Zadĺži starosta Kusý obyvateľov bratislavského Nového Mesta na niekoľko generácii?

Áno, tá chvíľa sa zblíži a bude sa o tom rozhodovať na zajtrajšom miestnom zastupiteľstve.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Starosta Kusý predložil na rokovanie miestneho zastupiteľstva znovu návrh na vzatie si úveru z jednej z komerčných bánk vo výške 7,5 milióna eur. A prečo to zvovu predložil? Preto, lebo na minulom miestnom zastupiteľstve väčšina poslancov tento návrh odmietla. Prečo ho odmietli? Lebo majú dlhodobo veľmi zlé skúsenosti a teda aj obavy s nakladaním verejných financií.

Už počas svojich prvých siedmych rokov totiž doviedol mestskú časť od 7,5 miliónového rezervného fondu hospodárenia tak, že mestskú časť zadĺžil 2 miliónovým úverom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A prečo mu viacerí poslanci ešte neveria? Preto, lebo počas ostatných desiatich rokov zažili niekoľko násobne predražené zákazky, spomeniem len Športpark Jama, ktorý mal stáť 250 000 eur a nakoniec sa jeho realizácia vyšplhala na 1 milión 280 tisíc eur. Miestna časť tiež napríklad prišla o 100 000 eur pri zle napísanej zmluve pri rekonštrukcii materskej školy na bratislavskej Kolibe. Realizátor - biely koník z Rumunska - zmluva na revitalizáciu parčíku na Osadnej ulci bola tiež postavená tak, že sa počas realizácie sa cena trikrát navyšovala, nakoniec celý tento nepodarok s rozmermi 25 x 15 metrov stál viac, ako výstavba megaluxusnej vily. Takýchto príkladov by som vám mohol vymenovať neúrekom.

SkryťVypnúť reklamu

Pozrite si na oficiálnej stránke miestnej časti, zmluvy, faktúry, objednávky. Všetko tam je. Všetky dokumenty, ako pán starosta nakladá s vašimi financiami. A to nie je všetko. Poslanci okrem iného vedia, že v zásuvke jeho stola je viac ako sto rôznych, nikdy nezrealizovaných, štúdií, projektových dokumentácii a podobných nezmyslov za viac ako 600 000 eur.

Aby som však bol konkrétny predstavím vám na čo by sa vraj!!! mal použiť úver. To, čo je napísané je iste to, čo mestská časť potrebuje, s tým bude každý súdny človek súhlasiť, aj ja by som veril, keby to napísal iný starosta, nie Rudolf Kusý.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz bod po bode:

 • rozšírenie kapacít ZŠ a MŠ Odborárska 1 330 266,76 eur;

 • rozšírenie kapacít ZŠ a MŠ Cádrová 2 475 805,14 eur;

 • rozšírenie kapacít MŠ Šuňavcová 701 909,76;

 • vybudovanie nového sídla Ekopodniku 2 milióny 750 000 eur;

 • rozšírenie kapacít ZŠ Jeséniová 1 milión 300 000 eur;

 • invetície v budge ZŠ Sibírska 132 000 eur;

 • investície v budge ZŠ Kalinčiakova 132 000;

 • energetické opatrenia v budovách ZŠ a MŠ 100 000 eur.

Čo ma v tomto predloženom materiali nie, že udivuje, ale dokonca uráža? Starosta Kusý tvrdí, že počas doterajšej histórie mestskej časti sa investičné akcie financovali iba z vlastných zdrojov. Klame. Niekoľko stotisic eur z takzvaných nórskych fondov dostala mestská časť na realizáciu športparku Jama, státisíce eur na revitalizáciu parku Gaštanica, 90 000 eur od Hlavného mesta Bratislava dostala mestská časť na revitalizáciu ihriska na Ladzianskeho ulici, ktoré mimochodom Kusého stavebníci totálne sfušovali a vyzerá ako po cunami. Stavbári čo ho videli sa pýtajú, kde zmizli ostatné peniaze? Hodnota výkonu je tak 30 000 eur a celková výsledná suma 160 000 eur. Na realizáciu rôznych ďalších projektov dostala miestna časť z programu IROP milióny eur a z MIRRI je pripravených 720 000 eur, ako refundácia a predfinacovanie pre materskú školu Vihorlatská.

SkryťVypnúť reklamu

Na minulom hlasovaní hlasovali za úver aj ľudia, ktorých poznám a veľmi sa tomu čudujem. Takže za hlasovali Andrej Balga, Martin Lovich, Edita Pfundtner, Branislav Filipovič, Oto Novitzký, Pavol Galamboš, Stanislav Winkler a Tomáš Korček. S drvivou z nich mám veľmi korektné vzťahy a preto ma to tak veľmi hnevá.

Zato mestská časť nebola schopná a nestihla sa prihlásiť na grant do schémy na podporu športovej infraštruktúry a nepredložila na rozdiel od iných mestských časti Bratislavy žiadny projekt. Prečo sa trápiť s písaním projektu, jeho transparentným vyučtovaním, keď vziať si úver je predsa jednoduchšie a míňanie peňazí ide šup-šup.

Nepochybudem, že práve v týchto chvíľach starosta Kusý obieha ako s nasoleným zadkom viacerých poslancov, aby aj oni hlasovali za. Popod nos im ťahá medové motúziky, sľubuje vzdušné zámky. Koniec-koncov toto je jeho politika. Preto vačšina poslancov, ktorí mu ešte v minulom období ako-tak verili, už o podpore nechcú ani počuť.

Robert Puk

Robert Puk

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  141
 •  | 
 • Páči sa:  101x

Som projektový pracovník o.z. Projekt fórum, predtým som pracoval pre rôzne média, Slovenský rozhlas, Hospodárske noviny, Roľnícke noviny so zameraním na životné prostredie, ale neskôr mi pribudla aj ekonomika. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu