Burza korupčných káuz

3 kauzy, ktoré obrali verejnosť dokopy o desiatky miliónov eur. Ktorú z nich svojim príhozom posuniete k publikovaniu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V texte "Hľadám právnikov..." spred pár dní som avízoval, že čochvíľa príde aj článok so zoznamom pár spôsobov, ako moju protišmejdiu aktivitu fin.podporiť.
Pôvodne som zamýšľal, že to budú 'len také technikálie' ("cez crowdfund taký, cez crowdfund hentaký, kúpte si ďakovný banner na mojej osobnej stránke", a podobne),
ale
medzičasom som dospel k trochu inému konceptu (viď kúsok nižšie).

Inšpirácie máme pritom pred očami už dlhšiu dobu.
Jednak ide o rôzne typy ľudí - videoblogeri, píšuci autori, investigatívci, umelci, autori kníh, rozbiehači menších výrob, organizátori akcií ...
a aj finančné cesty resp. kanály majú naozaj rôznorodé - patreon, paypal, crypto, buymeacoffee, startlab, donio, kickstarter, indiegogo, hithit, gofundme, atď atď.
Prípadne sú tu ešte klasiky ako "keď príspevok dosiahne 10tisíc lajkov, spravím toto", "keď počet odberateľov presiahne 40tisíc, urobíme hento", prípadne "pri aspoň 5 eurách ťa uvedieme v titulkoch/poďakovaní".
Z konkrétnych príkladov aspoň dva
-- patreon a buy me a coffee Lužifčáka (dvaja týpkovia s podrezanými jazykmi, ktorí si pozývajú na rozhovory zaujímavých hostí; prvýkrát som ich videl, keď hostili Mareka Vagoviča, jedného z novinárov ktorým silno držím palce),
-- donio-zbierku pre P.Sabaku (lekára, zachraňujúceho covidových pacientov, ktorého si nevyberaným spôsobom podaly politické dezoláty; dúfam že to na súde riadne zlíznu!).

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

.

Takže .. spravme takto:

Cestou nech je pre začiatok úplne obyčajný bankový prevod (rôzne tie patreony~doneá zapojím, až keď ich poriadne preskúmam),
a cieľom ('goalom') nech sú v úvodnom období TIETO TRI VECI / KAUZY:

-- zverejnenie detailov prípadu, ktorý som nadhodil pred pár týždňami: politik, ktorý svojim konaním pripravil verejnosť o 8-cifernú sumu (čiže niekoľko desiatok miliónov); dajme mu codename POL,

-- zverejnenie detailov prípadu, v ktorom si štátna inštitúcia objednala videá, a dodávateľ na nich zarobil o 6-cifernú sumu (čiže vyššiu než stotisíc) viac, než koľko by mu podľa náročnosti tej práce náležalo, to jest okradol štát o 6cif.sumu; tomuto dajme kód VKOL,

Skryť Vypnúť reklamu

-- a ešte zverejnenie detailov prípadu, v ktorom si (iná) štátna inštitúcia objednala (iné) videá a aj v tomto prípade bol daňový poplatník pumpnutý o (inú) 6-cifernú sumu; prípad nech má kód VZAH. Tento kontrakt bol predražený až vyše 5-násobne.

.
Že POL znamená politik, je jasné, že V je video, tiež, tak ešte vysvetlenie zvyšných skratiek.
KOL znamená, že išlo o kolekciu videí, no a ZAH chce zas upriamiť pozornosť na to, že o prípad sa asi budú zaujímať aj zo zahraničia, keďže pri financovaní tejto zákazky boli zrejme použité aj peniaze od zahraničných daňových poplatníkov (poznáte to - rôzne tie eurofondy, nórske fondy, švajczké fondue... či, počkaj, to už nie :D ).
Ale ako vravím, sú to len pomocné označenia.

Skryť Vypnúť reklamu

PRE KAŽDÚ Z TÝCHTO troch VECÍ STANOVÍM nejaký LIMIT .. a AKONÁHLE BUDE DOSIAHNUTÝ (suma prišlých donácií presiahne daný prah), pôjdu informácie von - VYDÁM o kauze ČLÁNOK.

Otázkou je, Ako nastaviť ten limit.
Keď bude príliš vysoký, mohol by vyzerať ako pažravosť (a okrem toho by sa ani nedosiahol),
keby veľmi nízky, tak aj naďalej pokračujem v seba-likvidačnom konaní (už viackrát ma upozornili, že netreba sa hrať na pánbožka - bezbreho rozdávať, robiť neplatené aktivity - lebo to s človekom skončí zle... a mali pravdu).

Rozhodol som sa teda pre pomerne jednoduché stanovenie, ľahko zrozumiteľnú symboliku - vychádzať z percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre kauzu z tejto trojice najväčšiu - POL - poďme dumať:
Kebyže poviem "stačí mi jedno jediné percento" z tej sumy, o ktorú ide .. a kebyže to nejakým zázrakom aj dostanem .. tak pôjde o číslo 6ciferné .. a môžem si zaň kúpiť barák. Prípadne superšporťák. Hmm... to by asi viacerí zachmúrili zrak, že jo.
Ak o cifru klesneme - "pekne poprosím o 1 promile" (čiže jedinú tisícinu veľkosti toho skutku) - pôjde o 5cif.číslo a bude sa dať zaň kúpiť napr. garsónka, auto strednej triedy, prípadne na vyše roka vyložiť nohy a žiť si čisto len z tej sumy. hm... asi aj toto by niektorých mohlo dráždiť.
Tak teda skočme ešte o stupeň dole a ďalej uz neklesajme - 'Percento Z Percenta', jednu desaťtisícinu toho, o čo verejnosť v danej kauze prišla - takúto čiastku ustanovujem ako limit, ako cieľ ktorý treba dosiahnuť. To už je rádovo prirovnateľné k mesačnému platu ... a snáď je to akceptovateľná odmena za to, že táto aktivita napomôže vráteniu 8-cifernej sumy (t.j. desiatok miliónov(!) eur) verejnosti.
Ešte raz: cieľom celej snahy je dosiahnuť vrátenie nn miliónov verejnosti. (ak popritom politik ešte aj vydá svoj úplatok, bude len čerešničkou na torte).

U ďalších dvoch káuz už s percentážou klesať (aby niekomu neklali oči 'horibilné sumy') až tak hlboko nemusíme, čiže pre VKOL aj VZAH stanovujem prah na úrovni 1 percenta veľkosti dotyčných káuz. Teda u každej na jednu stotinu toho, o čo vtedy štát prišiel.

Pôvodne som chcel nechať tie cieľové sumy tajné .. a zverejňovať len že na koľkých percentách aktuálne práve sme (tajné preto, aby si páchatelia podľa nich nemohli zistiť, že o koho presne ide a nachystať si obranu),
ale nakoniec tie čísla spravím verejné, nech je cieľ menej abstraktný .. no a dodám, že sú mierne upravené/zaokrúhlené (možno trochu nahor, možno nadol, ktovie .. pred páchateľmi mlžme :-) ) .. a teda napr. 3.000 neznamená, že ona škoda bola presne 30 mega, ale že číslu 30 M bola rádovo podobná - takto sa ohľadom jej interpretácie dohodnime. Podobne aj so zvyšnými dvomi.

Pre kauzu POL majme teda limit 3.000 eur,
pre VKOL 1.200 .. a pre VZAH 1.500.

Ktorú z nich (teda jej zverejnenie) chcete svojim príhozom podporiť, to napíšte v pl.príkaze do kolónky správa/odkaz.
ĎALŠIE DETAILY, vrátane č.účtu, SÚ SPÍSANÉ TU. (dávam to externe, keďže je to vec dočasná - na pár dní či týždňov - a na blog patria asi skôr veci trvácne).

Zároveň dúfam, že sa mi do marca podarí zistiť, ako presne sa takáto vec priznáva a zdaňuje ... aby nenastala trápna situácia, že "ušetril štátu meloooony, ale aj tak ho budú popoťahovať, za stovky" :D .
Detto je možné, že onedlho switchnem/prepnem na niektorú z tých platforiem. Uvidíme.

Alebo, že nepríde vôbec nič .. a na všetko sa vybodnem :/ ... Už dlhšie si totiž všímam, že podpory sa dostáva skôr veciam stupídnym (napr. podpory diváckej staniciam bulvárnym, podpory investorskej rôznym sociálnym somarinkám, a pod.) než veciam zmysluplným (napr. investorskej podpory projektom vedeckého charakteru). Projekt s polonahými modelátorkami by dostal státisíce, zatiaľčo vývoj kozmickej techniky radšej nulu (o tomto - o skepse z reál-kapitalizmu aj zo sveta investorov - podrobnejšie niekedy inokedy).

.
V investovaní a finančníctve (obzvlášť v tom, kde sedia pri veľkých monitoroch, zúrivo sledujú kvantá čísel a 're-alokujú zdroje') sa nevyznám (dokonca mi príde byť mierne protivné a možno aj odtrhnuté od reality, resp. nepridávajúce svetu žiadnu skutočnú pridanú hodnotu ... aj o tejto téme niekedy inokedy), ukradnem im však pojem pákový efekt (a použijem ho asi trochu odlišne než oni sami):

Pákový efekt o veľkosti 100:1 či dokonca 10.000:1 je celkom slušný, nie?
Za každé vyzbierané jedno euro dostane verejnosť úžitok (v podobe súm, ktoré budú (dúfam že budú!) páchatelia musieť štátu vrátiť) vo výške sto, prípadne až desaťtisíc eur. Good deal, isn't it? :)

.
mmm, čo som ešte zabudou .....

aha! Poďakovať každému, kto prispeje :o)

Snáď budete s výslednými článkami - aj s následným dianím - spokojní.

.

( pred nejakým rokom-dvoma som na otázku, či je propagácia takéhoto typu crowdfundingu na Smeblogu prípustná, dostal od adminov odpoveď, že sa to posudzuje individuálne. tak, dúfam že tento prípad do ich zóny tolerancie ešte patrí )

.

Jano Richter

Jano Richter

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  80x

nedávno som si s prekvapením uvedomil: Som vpodstate Upratovač/ka - snažím sa vykydať bordel, a to hneď v niekoľkých oblastiach zároveň. Ak mi s tým hilfnete, bude šanca že sa nám to aj naozaj podarí. ....... No a keď Dočistíme, tak sa znovu budem môcť stať tým, čím som chcel byť (a čiastkovo aj bol) odjakživa - technikom / konštruktérom / vymýšľačom, programátorom, filmárom / fotografom, fyzikom / matematikom / astronómom, a tak podobne, z každého trochu :) - - - - - - - - - - - - - lórem i psům, dolórez amulet .... skákal pes přes oves ... testujem aká dlhaaaa môže byť táto sekcia Omne .... no comment .... dezoláty všechných krajín spojte sa.. a páľte to hlbokého péčka!!! ... nepokradneš, nezabiješ, pomiluješ bližného svého .... skúška linkovania pomocou html: <a href="http://mnt.sk/">linkword</a> Zoznam autorových rubrík:  FacsimileProtikorupčnéKoronaOrbitalMapyHey, Stupid !Audio VideoDJ JRsamuel vraždaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu