovom domčeku a kým nenájdem perníkový domček, nemusím sa obávať ani ježibaby. Ani jej namosúreného kocúra, čo sedí na ježibabinom hrbe a zlostne prská po všetkých naokolo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Iného sa treba báť: že prídu vojaci, postrieľajú deti aj ich otcov a mamy a zbombardujú domy. Perníkové chalúpky nezbombardujú, tie sú hlboko v lese. Vojaci zbúrajú obyčajné domy a v nich bývajú otcovia, mamy, deti a bábušky. Niektoré majú kocúrov a niektoré dokonca aj čiernych. Ale predtým sa nezlostili, tie kocúre, ani neprskali, ani nemali oči rozšírené hrôzou. Teraz áno. Akoby aj oni vraveli: “Ruky preč od mojej chalupy! Dajte preč tie špinavé paprče od mojej krajiny!”

Asi toľko o nerozprávkovej chalupe, v ktorej, kým ju nezničili vojaci, bývala obyčajná bábuška a jej “čornyj kot”. (Neviem, ako sa povie čierny kocúr po ukrajinsky, ale tento na obrázku ešte donedávna celkom slušne rozumel aj rusky. Dnes, keď počuje ruštinu, tvári sa takto.) Radšej ukončím túto smutnú rozprávku teraz, kým ešte žije bábuška a jej kocúr, pretože rozprávky by mali mať dobrý koniec. Ale toto aj tak nie je nijaká rozprávka. Tie sú predsa vymyslené, toto je skutočné až hrôza...

Rastislav Puchala

Rastislav Puchala

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  217x

Spisovateľ na voľnej nohe. Pozrite si napríklad Archu zmluvy , alebo Vežu zo slonovej kosti. Ale o chvíľu aj Priestupný rok - vychádza v septembri. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu