Besnenie v Štiavnici

Včerajší požiar v Banskej Štiavnici pohol celým Slovenskom, vrátane politických špičiek.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Banská Štiavnica zažila za stáročia svojej existencie mnoho katastrof, ktoré sa podpísali aj na jej kultúrnom dedičstve. Požiare, zemetrasenie, vojnové konflikty i zanedbanie režimom po druhej svetovej vojne priniesli so sebou často nezvratné škody na podobe mesta. Mesto sa z nich vždy vystrábilo a dá sa očakávať, že inak nebude ani po sobotňajšom ničivom vyčíňaní ohňa v srdci mesta.

Viacerí moji známi nachádzali v tom, čo zažívali na mieste paralely s Ukrajinou. Hrôza, bezmocnosť, nebezpečie, panika i organizovaná pomoc obyvateľov i zložiek štátu. Na chvíľu si aspoň v malom odžili čo, čo mnohí obyvatelia susednej krajiny zažívajú denne a na rozdiel od Slovenska sa to nedeje vďaka nehode, ale kvôli cielenému útoku na nich.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A potom prišli politici. Osobne a tí, čo nemohli, aspoň písali na sociálne siete. Tí istí politici, ktorí kultúru vytesnili z Plánu obnovy. Tí, ktorí kultúre ako kompenzáciu sľubovali štedrejšie financovanie zo štátneho rozpočtu, ale akosi na to pozabudli. K nim sa pripojili ďalší, ktorí 30. rokov zaradili kultúru na dno svojich politických programov i rozdeľovania štátnych zdrojov. Všetci svorne smútili a sľubovali.

Otázne je, či sa aj poučili. Myslím si, že nie. Nie, že by som neveril, že nájdu zdroje na opravu najnutnejšieho - o tom som presvedčený. Zároveň ale verím aj tomu, že po tejto emotívnej udalosti prídu iné. Nová kauzy, politické súboje, nehody, škody, problémy... Politici a občania tradične v ich nadšení vyprchajú a upnú sa k iným cieľom. Živoriace kultúrne inštitúcie spravujúce národné dedičstvo ostanú naďalej podfinancované, bez kvalitných nástrojov preventívnej ochrany pred požiarmi a inými nehodami. Pamiatkové úrady budú naďalej personálne a kvalitatívne poddimenzované. Zdroje na podporu zabezpečenia kultúrnych pamiatok pred požiarmi nedostupné.

SkryťVypnúť reklamu

Takí sme my, Slováci.

Rastislav Marko

Rastislav Marko

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  30x

Po takmer dvadsiatich rokov v regionálnej kultúre som sa rozhodol zabojovať o zlepšenie podmienok v nej aj prostredníctvom tohto blogu.Verím, že aj touto formou získame nielen väčšiu podporu verejnosti, Ministerstva kultúry, ale možno aj nových členov do združenia AKIS, ktoré združuje samosprávne kultúrne inštitúcie z celého Slovenska. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu