Dokážeme byť šťastní aj bez peňazí ?

Písmo: A- | A+

Málokto si už uvedomí, aká je skutočná hodnota peňazí. Je mnohovecí, služieb a, bohužiaľ, aj ľudí, ktoré si vieme kúpiť, no je na miesteotázka : vieme si kúpiť aj šťastie?

 Stodvojka plazma – 459 eur. 3 plechovkové desiatky – dva päťdesiat. Pocit, keď máte s kým pozerať obľúbený seriál – na nezaplatenie.
 Niektoré veci si za peniaze nekúpite, na všetko ostatné je tu Mastercard? Otázkou teda je : dokážu nás peniaze urobiť šťastnými? Alebo ešte lepšie : Dokážeme byť šťastní aj bez peňazí ?
V dnešnej dobe si už ľudia začali všetko merať v peniazoch. Už nie je výnimočné, keď si necháme vrásky odstrániť a to len za pár minút, nos upraviť tak, ako sa nám páči alebo kúpiť robotický vysávač, ktorý nám pozametá celý byt, kým my budeme v meste nakupovať. Je to tak. Peniaze hýbu svetom, ako v našich domácnostiach, tak aj na svetových burzách. Peniaze sú v podstate dobré, hlavne ak ich človek má a nemusí riešiť svoju každomesačnú existenciu z minimálnej mzdy. Dá sa za ne kúpiť množstvo skvelých krásnych vecí, z ktorých máme úžitok a radosť. Problémom sa stáva, ak nám dokážu priniesť radosť iba peniaze. Málokto si už uvedomí, aká je skutočná hodnota peňazí. Je mnoho vecí, služieb a, bohužiaľ, aj ľudí, ktoré si vieme kúpiť, no je na mieste otázka : vieme si kúpiť aj šťastie?
Pojem šťastie je sám o sebe dosť všeobecný, keďže pre každého je šťastie niečím iným. Pre niekoho to môže byť napríklad nové SUV auto so štyrmi kruhmi, ktoré aj tak po dvoch – troch rokoch vymení za iné s novou klimatizáciou, ktorá vám prevetrá už aj spotené podpazušia. Pre iných pojem šťastie môže označovať úplne obyčajné veci, ako napríklad sveter, ktorý si chodia prezerať celý mesiac, ale kúpiť si ho môžu až po svojej tristo eurovej výplate.
 Rozdiel v týchto radostiach je nejakých smiešnych 40 tisíc eur. A pre tých najskromnejších je to pocit domova pri priateľovi alebo manželovi - ktorý je nielen dnes, ale navždy na nezaplatenie.
Stodvojka sa po čase pokazí a pivo sa vypije. Takže nie Mastercard.
„Niektoré veci si za peniaze nekúpite. Na všetko to ostatné úžasné vám len peniaze nestačia.“
Peniaze vám určite urobia radosť. Tá je však krátkodobá.

„Peniaze vás nikdy neurobia šťastnými, nemajú so šťastím nič spoločné. Čím viac ich človek má, tým viac ich chce.“ /Benjamin Franklin/.

Skryť Zatvoriť reklamu