reklama

Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?

Francúzsky moreplavec Jacques Cartier preskúmal rieku Svätého Vavrinca a založil prvú francúzsku kolóniu v Kanade.

Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Jacques Cartier (31. decembra 1491 – 1. septembra 1557) bol francúzsko-bretónsky námorný kapitán, prieskumník a moreplavec. Bol prvým Európanom, ktorý popísal a zmapoval Záliv svätého Vavrinca, ako aj rieku Saint Lawrence/Svätého Vavrinca. Cartier, ako prvý európsky moreplavec, navštívil mestá Stadacon (dnešné mesto Quebec City) a ostrovné mesto Hochelaga (dnešný Montreal).

Detstvo a mladosť

Jacques Cartier sa narodil 31. decembra 1491 v Saint-Malo, prístavnom meste Bretónskeho vojvodstva, ktoré v tom čase ešte nepatrilo k Francúzsku. O Cartierovom detstve a živote pred jeho slávnymi prieskumnými plavbami, nie je známe takmer nič. Saint-Malo bolo známe rybárske mesto a pravdepodobne Cartier, ešte ako malý chlapec, získal prvé skúsenosti s moreplavbou počas rybolovu. Vo veľmi mladom veku si osvojil navigačné zručnosti a získal ostatné námornícke skúsenosti. Mnohí historici sa domnievajú, že Cartier už v mladosti podnikol niekoľko ciest cez Atlantický oceán. Pravdepodobne sa plavil do Brazílie, avšak na podporu tohto tvrdenia chýbajú dôkazy. V máji 1519 sa Cartier oženil s Catherine des Granches, ktorá pochádzala z poprednej francúzskej aristokratickej rodiny. Jeho sociálne postavenie a dobré meno v Saint-Malo sa tým výrazne zlepšilo, čo sa potvrdilo aj tým, že meno Jacquesa Cartiera sa často objavovalo v úradných záznamov a matrikách, v ktorých bol uvedený ako krstný otec alebo svedok.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cartier sa rýchlo vypracoval na skúseného navigátora a vyhľadávaného námorníka. V tom čase Španieli a Portugalci, ktorí sa plavili do Nového sveta, postupne zaberali pôdu a získavali vzácne prírodné zdroje a bohatstvo. Ani ostatné európske krajiny, ako Anglicko a Francúzsko, nechceli pri kolonizácii Nového sveta zaostať, a preto vyslali prieskumné expedície, aby si v kráľovskom mene prisvojili nové územia s potenciálom veľkých ziskov.

Prvá plavba do Nového sveta (1534)

Dňa 19. marca 1534 francúzsky kráľ František I. poveril Jacquesa Cartiera, aby podnikol prieskumnú expedíciu do Nového sveta a pre francúzsku korunu nadobudol nové územia, ktoré by oplývali nesmiernym bohatstvom. Už o mesiac neskôr, dňa 20. apríla, vyplával Cartier zo Saint-Malo s dvoma loďami a 61-člennou posádkou, smerom na západ. O dvadsať dní neskôr dorazili lode na ostrov Newfoundland. Prieskum sa začal na ostrove Belle pri južnom pobreží Newfoundlandu. Po vztýčení kríža v Saint-Servan na severnom pobreží ostrova, sa Cartierove lode obrátili na juh. Cez Magdalénske ostrovy sa doplavili k dnešnému Ostrovu princa Edwarda. Odtiaľ sa plavili do zálivu Gaspé.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cartierova posádka vztyčuje kríž na polostrove Gaspé, čím zaberá oblasť pre Francúzsko.
Cartierova posádka vztyčuje kríž na polostrove Gaspé, čím zaberá oblasť pre Francúzsko. (zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=aXZkwrI3V10)

Počas jednej zastávky na Îles aux Oiseaux (Vtáčie ostrovy, teraz federálna vtáčia rezervácia Rochers-aux-Oiseaux), Cartierova posádka ulovila a zabila okolo tisíc vtákov, väčšinu z nich tvorili veľké auky (vyhynuli v roku 1852). Prvé dve stretnutia Cartiera s domorodými obyvateľmi, boli síce krátke, ale došlo k výmene tovaru.

Veľký Auk (Pinguinus impennis), litografia z ilustrácie Johna Jamesa Audubona, 1844.
Veľký Auk (Pinguinus impennis), litografia z ilustrácie Johna Jamesa Audubona, 1844. (zdroj: https://www.britannica.com/animal/great-auk)

Prvé Cartierove kontakty s domorodými Irokézmi
Prvé Cartierove kontakty s domorodými Irokézmi (zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=1aKFK0IcKOI)

Cartierovo tretie stretnutie s domorodým obyvateľstvom sa odohralo na brehu zálivu Gaspé v zálive Svätého Vavrinca, kde 24. júla 1534 jeho posádka osadila drevený kríž, aby obsadili územie pre Francúzsko. 10 metrov vysoký drevený kríž s nápisom „Nech žije francúzsky kráľ“, predstavoval nárok na územie v mene francúzskeho kráľa. Domorodci pochopili, že sa nejedná len o symbolický akt a bránili územie, čo vyústilo do ozbrojenej potýčky. Cartier vzal do zajatia dvoch irokézskych domorodcov, aby ich odviezol do Francúzska a presvedčil o tom, že obchodovať s Francúzskom sa oplatí. Po preskúmaní zálivu Gaspé, obidve lode zamierili do Zálivu svätého Vavrinca.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď sa lode preplavili úžinou, oddeľujúcou ostrov Anticosti od pobrežia Labradoru, bola už skorá jeseň a Cartier usúdil, že je čas na návrat. Obidve lode nabrali kurz na východ a dňa 5. septembra 1534 zakotvili vo svojom domovskom prístave v Saint Malo. Cartier si bol istý, že dosiahol pobrežie Ázie a dostalo sa mu vrelého privítania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Trasa prvej Cartierovej expedície
Trasa prvej Cartierovej expedície (zdroj: https://www.historymuseum.ca/virtual-museum-of-new-france/the-explorers/jacques-cartier-1534-1542/)

Druhá plavba do Nového sveta (1535 – 1536)

Prvá Cartierova expedícia objavila v Novom svete veľký potenciál, a preto kráľ neváhal a čoskoro vyslal Cartiera opäť za Atlantik. S kráľovským poverením, dňa 19. 1935 mája, vyplával Jacques Cartier na svoju druhú plavbu, tentokrát s flotilou troch lodí, 110 členmi posádky a dvoma irokézskymi zajatcami, ktorých sa zmocnil počas svojej predchádzajúcej plavby. Zamieril do miest, v ktorých v predchádzajúci rok prerušil svoj prieskum. Keď sa dostal k rieke Sv. Vavrinca, rozhodol sa plaviť proti prúdu rieky a doplavil sa do irokézskeho hlavného mesta Stadacona (dnešný Quebec), v ktorom vládol náčelník Donnacona.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V strede obrázku je Cartier a na pravo od neho stojí náčelník Donnacona.
V strede obrázku je Cartier a na pravo od neho stojí náčelník Donnacona.  (zdroj: https://thisiscanadiana.com)

Cartier zanechal dve väčšie lode v prístave v blízkosti mesta Stadacona a použil svoju najmenšiu loď na ďalšiu plavbu proti prúdu rieky a dňa 2. októbra 1535 sa doplavil do mesta Hochelaga (dnešný Montreal). Mesto Hochelaga bolo oveľa pôsobivejšie ako malé a špinavé mesto Stadacona, ktoré pôsobilo skôr ako dedina. Vyše tisícový dav obyvateľov Hochelagay prišiel na breh rieky pozdraviť príchod francúzskej lode. Miesto, kde zakotvila, historici s istotou identifikovali ako miesto, kde je dnes postavený most Sainte-Marie Sault a kde je dnes osadený pamätník. Cartierova expedícia nemohla pokračovať ďalej proti prúdu rieky, pretože ju blokovali pereje. Cartier bol však presvedčený, že rieka predstavuje severozápadný priechod do Orientu a že pereje sú jedinou prekážkou, ktorá bráni v plavbe do Číny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jacques Cartier počas diplomatického stretnutia s predstaviteľmi Irokézov v Hochelange
Jacques Cartier počas diplomatického stretnutia s predstaviteľmi Irokézov v Hochelange (zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Jacques_Cartier_a_Hochelaga.jpg)

Po dvoch dňoch strávených medzi obyvateľmi Hochelagy, sa Cartier dňa 11. októbra vrátil do Stadacony, aby sa stretol so zvyškom flotily. Bola však už pokročilá jeseň a na návrat do Francúzska sa už nedalo pomýšlať. Preto bol Cartier so svojimi mužmi nútený stráviť zimu 1535 – 1536 na rieke Sv. Vavrinca. Francúzski námorníci sa na zimu pripravovali tým, že na pobreží postavili pevnosť, do ktorej nanosili dostatok palivového dreva a vytvorili zásoby jedla v podobe solenej diviny a rýb.

Od polovice novembra 1535 do polovice apríla 1536 boli lode francúzskej flotily pevne zamrznuté pri ústí rieky St. Charles pod skalou Quebec. Nastali tuhé mrazy. Ľad na rieke bol vyše 1,8 m hrubý a na brehu ležal vyše metra hlboký sneh. Aby tej biedy nebolo málo, v oblasti prepukol skorbut – najprv medzi Irokézmi a ho dostali aj Francúzi. Cartier odhadol počet mŕtvych Irokézov na 50. Dozvedel sa, že domorodci bojujú proti skorbutu tým, že užívajú výťažok z kôry stromu, ktorý nazývali annedda. Podľa popisu sa pravdepodobne jednalo o smrek. Preto Cartier poveril posádku, aby zoťala jeden strom a podľa návodu Irokézov vyrobili liek. Tento výťažok pomohol zbrániť veľkým stratám na životoch francúzskej posádky. Našťastie, až 85 členov posádky prežilo krutú zimu. Cartier vo svojom denníku uviedol, že do polovice februára „z celkového počtu posádku 110 mužov, sa našlo sotva desať natoľko zdravých, že sa dokázali postarať o ostatných.

Začiatkom mája 1536 rieka rozmrzla a Cartier bol pripravený na návrat do Francúzska. Predtým, ako jeho flotila vyplávala, Cartier dal uniesť náčelníka Donnaconu a odviezol ho do Francúzska, aby osobne vyrozprával príbeh o krajine na severe, nazývanej „Kráľovstvo Saguenay“, ktorá má byť plná zlata, rubínov a iných pokladov.

Po náročnej, vyše rok trvajúcej expedícii a po trojtýždňovej plavbe cez Atlantik, dňa 15. júla 1536 doplávali Cartierove lode do svojho domovského prístavu v Saint-Malo. Tým sa skončila Cartierova druhá, 14 mesiacov trvajúca plavba, ktorá, ako sa ukázalo, bola Cartierovou najúspešnejšou.

Trasa druhej Cartierovej expedície
Trasa druhej Cartierovej expedície (zdroj: https://www.historymuseum.ca/virtual-museum-of-new-france/the-explorers/jacques-cartier-1534-1542/)

Tretia plavba do Nového sveta (1541 – 1542)

Cartierove objavy a správy o pokladoch potešili a nadchli francúzskeho kráľa, ktorý dňa 17. októbra 1540 poveril Jacquea Cartiera, aby sa vrátil miest, ktoré objavil a začal s ich kolonizáciu. Hoci Cartier bol vymenovaný do funkcie kapitána koloniazačnej misie, začiatkom januára 1541 ho nahradil Jean-Françoise de La Rocque de Roberval, hugenotský dvoran a priateľ kráľa Františka I.  Misiu mal viesť Roberval, pričom Cartier sa mal stať hlavným navigátorom flotily. Zatiaľ, čo sa čakalo na delostrelectvo a zásoby, Roberval dal Cartierovi pokyn, aby na neho nečakal a vydal sa so svojimi loďami na plavbu do Nového sveta.

Tak sa stalo, že dňa 23. mája 1541 vyplávala pod Cartierovým velením flotila piatich lodí zo Saint-Malo na svoju tretiu plavbu do Novej zeme. Tentoraz sa hľadanie cesty do Orientu nepovažovalo za podstatné, cieľom bolo nájsť „Kráľovstvo Saguenay“ a jeho bohatstvo a založiť na rieke Sv. Vavrinca trvalé francúzske osídlenie.

Keď Cartierove lode zakotvili v Stadacone a Cartier sa opäť stretol s Irokézmi, zistil, že ich postoj voči francúzskym moreplavcom sa zmenil. Už neboli priateľskí a navyše ich bolo v dedine priveľa, čo Cartierovi pripadalo nebezpečné. Znepokojený Cartier sa obával, že hrozí, že domorodci prepadnú francúzske lode, a preto sa rozhodol, že prvú koloniálnu osadu postaví na bepečnejšom mieste. Plavil sa niekoľko kilometrov proti prúdu rieky, až doplával na miesto, ktoré si vyhliadol už na svojej predchádzajúcej plavbe. Bolo to miesto, ktoré sa dnes nazýva Cap-Rouge. Kolonisti boli vylodení, dobytok, ktorý prežil tri mesiace na palube lode, vypustili na pašu a okolitá krajina sa usilovnou prácou kolonistov premenila na zeleninovú záhradu. Noví obyvatelia zasadili semená kapusty, repy a šalátu a kolónia sa začala sľubne rozvíjať. Na ochranu novej kolónie postavili hradisko, ktoré dostalo názov Charlesbourg-Royal. Ďalšiu pevnosť postavili na útese s výhľadom na novopostavenú osadu, aby ešte viac zvýšili jej ochranu.

Muži robili prieskum nerastných surovín v okolí usadlosti a začali zbierať minerály, ktoré považovali za diamanty a zlato. Dve z lodí naložili nálezmi a dňa 2. septembra 1541 ich vyslali na cestu domov.

Po rozdelení úloh, Cartier dňa 7. septembra vyplával na prieskum s cieľom nájsť „Kráľovstvo Saguenay“. Keď doplával do Hochelagy, zlé počasie a nebezpečné pereje mu zabránili pokračovať ďalej do vnútrozemia. Musel sa vrátiť.

Údajná poloha Kráľovstva Saguenay
Údajná poloha Kráľovstva Saguenay (zdroj: https://ridermagazine.com/wp-content/uploads/2013/09/web-openingmapFLAT.jpg)

Po návrate do pevnosti Charlesbourg-Royal Cartier zistil, že Irokézi obklopili osadu a hrozilo, že ju každú chvíľu prepadnú. Preto dal posilniť obranu kolónie, ale ani to nezabránilo útoku domorovdcov. Kým sa Francúzi stihli stiahnuť za svoje opevnenie, Irokézi prepadli osadu a zabili asi 35 osadníkov. V situácii, ktorá vznikla, mal Cartier plné ruky práce s obranou osadníkov a nemal ani pomyslenia na hľadanie Saguenayského kráľovstva.

Cartier však nemal dostatok bojovníkov a súrne potreboval pomoc. Začiatkom júna 1542 sa vydal na plavbu do Francúzska, aby prviezol posily. Pri pobreží Newfoundlandu sa stretol s Robervalom a jeho loďami. Napriek tomu, že Roberval naliehal, aby ho Cartier sprevádzal do Saguenay, Cartier pod rúškom tmy vyplával a pokračoval do Francúzska pre pomoc v presvedčení, že jeho loď obsahuje bohatstvo náklad zlata a diamantov. Do Saint Malo dorazil v októbri. Ako sa po návrate do Francúzska dozvedel, jeho vzácny tovar pozostával len z kryštálov kremeňa a železnej rudy. Na návrat do Zálivu Sv. Vavrinca nebolo ani pomyslenia.

Medzitým Roberval prevzal velenie pri obrane pevnosti Charlesbourg-Royal, ale francúzski bojovníci dlho nevydržalia a napokon podľahli obrovskej presile Irokézov. V roku 1543 osadníci kolóniu opustili, pretože museli čeliť nielen nepriateľským útokom domorodcov, ale aj chorobám a nehostinnému podnebiu. Prvá francúzska kolónia zostala opustená, ale nie na dlho. Po niekoľkých rokoch sa Francúzi na brehy rieky Sv. Vavrinca vrátili a prvú francúzsku kolóniu nielenže obnovili, ale ju aj zväčšili.

Neskorší život

Cartier strávil zvyšok svojho života v jeho panstve neďaleko Saint-Malo, a často pracoval ako tlmočník do portugalčiny. Zomrel 1. septembra 1557 vo veku 65 rokov, počas epidémie týfusu. Pochovaný je v katedrále Sv. Vinceta v Saint-Malo.

Pamätný nápis v katedrále Sv. Vincenta v Saint Malo, kde je Jacques Cartier pochovaný.
Pamätný nápis v katedrále Sv. Vincenta v Saint Malo, kde je Jacques Cartier pochovaný. (zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jacques_Cartier_Cathedrale_Saint_Vincent.jpg)

Dedičstvo

Cartier už na svojej prvej plavbe našiel ústie rieky Sv. Vavrinca a objavil tým najvýznamnejšiu vodnú cestu pre prienik Európanov do vnútrozemia Severnej Ameriky. Vypracoval odhad prírodných aj ľudských zdrojov Kanady, hoci so značne zveličeným potenciálom jej nerastného bohatstva. Cartier pochopil, že bez náklonnosti a priateľských vzťahov s Irokézmi nebude osídlenie oblastí pozdĺž rieky Sv. Vavrinca Francúzmi úspešné. 

Cartierov osobitný príspevok k objaveniu Kanady je to, že ako prvý Európan prenikol do vnútrozemia amerického kontinentu pozdĺž rieky Sv. Vavrinca. Jeho prieskumy upevnili nárok Francúzska na územie, ktoré neskôr Francúzi kolonizovali a jeho tretia cesta priniesla prvý zdokumentovaný pokus Európy o osídlenie Severnej Ameriky od čias Lucasa Vázqueza de Ayllón v rokoch 1526–27.

Cartierove profesionálne znalosti a schopnosti mali počas jeho objavných plavieb veľký význam. Uskutočnil tri prieskumné expedície v nebezpečných a doteraz neznámych vodách, bez straty lode. Tým, že bez veľkých problémov dokázal komunikovať s domorodým obyvateľstvom a získať si ich rešpekt, možno Cartiera  považovať za jedného z najvýznamnejších prieskumníkov svojej doby.

Cartier bol tiež jedným z prvých, ktorí formálne uznali, že Nový svet je samostatným kontinentom, oddeleným od Európy a Ázie.

Pamätník Jacquesa Cartiera v Montreali
Pamätník Jacquesa Cartiera v Montreali (zdroj: https://artpublicmontreal.ca/en/oeuvre/monument-a-jacques-cartier/)

Dňa 18. augusta 2006 quebecký starosta Jean Charest oznámil, že kanadskí archeológovia objavili presnú polohu Cartierovej stratenej prvej kolónie Charlesbourg-Royal. Kolónia bola postavená na sútoku rieky Rivière du Cap Rouge s riekou Sv. Vavrinca a archelogické nálezy objavili spálené zvyšky drevených stavieb, ktoré boli datované do polovice 16. storočia. Táto kolónia je prvou známou európskou osadou v súčasnej Kanade od r. 1000, z ktorého pochádzajú v vyšky vikinského osídlenia v lokalite  L'Anse aux Meadows na severe Newfoundlandu. Objavenie, umiestnenia kolónie Charlesbourg-Royal považujú archeológovia za najdôležitejší historický nález v Kanade od objavenia vikinského osídlenia v L'Anse aux Meadows.

Socha Jacquesa Cartiera v Cap-Rouge, Quebec, na mieste prvého francúzskeho pokusu o založenie kolónie na pobreží rieky St. Lawrence.
Socha Jacquesa Cartiera v Cap-Rouge, Quebec, na mieste prvého francúzskeho pokusu o založenie kolónie na pobreží rieky St. Lawrence. (zdroj: https://www.socialscience.international/jacques-cartier)

Záver

Názov „Kanada“ pochádza z irokézsko-hurónskeho slova „kanata“ a označuje „dedinu“ alebo „osadu“. Irokézi toto slovo bežne používali na pomenovanie dediny Stadacona - súčasného mesta Quebec. Oblasti pozdĺž pobrežia rieky Sv. Vavrinca, ktoré Cartier osídlil, domorodí Irokézi nazývali taktiež pojmom Kanada.

Prvú francúzsku kolóniu, ktorú v roku 1535 Cartier založil na rieke Sv. Vavrinca, Francúzi nazvali Charlesbourg-Royal a neskôr získala meno Nové Francúzsko. Tieto názvy sa však v praktickom živote neujali a do popredia sa dostal názov Kanada, ktorý Francúzi prebrali od domorodcov. V priebehu niekoľkých rokov pomenovanie Kanada postupne vytlačilo obidva pôvodné názvy. V roku 1547 sa na európskych mapách po prvý raz objavil názov Kanada, ktorý označoval nielen miesto, ale hlavne región severne od rieky Sv. Vavrinca. Od roku 1616 sa už celú oblasť pozdĺž oboch strán zálivu Svätého Vavrinca nazývala Kanada.

Keď sa francúzska kolónia krajina v roku 1700 začala rozširovať aj na západ a juh, Kanada bol neoficiálny názov rozsiahlej oblasti, rozprestierajúcej sa na severozápade Ameriky.

Po tom, čo Briti v roku 1763 dobyli Nové Francúzsko/Kanadu, bola pôvodná kolónia premenovaná na provinciu Quebec. V roku 1791 ústavný zákon, nazývaný aj Kanadský zákon, rozdelil provinciu Quebec na dve časti - Horná Kanada a Dolná Kanada. Tento akt zaznamenal prvé oficiálne používanie názvu Kanada. V roku 1841 boli dve provincie Quebec opäť spojené.

Dňa 1. júla 1867 bolo pomenovanie Kanada prijaté ako zákonný názov pre novú krajinu Kanada pri vyhlásení jej konfederácie. V ten deň Konfederačný dohovor formálne spojil provinciu Kanada, ktorá zahŕňala región Quebec a Ontario, s Novým Škótskom a Novým Brunswickom ako „jedno domínium pod spoločným názvom Kanada“. Vznikla tak politická a geografická štruktúra modernej Kanady, ktorá dnes svojou rozlohou predstavuje druhú najväčšiu krajinu na svete a 1. júl sa dodnes oslavuje ako Deň Kanady.

Zdroje:

Jacques Cartier - Wikipedia

Jacques Cartier: Route, Facts & Accomplishments - HISTORY

Jacques Cartier 1534-1542 | Virtual Museum of New France (historymuseum.ca)

The Story of How Canada Got Its Name (thoughtco.com)

Jacques Cartier - Accomplishments, Route & Facts (biography.com)

Jacques Cartier | Biography, Route, Voyages, Accomplishments, & Facts | Britannica

Jacques Cartier 1534-1542 | Virtual Museum of New France (historymuseum.ca)

Jacques Cartier — Social Science Encyclopedia

Iveta Rall

Iveta Rall

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  79
  •  | 
  • Páči sa:  1 174x

Milujem nite, priadze, látky, korálky a drôtiky a rada z nich tvorím. Popri tvorbe študujem rôzne textilné techniky a venujem sa histórii textilu. S obľubou sa venujem historickým témam, súvisiacim s cestovaním. Ak netvorím a neštudujem, som práve na potulkách svetom. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaZdravý životný štýlSúkromné

reklama

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu