reklama

ABY NÁS POČÚVALI

Chýbajúci asistenti v školách a v škôlkach. Na ďalšej strane stoja zúfalí rodičia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tisíce a možno aj viac detí so zdravotným ťažkosťami sú odkázané na pomoc asistentov v školách a v škôlkach. No, nie každé dieťa, ktoré ho skutočne potrebuje ho aj dostane. Treba sa obrátiť na samosprávu. Lenže samosprávy plačú , že nemajú ani pomaly na verejné osvetlenie , nieto ešte pre asistenta pre dieťa. Odpoveďou častou je dať dieťa do špeciálnej školy, alebo škôlky. Zákony slovenskej republiky to však nedovoľujú. AK má dieťa ,,normo,, intelekt nemôže byť zaradené do špeciálnej škôlky či školy. Niektorý rodičia sa obracajú na súkromné školstvo. Vo väčšine súkromných škôlok nie sú asistenti. Ale rodičia majú aspoň nádej , že sa dieťa uchytí aj bez asistencie. Pretože bežné škôlky detí napríklad s autizmom moc nechcú zobrať. Ja na jednej strane aj chápem, nemajú na to kapacitu, asistenciu im mesto nedá, lebo na to nemá financie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to ako začarovaný kruh, z ktorého nie je cesta von. Práve preto vzniklo OZ Akčné rodiny, ktoré spísali petíciu, aby sa deťom a rodičom detí s postihnutím lepšie žilo na našom Slovensku. Jedná sa v petícii hlavne o asistenciu pre deti, aby bola povinná pre deti. Spomínaná petícia potrebuje 10 000 podpisov, aby bola braná na celoslovenskej úrovni. Ak by ste mali záujem si pozrieť petíciu alebo si pozrieť aj iné projekty, na ktorých toto OZ pracuje, na sociálnych médiach ich ľahko nájdete ako: Akčné rodiny.

Prečo podporovať začlenenie ŤZP detí do škôl? Začlenenie do kolektívu zdravých detí odporúčajú psychológovia a nie je postihnutie ako postihnutie. Na tú istú chorobu môžu dve deti úplne inak reagovať. Nie všetci sme rovnaký ,pomôžme deťom s ZŤP začleniť sa do bežného života. Viem, že nie všetky deti s ŤZP, by zvládli bežnú školu a škôlku s asistentom. Ale reálne na slovensku sú deti, ktoré to zvládnu. A nepatria do špecializovaných zariadení. Ale do bežných škôl a škôlok. A aj napriek tomu , že sa politici snažia , aby bola inklúzia využívaná a začlenená. Viac menej to funguje papierovo a cez ohraničené projekty. Je to aj neistota , či sa projekty budú predlžovať, alebo nie. Je to ako lotéria, tak sa na to spoliehajme. A zatiaľ tu bude veľa ďalších detí a zúfalých rodičov, ktoré asistenta nedostanú a tie málo deti, ktoré majú asistenciu -ich rodičia sú v neistote , čo ďalej a či projekty sa predĺžia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Linda Rampašeková

Linda Rampašeková

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Ahojte, Volám sa Linda. Na svojom blogu budem písať o aktuálnych témach. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu