Bicykel priekopník všedných dní

Písmo: A- | A+

Bicykel jeden z najlepších vynálezov ľudstva, ktoré umožňujú vychutnať si i celkom obyčajný deň v rytme práve otáčajúcich sa pedálov a zvončeka, ktorým vždy zdôrazníte svoj príchod. ... o tom, že niekde si na prevoz domov nemusíte volať taxík...

 Krásne slnečné dni, ktoré nám Slovensko za posledné dva týždne ponúklo sú ako stvorené na pobyt pri vode a rekreačný šport. Niekto preferuje behanie, niekto korčulovanie a iný si vychutnávajú nádheru prírody na dvojkolesovom tátoši.

 Bicyklovanie je jeden z najobľúbenejších športov, ktoré Slováci aktívne využívajú, ale dokonca sú aj zapálenými fanúšikmi, viď naša hviezda Peter Sagan. Na svojom dvojkolesovom tátoši sa môžete vydať na niekoľko kilometrovú cestu prežitia tam, kde vás nos zavedie, ale je to skutočne tak?

 Počas môjho násťročného obdobia som mala možnosť navštíviť pár štátov, no dnes nepíšem, preto aby som o každom z nich rozprávala skôr by som rada zdôraznila jeden z nich. 

 Nemecko, krajina možností, krásnej prírody, obdivuhodných pamiatok a cyklistických trás.

Hamburg
Hamburg 

 Zatiaľ sa nemôžem označiť za priekopníčku v cestovaní, no možnosťami pre aktívnu podporu zdravia a životného prostredia ma oslovil Hamburg. Samozrejme.. každá krajina má svoje chyby... no pojem cyklistika je tu na bežnom poriadku.

Hamburg
Hamburg 

 Cyklistické mapy, chodníky, parkoviská, operatívne požičovne bicyklov... to všetko je ponukou aktívneho športu, ktorý na každom kroku privedie domácich či turistov k objavovaniu a zdravému životnému štýlu.

Hamburg - parkovisko pre cyklistov : šetrí miesto a popodruje aktívne športovanie, šetrí životné prostredie, urýchľuje cestu a...
Hamburg - parkovisko pre cyklistov : šetrí miesto a popodruje aktívne športovanie, šetrí životné prostredie, urýchľuje cestu a...  
Hamburg: či ste turista alebo stály obyvateľ nákup, výlet či návštevu si môžete zjednodušiť požičaním bicyla, ktorých je v meste niekoľko
Hamburg: či ste turista alebo stály obyvateľ nákup, výlet či návštevu si môžete zjednodušiť požičaním bicyla, ktorých je v meste niekoľko 

 Vo vyspelých štátoch je bicykel trendom. Napríklad v Taliansku sa nikto nechvastá najlepším horským či ziazdovým bicyklom s celoopružením a stotisícovou kostrou, tam je "in" mať bicykel, ktorý u nás spĺňa kritérium babkine dedečstvo. Či máte oblek alebo kabelku značky Prada nepokazíte si nádherný deň, ani nevyčarujete kilá navyše v aute čakajúcom v niekoľkokilometrovej zápche. Jednoducho vezmete svojho dvojkolesového priateľa a uháňate na cesách smer práca, návšteva či rokovanie. 

 Ešte stále si myslíte, že vziať si taxík, či vlastniť luxusné vozidlo je závideniahodné? ÁNO? Tak sa naučte žiť vo svete neúrody a dvoch ročných období.

Okolie Žiliny a cyklistika:

 Napriek tomu, že sa ešte nemôžeme rovnať vyspelým štátom Európy usilujeme sa robiť všetko pre to, aby sme tento krásny šport podporili. Je množstvo cyklistických ciest v okolí Žiliny, ktoré uchvátia nejedného výletníka. Ktoré sú to? Pozri me sa sami:

1. Región Turiec: Horný Turiec je obklopený nádhernými hrebeňmi, ktoré ponúkajú úžasné možnosi na cyklistiku. Táto oblasť je vhodná pre horské bicykle so strednou obtiažnosťou. Priemerný čas cykloturistiky sú 3 hodinya 15 minút.

2. Región Kysuce: Cykloturistický chodník Stará Bystrica - Nová Bystrica je novovybudovaný chodník, ktorý ponúka turistom 6,60 km cestu naprieč krásnou prírodou. Táto turistika je vhodná pre každého. Nie je obtiažna a jej trvanie nepresahuje pol hodinu. Keďže v regióne Kysuce sa nachádza aj Vodná Nádrž Nová Bystrica, v tejto krásnej scenérií môžete na výlet vziať znovu svojho dvojkolesového tátoša a vyplniť si krásne 3 hodiny na trekovom bicykli. Obtiažnosť tejto trasy je stredná.

3. Región Horné Považie: Pre nadšencov adrenalínu tu máme konečne cestu vašich snov, s nádhernou prírodou a možnosťou navštívenia kultúrnej pamiatky Lietavský hrat. Áno, hovorím o cyklotrase vedúcej z Rajeckých Teplíc cez Súľov na Lietavský hrad. Táto očarujúca a cyklisticky náročná trasa má dĺžku 30 kilometrov, takže pri vašej šikovnosti ju za necelé 4 hodiny zvládnete. Ak chcete dobrý typ, nezabudnite si do ruksaka pribaliť deku a jedlo, z Lietavského hradu je nádherný výhľad na Lietavu, ktorú si môžete vychutnať po náročnej ceste ako inak ako pri chutnom pikniku.

4. Žilina: Vodné dielo Žilina disponuje niekoľko kilometrovou cestou, ktorú si v krásnych letných dňoch vychutnávajú nie len korčuliari ale aj cyklisti.

Vodné dielo Žilina
Vodné dielo Žilina 

 Je to turistika v krásnom prostredí, v ktorom sa pomaly buduje nová športová budúcnosť, viac o nej sa dočítate v médiách. 

Vodné dielo Žilina
Vodné dielo Žilina 

Novinky:

 Viacerým z Vás sa už určite dostalo do uší, že okolie Žiliny disponuje novými cyklotrasami. V dňoch 13.-15.6 2014 boli oficiálne otvorené v Malej Fatre, Belá - NIžné Kamence. Nechýbal oficiálny štart cyklovýletu a prvé preteky. 

 Ešta stále hovoríte, že v Žiline sa nedá nič? Toto sú len zlomky cyklotrás a možností, ktoré môžete aktívne využiť. Samozreje, ak nepatríte k aktívnym cyklo športovcom a svojho dvojkolesového priateľa využívate iba na nákup, nemajte obavy, síce zatiaľ cyklotrás v meste, nie je priveľa no začínajú sa budovať, či už prejdete okolo Dubňa alebo Krajskej Knižnice Žilina máte svoju cestu, ktorú je nutné využívať.. je pravda, že občas na svojich potulách mestom na silno označenej zelenej cyklotrase vidím promenádovať sa modelky či venčiť psích miláčikov.. no je čas spojazdniť ich nami!

Prajem Vám krásny slnečný deň a vietor vo vlasoch.

S pozdravom Luc

Skryť Zatvoriť reklamu