Zabetónujú nám po Železnej studničke aj Kamzík?

Písmo: A- | A+

Snahy rôznych finančných skupín, developerov a pochybných podnikateľov sa v poslednom období zameriavajú zvláštnym smerom: zastavať podhorský pás a ukrojiť tak poriadny kus bratislavského lesoparku.

Ráno 8:00 na Kamzíku, autá už stoja takmer na lúkeRáno 8:00 na Kamzíku, autá už stoja takmer na lúkeRobert Puk

Plány na zástavbu a devastáciu Železnej studničky pod pláštikom vybudovania letného kúpaliska, v skutočnosti vybudovania rezidenčnej štvrte, nie sú jediné, čo nás v bratislavskom lesoparku čaká. Na rade je aj výstavba akéhosi vonkajšieho športového parku na Kamzíku. S iniciatívou prišli Mestské lesy a projekt prezentujú aj mestskí poslanci Ing. Libor Gašpierik a JUDr. Tomáš Korček známy z kauzy PKO. Napriek tomu, že na bratislavskom Kamzíku sú v prevádzke tri bufety, funguje obnovená sedačková lankovka, bobová dráha, lyžiarsky vlek a takzvaný Arneho bežecký chodník s gymnastickým náradím (podotýkam tento zíva prázdnotou), Mestské lesy chcú bratislavský Kamzík pravdepodobne prebudovať na zábavný park. Pravdou je, že aj bufety, bobová dráha, chatky a vôbec celé územie by potrebovalo revitalizáciu, ktorú však prenajímatelia priestorov nemôžu začat robiť bez normálnych zmlúv o prenájme. Okrem toho, už teraz je priestor predimenzovaný a dá sa zväčšiť len vyrúbaním niekoľkých hektárov lesa.

vizualizácia architektonického návrhu: Mestské lesy

 

Uvediem príklady,  prečo sa sem spomínaný projekt nehodí.

- Na bratislavský Kamzík vedie jedna prístupová cesta z centra mesta, ktorá je už dnes predimenzovaná. Návštevníci za pekného počasia cez víkend parkujú už takmer na Cvičnej lúke ako aj v úzkych uličkách Koliby. Návrh hovorí o vybudovaní 300 parkovacích miest. Kde a za akú cenu? Koľko stromov bude musieť padnúť za obeť? Tento návrh speje k tomu, že z turistov sa stanú motoristi. Nebolo by riešením naopak obmedziť prístup áut na Kamzík a namiesto toho posilniť verejnú hromadnú dopravu?

- Čo sa týka gastronomických možností, na Kamzíku fungovali štyri reštaurácie a to Expo, reštaurácia hotela West a ešte dve v priestoroch televínej veže. Expo zlikvidovali a to, čo namiesto neho postavili boli nútení zatvoriť pre nízku návštevnosť. Reštaurácia West mení prevádzky a funguje ako-tak len preto, lebo je súčsťou hotelového komplexu, ktorý zahŕňa ručnú umývarku áut a krytý plavecký areál pre deti. A reštaurácie vo veži zívajú prázdnotou, napriek rôznym lákadlám. Turisti a športovci, ktorých chodí na Kamzík 99 percent, si nepotrpia na drahé reštaurácie a aj tí solvetnejší chodia radi do štýlových lesných prevádzok.

- Terajšia lezecká stena zíva prázdnotou, takisto o chátrajúce chatky nemala záujem žiadna škola, aby tu organizovala výčbu v prírode.

- Lyžiarsky areál? Už niekoľko rokov je v prevádzke len niekoľko dní do roka, nakoľko svahy sú orientované na juh. Preto prenajímateľia zrušili aj umelé zasňežovanie.

- A ešte spomínaný Arneho chodník. Chodím po ňom dennodenne a náradie na cvičenie vrátane víkendov pravidelne využíva asi desať nadšencov. Ak si pozriete budúcu architektonickú podobu dobre sa zamerajte na tú betónovú vyhliadku ponad cestu. Aj takéto monštrum tam chce postaviť organizácia BANNatur z Viedne, asi s dobrými kontaktami na hlavnú architektku Ingrid Konrad. Turisti a mladé rodiny s deťmi, pre ktoré je kolibský les vzácny, tak ako aj lúky, určite nebudú nadšené, keď im tam vedenie mesta vybuduje mega areál. Na revitalizáciu a budovanie veľkých outdoorových centier by si malo vedenie mesta, ale aj mestskí poslanci nájsť vhodnejšie priestory, nie v chránenej krajinnej oblasti, kde všetci návštevníci obdivujú hlavne to, že blízko centra stále stojí les. Dokedy? Skúste niečo podobné urobiť v Horskom parku...

V poslednom období sa stala bratislavskou módou práve masívna výstavba v podlesnom páse Bratislavy a to od Rače, cez Vinohrady, Devín až po Záhorie. Takmer vždy za projektami stoja rôzni developeri, finančné skupiny či podnikatelia s pochybnou minulosťou, ako napríklad tí na Kolibe.

Ešte poznámka prenájmu: Mesto Bratislava, ako investor, chce vybudované prevádzky prenajať jednému alebo viacerým prenajímateľom. A tu je ďalšie riziko, prenájom sa dá veľmi ľahko zmeniť na predaj, tak sa sa to stalo práve na Kamzíku, keď priestor pred reštauráciou Expo, ktorý mal slúžiť ako detské ihrisko odpredalo bývalé vedenie mesta ľuďom blízkym jednej z bratislavských mafiánskych skupín. A tí mali jediný cieľ, stavbu Expa, ktoré úspešne reprezentovalo Slovensko v zahraničí, zlikvidovať. Čo po nich zostalo? Gýčová prázdnota.

Skryť Zatvoriť reklamu