Potrebujeme profesionálnych politikov?

Fico, Madej, Kolesík a podobne. Sú to všetko politici, ktorí už od začiatku svojej profesijnej kariéry vstúpili do politiky. Niekto so šťastím, niekto s vplyvnou osobou v pozadí a niekto plánovane. Komunisti v nedávnej minulosti ( staršie ročníky si určite pamätajú ) takto pripravovali svoje kádre na politickú dráhu už priamo na školách, prostredníctvom politických vysokých škôl. Takéto vzdelanie malo v tej dobe veľkú prestíž a otváralo dvere k mnohým funkciám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Samozrejme študovať mohli iba mladý ľudia, ktorí spĺňali potrebné kritériá, počnúc ústretovosti k strane až po vhodný robotnícky pôvod. Nie, nedá sa povedať, že by v dnešnej dobe fungovali takéto inštitúcie, no štruktúry strán takéto „vzdelávanie“ poskytujú prostredníctvom mládežníckych organizácií. Ak sa mladý člen takejto organizácie „ujme“ má o politickú budúcnosť postarané.

Je však takýto variant novodobých profesionálnych politikov prospešný pre spoločnosť? Pochybujem. Žiaľ, takýto politik je totálne odtrhnutý od reality. Profesionálny politik bohužiaľ neprešiel „bežným životom“ počnúc hľadaním si práce, následným praxovaním v súkromnej sfére a v neposlednom rade zadovažovať si životné potreby z priemerného alebo nebodaj podpriemerného platu. Od začiatku jeho profesionálnej kariéry poberá veľmi slušný plat poslanca z ktorého si bez problémov dovolí financovať takmer akékoľvek svoje alebo rodinné potreby. Z Olympu politického neba a hojnosti takáto osoba sotva zistí čo je matrix a čo skutočná realita. Ako potom môže profesionálny politik rozumieť potrebám bežných občanov? Ako môže vedieť čo potrebuje neprivilegovaný dôchodca, ktorý rieši dennodenný boj o svoju holú existenciu? Ako môže vedieť čo potrebuje taká mladá rodina alebo nebodaj slobodná matka s dieťaťom? Nijako. To, že to vôbec nefunguje podčiarkujú mnohé pokrivené riešenia, ktoré títo politici poskytujú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A čo s tým? Možno najvodnejšou variantov by bola podmienka tak ako pri podstatných pozíciách v súkromnej sfére, vek a prax. Napríklad minimálne 30 rokov a 5 rokov praxe. To by možno tento problém posunulo z roviny „neschopného“ politika na aspoň dostatočne schopného. Možno, pretože z poslanca sa žiaľ, stala už iba figúrka ktorej stačí zdvihnúť ruku vtedy keď mu to prikáže jeho predsedníctvo bez toho, že by musel rozmýšľať.

Rastislav Kasan

Rastislav Kasan

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som večný optimista, ktorý neverí že " už dnes sa budeme mať lepšie ako zajtra...pozajtra... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu