Prečo chcel starosta Rudolf Kusý zadĺžiť mestskú časť Bratislava Nové-Mesto?

A zadĺžiť tak, že ani presne nevedel na čo použije mestská časť úver z komerčnej banky vo výške 7,5 milióna eur.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Poviete si, teraz už nekandiduje na pozíciu starostu Nového-Mesta, ale na primátora Bratislavy, tak čo už s tým. Nech sa trápi jeho nástupca.

Nie je to celkom tak. Prijatím bankového úveru sa totiž zaoberali tri predchádzajúce miestne zastupiteľstvá. A s najväčšou pravdepodobnosťou išlo hlavne o to uspokojiť jeho nového a nádejného aktivistu a vtedy možno aj nádejného kandidáta na miestneho poslanca istého Michala Pavlíka, ktorý začal byť pár mesiacov pred voľbami veľmi aktívny-alebo ho použiť ako bieleho koníka. V čom? Veľmi presadzoval kúpu pozemku a výstavbu novej škôlky na bratislavských Kramároch, tesne vedľa bytovky, kde býva. A pár ľudí v okolí sa k nemu pridalo. Aj tí, ktorí bojovali proti bytovke, v ktorej Pavík býva - developer totiž staval v rozpore s územným plánom - značne poškodil životné prostredie v okolí a zničil aj verejný priestor. (O pánovi Pavlíkovi poviem ešte toľko: na Kramáre sa prisťahoval pred rokom, od roku 2017 do roku 2020 sa potuloval po bratislavskej Petržalke a Ružinove. V roku 2017 si ešte uvádza trvalý pobyt v Partizánskom. Ocenil by som teda, keby sa začal vyjadrovať k peniazom daňových poplatníkov Nového-Mesta až vtedy, keď začne do tejto mestskej časti prispievať.)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale späť k úveru. Časť z neho 1,4 milióna eur mala byť použitá na kúpu pozemku od, charakterizujme ho ako, skrachovaného minidevelopera. Meter štvorcový za 1000 eur. Na bratislavských Kramároch. Realitné portály nevedia hodnotnejšie pozemky v tejto lokalite predať za 400 eur za meter štvorcový. Dosť ma zarazilo vyjadrenie starostu Kusého na zastupiteľstve keď povedal, že ešte nie je presne definované čo to tam vlastne bude a o čo presne ide. Pán Pavlík totiž ponúkol aj verziu, že za pozemkom na ktorom bude škôlka, sa môže postaviť aj menšia bytovka. Prirodzene na prvom zastupiteľstve, ktoré prejednávalo prijatie úveru - 12. 4. 2022 - urobil starosta Kusý celú prednášku o tom, aká je inflácia, ako cíti veľku zodpovednosť ako veľmi sa oplatí zobrať si úver, čo všetko sa može jeho čerpaním zrealizovať. Ohľadne tých sľubovaných projektov, to sú sľuby, ktoré počúvame už roky. Stále dookola ako vydratá platňa. Prijatie tohoto úveru prirodzene podporil Branislav Filipovič, pravá ruka starostu Kusého. Časť poslancov, ktorí už majú skúsenosti s planými sľubmi pána starostu a to, že vlastne ani sám nevedel presne definovať použitie úveru, sa vyjadrila záporne. Úver síce neodmietli, ale žiadali presne definovať použitie finančných prostriedkov. Napriek tomu za tento paškvil hlasovali poslanci Balga, Lovich, Galamboš, Filipovič, Novitzký, Korček, Kuzma, Winkler a takmer neviditeľná poslankyňa Pfundtner. Výsledok? Materiál nakoniec hlasovaním neprešiel.

SkryťVypnúť reklamu

Ale prišlo druhé zastupitelstvo. A to 28. 6.2022. Tu už boli jasne definované podmienky a tak poslanci prijatie úveru odhlasovalo.

Problém sa zdal vyriešený, život môže pokračovať ďalej. Ale čuduj sa svete čo sa stalo. Trinásteho septembra bolo zvolané ďaľšie zastupiteľstvo, teraz už starosta Kusý a zároveň kandidát na primátora na otázku poslancov, či už je úver podpísaný a čo plánuje ďalej, prekvapil. Pán Kusý otočil kabát a začal pochybovať, či vlastne je nutné zobrať si úver a zadĺžiť tak miestnu časť. Povedal, že si dokonca našiel odborníka, ktory skúma úverovú zmluvu. A to nie je všetko: podal návrh, aby sa vypísalo miestne referendum ohľadne prijatia úveru. Neprekvapilo ma, že hovoril o sume 6,5 milióna eur, hoci na prvom zastupiteľstve prejednávajúcom úver hovoril o 7,5 miliónoch eur. Totiž veľa Novomešťanov vie, že milión hore milión dole, to je prax pri realizácii zákazok pod kuratelou pána Kusého.

SkryťVypnúť reklamu

Ani slovami sa nedá opisať, ako prebiehali tie body na zastupiteľstve pojednávajúce o prijatí úveru v dňoch 12. 4. 2022, 28. 6 .2022 a 13. 9. 2022, to si treba naozaj vypočuť. Ako si starosta Kusý odporuje v takmer každej vete, aké stupídne argumenty uvádza, aké do neba volajúce hlúposti prezentuje. Ak máte silné žalúdky pozrite si to na stránke zastupiteľstvo.sk. Alebo radšej aj nie. Len ho, prosím, nevoľte. Lebo toto je presne jeho postup práce, klamať, zavádzať, obracať, atď.

Robert Puk

Robert Puk

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  148
  •  | 
  • Páči sa:  248x

Som projektový pracovník o.z. Projekt fórum, predtým som pracoval pre rôzne média, Slovenský rozhlas, Hospodárske noviny, Roľnícke noviny so zameraním na životné prostredie, ale neskôr mi pribudla aj ekonomika. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu