Získa Polikliniku Tehelná a.s. bratislavské Nové Mesto?

Tá ponuka už prišla. MH Manažment (bývalý FNM) ponúkol polikliniku na Tehelnej ulici na predaj.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Musím podotnúť, že to by sa musel stať zázrak, aby sa počas výkonu funkcie starostu bratislavského Nového Mesta Rudolfa Kusého niečo takéto mohlo podariť. Starosta Kusý totiž počas svojich 12-tich rokov bačovania nedokázal pre seniorov nič pozitívne urobiť. Táto mestská časť nemá žiadne centrum pre seniorov, kde by im bol poskytovaný akýkoľvek druh zdravotnej služby. Jediné čo dokáže pre starších ľudí urobiť sú rôzne pokútne žúrky a odmeny - napríklad predvolebné rozdávanie tulipánových cibuliek, letničiek, autobusové výlety na kúpaliská a rôzne iné, "kulturné obohacovanie" bolševickými "umelcami z čias socializmu. (Len pre porovnanie: mestská časť Staré Mesto dokázala a to v predstihu vybudovať na Dobšinského ulici moderné Zariadenie opatrovateľskej služby za 2,2 milióna eur, ktoré má kapacitu 42 miest. Dobre čítate boli ochotní pre 42 miest, pre krehkých ľudí investovať 2,2 milióna. Predpokladám, že si uvedomovali, kto desiatky rokov platil dane a výplaty samosprávnym úradníkom a kto tvorí dušu mestskej časti.)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poďme ale pekne k poliklinike na Tehelnej ulici. Nebola by to to ľahká úloha. Cena, ktorú uvádza v ponuke MH Manažment je 14 770 000 eur a ponuky sa môžu predkladať do 20. septembra 2022. Áno, treba si povedať pravdu, tá cena je tak vysoká pre mestskú časť, aj to, že by si ju nemohla dovoliť zaplatiť zo svojho rozpočtu a nepomohol by aby rezervný fond, ktorý vo výške viac ako 7,5 milióna eur starosta Kusý doslova premárnil.

Ale keďže starosta je funkcia, krorá má rôzne možnosti, rôzne kontakty a veľmi zaujímavé kompetencie, dá sa urobiť viacero krokov, ako sa k tejto nehnuteľnosti a akciovej spoločnosti dostať. Iste ste postrehli akým zaujímavým, diplomatickým rokovaním Martina Chrena, starostu Ružinova, sa dostala mestská časť Ružinov k veľmi zaujímavým, rozsiahlym a drahým nehnuteľnostiam práve od Ministerstva hospodárstva SR, pod ktoré spadá MH Manažment.

SkryťVypnúť reklamu

Áno poviete si, mestská časť vyhodí 15 miliónov a čo ďalej, ako si to predstavujete? Čo tam vlastne chcete? Máte nejaký nápad koho osloviť, aby vám v tejto veci pomohol?

A čo by mestská časť získala? Získala by 2994 metrov štvorcových zelenej plochy, 1317 metrov štvorcových parkovacej plochy, 5517 metrov štvorcových na ktorých je hlavná budova, dve ďalšie budovy o rozlohe 236 metrov štvorcových a ostatné plochy o výmere 1356 metrov štvorcových. Ak si to vypočítate, celý pozemok má plochu 12 145 metrov štvorcových.

Samozrejme, hneď po kúpe, treba do budovy postupne investovať takmer milión eur a neskôr prijdú ďaľšie investície. Treba si však aj povedať to, že Poliklinika Tehelná a.s. je zisková firma, posledné finančné ukazovatele hovoria takto: výnosy 827 989 eur, zisk 53 284 eur, aktíva 2 177 506 eur, vlastný kapitál 2 033 718 a pozitívne šokujúca je aj zadĺženosť 6,6 percenta. Viete o čom to svedčí,? Tak zdravú firmu, napriek všetkému čo sa okolo nej deje, na Slovensku asi ani nenájdete. Asi preto sa okolo nej v minulosti motala aj istá finančná skupina a nohsledi z Miklošovho stáda.

SkryťVypnúť reklamu

Podotýkam len tak na okraj, že v minulosti sa vyvynulo nemálo snahy, aby sa celý objekt a firma stala majektom samosprávy. Hlavnými tvárami tohto boja boli Prof. MUDr. Ivan Hruškovič a nedávno zosnulý MUDr. Pavol Dubček.

Prirodzene, budete sa stále pýtať na čo by taký veľký objekt a za čo prevádzkovala novomestská samospráva? Prirodzene celý objekt by v žiadnom prípade nemohla zo svojich finančných zdrojov financovať. Je logické, že by tu zostali všetky ambulacie a na prenájom by sa ponúkali ďaľšie. Okrem toho by sa tu vytvorilo Zariadenie opatrovateľskej služby, špecializované zariadenie pre autistov, ľudí zo stareckou demenciou, Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou chorobou a všetkými ostatnými zdravotnými postihnutiami. Myslím si, že tie tisíce ľudí, ktorí žijú v bratislavskom Novom Meste, ľudia, ktorí tu desiatky rokov platili podielové dane, desiatky rokov platili výplaty samosprávnym zamestnancom a funkcionárom si to zaslúžia. Lebo dnes je situácia taká, že takéto služby dnes zo svojich súkromných zdrojov platia deti našich starkých, alebo ich deti, ktoré majú hlboko do vrecka, až ich napokon musia umiestniť do niektorého zadriadenia, na ktoré prispeva štát, Hlavné mesto Bratislava, alebo Bratislavský samosprávny kraj.

SkryťVypnúť reklamu

Chcel by som vašu pozornosť upriamiť na článok v Bratislavských novinách z decembra 2021 kde župan Juraj Droba hovorí, ako sú potrebné práve takéto zariadenia pre seniorov. Takže dúfam, že starosta Rudolf Kusý, župan Juraj Droba a všetci tí ostatní, čo sa tak radi oháňajú, čo všetko potrebujú dôchodcovia, postihnutí či sociálne slabí ľudia ukážu, ako to myslia vážne. Ak títo všetci spoja sily, financie, nie sú ten hlavný problém.

Robert Puk

Robert Puk

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  141
  •  | 
  • Páči sa:  103x

Som projektový pracovník o.z. Projekt fórum, predtým som pracoval pre rôzne média, Slovenský rozhlas, Hospodárske noviny, Roľnícke noviny so zameraním na životné prostredie, ale neskôr mi pribudla aj ekonomika. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu