reklama

Ako Klus do Európy klusá a na Slovensko hanbu fľusá

Alebo, ako sa v zákulisí stal zo Sulíka politický magnát, ktorý má kontakty v každom štáte.

Ako Klus do Európy klusá a na Slovensko hanbu fľusá
Animovaná verzia politika: Klus (Zdroj: Radovan Čipka)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Dvor audítorov - inštitúcia, ktorá prijme každého

Ibaže by nie. Európsky dvor audítorov vznikol v roku 1977, ako reakcia na potrebu kontrolovať prijmy a výdavky EÚ. Napríklad posudzujú, či také Slovensko za peniaze EÚ uzatvára zmluvy, ktoré majú zmysel a ktoré neznamenajú prehnane veľké a zbytočné náklady. Každá členská krajina si môže nominovať jedného nominanta na túto pozíciu. Isteže platí, že predstavitelia každej krajiny vyberajú človeka, ktorý je odborne zdatný, rozumie sa problematike a je schopný analyzovať dáta, s ktorými musí Európsky dvor audítorov pracovať... Či?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie. Čelní predstavitelia Slovenska si povedali: "A viete čo? Ta ne!" Miesto nominácie, čo ja viem, napríklad takej Kataríny Kaszasovej, ktorá je príhodne generálnou riaditeľkou Úradu pre dohľad nad výkonom audítorov, si vybrali politického nominanta na MZV.

Našťastie, na rozdiel od vlády SR a parlamentu SR, si EDA robí svoju prácu a nominantov podrobuje "pracovnému pohovoru". Na ňom boli pánovi Klusovi položené veľmi dobré otázky. Klus pohorel. Strašne pohorel.

Na pohovore do výsostne odbornej inštitúcie Vám, pán Klus, charizma a rečové zručnosti nestačia. Vám chýbala odbornosť aj skúsenosti na to, aby ste mohli zastávať funkciu člena dvora. Koniec-koncov, nedostali ste ani jeden hlas. A skôr, ako začnite bľabotať o tom, že je to odvážna, mlčiaca menšina, prosím zamyslite sa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odporúčam si pozrieť vypočutie pána Klusa. ja som pri tomto pociťoval prenesenú hanbu. Viete, že toto nie je len Klusova hanba? Táto hanba padá na celé Slovensko a tým pádom aj na Vás, na mňa.

Musím povedať, že členovia komisie a spravodajcovia boli veľmi slušní a naozaj sa snažili nominantovi naznačiť, že jednoducho do tejto funkcie nepatrí. Padlo niekoľko veľmi dobrých otázok. Najviac sa opakovali narážky na nedostatok skúseností, no padla aj otázka na nezávislosť.

Žiaľ, pán Klus, Vaša nominácia je pochybná. Toto si uvedomuje hádam každý. Ak by ste mali sebaúctu, úctu k občanom, rešpekt k Slovensku a Európskej únii, za takýchto pochybných okolností by ste svoju nomináciu odmietli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vašu nezávislosť a obavy z možnej politickej korupcie dali najavo aj spravodajcovia a členovia komisie. Prepáčte, ale členstvo v parlamentom výbore, prednášanie na VŠ alebo fakt, že ste boli (alebo Vaša inštitúcia) podrobení auditu, z Vás nerobí odborníka.

Čo nasledovalo pocit prenesenej hanby ešte viac prehlbuje

Klasická "sebareflexia" zo strany "štandardného" politika. Som znechutený a cítim hanbu. Všetci by sme sa mali tak cítiť. Je pravda, že toto nie je téma, ktorá rezonuje v spoločnosti, ale je to udalosť, ktorá poškodzuje dobré meno Slovenska.

Najskôr by som chcel len rýchlo pripomenúť, ako k tejto nominácii došlo. Celý proces je prinajmenšom podozrivý a v príkrom rozpore s politikou, ktorú chcela viesť táto vláda. Otvorenosť, odbornosť a transparentnosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nehlasovať za pád vlády, vystúpiť z Vašej materskej strany, postaviť sa za Eduarda Hegera a odrazu získať podporu zvyšku vlády pre Vašu nomináciu je.... divné.

Sulík - šedá eminencia európskeho parlamentu. Figúra, ktorá po boku Soroša, Gatesa a iluminátov ovláda bezduché figúrky sediace v rôznych výboroch. Mocný a obratný rečník, ktorý dokáže presvedčiť každého.

Niekedy, pán Klus, je lepšie mlčať. Miesto toho, aby ste alibisticky poukazoval na nedostatky výberových konaní na Slovensku, by ste mohli priznať, že na túto funkciu nemáte. Nie je to chyba len výberových konaní (výberové konania ste mohli pretláčať aj vy).

Prepáčte, ale ak ste ešte nepočuli o práci Kaszasovej, asi ste sa na audit v skutočnosti nikdy nepozreli. Prestaňte konšpirovať a snívať o Sulíkovej záhadnej moci a vplyve. Nedávajte to na Matoviča. Byť neúspešný kandidát nie je hanba. To, čo robíte hanba je. Ak by ste bol transparentný a nezávislý človek, pán Klus, nikdy by ste nedopustili, aby ste boli nominovaný za takýchto okolností.

Začnime mať rešpekt k inštitúciam Európskej únie

To kým sme, kam Slovensko smeruje a ako sa na nás dívajú iné krajiny sa neformuje len na domácej pôde. Toto nesmie byť náš prístup k inštitúciám Európskej únie. Nemať výberové konania na dôležité miesta v zahraničí je šialené. Slovensko je vnímané ako krajina, pri ktorej musíme byť opatrní. Prečo? Lebo sa nám dá veriť len veľmi ťažko. Máme históriu Mečiara, Fica a prítomnosť Matoviča.

Naša budúcnosť je a musí byť v Európe. Mentálne aj členstvom v EÚ. Potrebujeme si vylepšiť renomé. Je čas skutočne dôkladnou prácou vyberať osoby, ktoré budú reprezentovať našu republiku v zahraničí.

Hovorme o inštitúciách so spoločnosťou. Je smutné, že do nedávna väčšina Slovákov ani netušila, že existuje niečo ako dvor audítorov alebo, že máme na Slovensku ÚDVA. Začnime hovoriť s občanmi o procesoch, ktoré prebiehajú v EÚ, ale aj na Slovensku.

Záverom

Je smutné, ako to dopadlo. Nie pre Klusa, ale pre Slovensko. Slovenskí politici sú ochotní obchádzať normálne, transparentné procesy, ktoré by nám pomohli očistiť svoje meno. Tvária sa, akoby boli odborníci na všetko. Nemajú konkurenciu v intelekte, vo vzdelaní. Všetko vedia najlepšie. Problém je, že potom prídu pred európske inštitúcie a ich predstavitelia sa ich pýtajú otázky o transparentnosti a korupcii. Čestný človek sa rozhodne ísť čestnou cestou pán Klus. To, že na Slovensku nemáme zavedené štandardy a požiadavky na kandidátov ešte neznamená, že ich v sebe nemáte mať vy.

Rozhodli ste sa ísť obhajovať svoju nomináciu pred výborom a dopadlo to biedne. Dopadlo to biedne práve preto, že v sebe tieto štandardy nemáte. Vykročili ste po ceste a napľuli ste na Slovensko. Urazili ste členov výboru a poslancov europarlamentu. Miesto sebareflexie ste začali konšpirovať o Sulíkovi. Ako inak to máme ako občania vnímať, ak nie ako hanbu?

Radovan Čipka

Radovan Čipka

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  450x

V tomto blogu by som sa rád zameral predovšetkým na niekoľko oblastí, napr.: literatúra. Rád by som priniesol rozhovory so slovenskými spisovateľmi a recenzie na ich diela. Sám sa venujem písaniu fantasy literatúry a písanie ako také ma viac-menej sprevádza celý život, aj v mojej práci. Okrem iného sa chcem zamerať na články z prostredia forenznej psychológie a pozrieť sa na príbehy viac aj menej známych sériových vrahov. Zlo je súčasť sveta a súčasť ľudského charakteru, ktorá priťahuje pozornosť ľudí a vo veľkej miere zaujíma aj mňa. Zoznam autorových rubrík:  PolitikaSérioví vrahoviaOsobné článkyNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu