Jeden z dôvodov, prečo písať o utečencoch

Čo vieme o utečencoch? Čo viete o nich vy a čo ja? Každý máme svoj dôvod ako si vysvetliť, prečo ich nepoznáme. Vy nemáte príležitosť sa s nimi stretnúť, alebo ani neviete, že náhodou prechádzajú okolo vás a ja mám po troch rokoch práce v organizácii, ktorá pomáha utečencom stále pocit, že ich poznám len veľmi málo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Utečenci. Vy viete niekoľkými vetami definovať pojem, ale neviete v mase verejnosti identifikovať ľudí. Ja mám tú česť stretávať sa s nimi, ale niečo z vašich pocitov pretrváva aj vo mne, pocit, že existuje veľa prekážok, aby som ich skutočne spoznala. Uvažujem nad tým, čím je to spôsobené a napadá mi niekoľko možností. Jedným z dôvodov, ktorý síce považujem za čisto intuitívny, ale stále za prvoradý je ten, že im viem pomôcť len ťažko, niekedy vôbec. Pomôcť s čím? Nájsť prácu, zázemie, domov, priateľov, nový život. Nechcem používať tieto všeobecné kategórie, ktoré sa nakoniec dajú preniesť aj do nášho osobného života, odkedy však pracujem s utečencami, znejú mi v súvislosti s nami akosi beletristicky- nevidíme kam až siaha ich skutočná hodnota. Oproti tomu aký zmysel dostávajú v živote človeka, ktorý bol donútený opustiť svoju prácu, manželku s deťmi, zázemie a všetko čo mu bolo drahé s vedomím, že to už sotva získa späť, sú slová o hľadaní domova niečím doslovným, nástojčivým a existenciálnym, takým, čo vystihuje už len núdzové volanie o záchranu života a záchranu vlastnej dôstojnosti.
Zložité životné okolnosti, ktorým čelia hrdinovia v dramatických príbehoch literárnych a filmových diel pôsobia v porovnaní s niektorými osudmi utečencov len ako slabá zápletka a napriek rozličným útrapám skôr optimisticky, pretože divák často cíti otvorenosť a možno aj šťastný záver konca. Priamy pohľad na človeka, ktorý sa zviecha pod troskami skutočných problémov, netuší podobu šťastného konca. Ak je okrem zložitej minulosti, ktorú prežil vo vojnou zmietanej krajine ďalším dejiskom jeho príbehu slovenská realita, či už tá ktorá ho konfrontuje s pravidlami migračnej politiky a sociálneho života, alebo tá v podobe každodennej hostilnej rutiny v uliciach mesta, je v skrytosti môj pohľad na neho rozpačitý, mĺkvy, zdráhavý a bez jasných slov. Uvedomujúc si jeho životnú situáciu, chcem mu povedať, že bude lepšie. Hľadím na neho, premietam si v hlave, čo mu môžem ponúknuť a skúmam aké možnosti sa skrývajú v ňom. Zároveň viem, že keď je človek zahrabaný pod troskami problémov je ťažké vidieť jeho skutočnú tvár a dozvedieť sa kým naozaj je, lebo to už nevie ani on sám. Jeho prítomnosť je plná otáznikov a vzájomné poznanie ako šifra, ktorú viem, že rozlúštim, len ak dokážem pomôcť. Ak s pomocou ďalších ľudí odsuniem aspoň jedno bremeno, uvidím lepšie s kým skutočne hovorím, aké sú sny a ciele tohto človeka, čo všetko ešte len dokáže nielen k svojmu prospechu, ale aj k prospechu všetkých, s ktorými zdieľa cudziu krajinu.
Napriek nejasnému koncu ťažkých ľudských osudov, ktorých niť sa začala odvíjať kdesi na druhom konci sveta a odrazu siaha až ku mne, mám silný pocit nádeje. V prvom rade, tento človek si zachránil život, v druhom, chce žiť. Ak chce niekto žiť, má veľa nádeje, ktorú okolo seba šíri. Nechcem ju sklamať, aj keď seba sklamem zaručene, lebo vždy sa dá spraviť viac. Napríklad, vždy môžme ľudí aspoň o trochu lepšie spoznať a ja chcem začať tým, že budem o nich uvažovať, písať. Pozývam aj ich, aby uvažovali a písali o nás, a vás, aby ste čítali a prípadne komentovali. To všetko robme slobodne a úprimne a možno poodhalíme zmysel nevšedných medzinárodných stretnutí, ktoré sa odohrávajú práve tu, na malej bodke Zemegule.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Katarína Marinová

Refugee friendly

Refugee friendly

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracovníci neziskovej organizácie, dobrovoľníci a všetci, ktorí chcú písať o problematike nútenej migrácie, ako aj tí, o ktorých je reč-cudzinci na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu