Ešte pár indícií

Písmo: A- | A+

Nadviažem na posledné dva články. Kým príde opis samotného skutku ...

... dajme si ešte nejaké indície:

-- Keď už sme to časovo ohraničili zhora, dajme zarážku aj z dola:
V danom období vláda už jednofarebnou nebola - Smrad (či ako sa to tá divná strana volá) mala vtedy už pár kolaborantov.

-- No a pracovné zaradenie nášho výtečníka:
V tom čase v parlamente nebol, pôsobil niekde inde.

- - - - -

Malý odskok k súdom.

Pred pár dňami si rozsudok vypočul istý člen slovutnej famílie s Košicoch. Nekalým obstarávaním vraj spôsobil svojmu špitálu (... pacientovi, verejnosti) škodu za 160 tisíc, za čo mu vymerali basu o dĺžke 7 rokov.
Nejde mi teraz o to, či vinu potvrdí aj súd odvolací, ale o tú taxu, o tú úmeru: za každých 23 tisíc eur škody 1 rok sedenia.

Pred pár rokmi sa zas v tlači spomínal prípad, zhodou náhod tiež zo zdravotníctva, kde väčšia skupina (niekoľko desiatok) lekárov vykazovala používanie liečív, ktoré v skutočnosti nepoužili, alebo použili pre iných pacientov (alebo nejako inako s tým švindlovali). Vyšetrovatelia vtedy odhadli úhrnnú škodu na skoro milión, reálne dôkazy mali asi na dvestotisíc.
No a aj napriek týmto pomerne drobným (keď to porovnáme s nákradom oligov) číslam, kde aj najväčší z páchateľov mal na rováši len pár desaťtisícov, v tých článkoch sa spomínala hrozba trestov až o výške viacerých rokov.

Zhodou okoloností to - oba príklady - zhruba zodpovedá aj mojej predstave o akurátnej výške trestov za delikty ekonomické - za delikty keď k finančnej škode príde verejnosť: Koeficient prepočtu by mal zhruba vychádzať z typickej mzdy, resp. z toho akú hodnotu za nejaký čas priemerný človek vyprodukuje - čož je niekde okolo 2 tisícov mesačne alebo 25 tisícov ročne.
Ak teda spôsobíš škodu (spočívajúcu napr. v predraženosti tvojho kontraktu so štátom) trebárs za pol melóna, mali by ťa zavrieť na ~20 rokov, ak za celý melón, tak na 40. Ak udrbeš dvesto miliónov (posielame srdečné pozdravy našim finančným skupinám a pod.), mali by ti vymerať okolo 8 milénií, atď.

Skúšam si takto prepočítať aj škodu, vzniknuvšiu vďaka hrdinovi týchto článkov ... hmmm ... chlapec by si veru riadne otlaky na zadku vysedel a aj celú batériu zubných kefák minul, kým by to celé odsedel .... možno by sa aj preventívne zabalzamovať dať musel, žeby tie dlhé stáročia v relatívne zachovalom stave zotrval, hmmmm... no a potom, na prahu ďalšieho milénia, šup von z tej ťurmy temnej, radostne sa s prapravnúčatami zvítať ... a novinárom o zlovoľných vyšetrovateľoch a o zlých zlých zlých závistlivých blogároch poviprávať.....

Tož jedine že by u nás takéto vymeriavanie trestov nefungovalo a maximom bolo len tých 25r alebo doživotie, aj keby si celú krajinu ukradol či dorazil ..... zamatové rozsudkovanie, len aby sa tým huncútom nebodaj neukrivdilo, chudatenkám... :/

.

Inak, indície trúsim aj tam kde by ich bežne nečakal - časy publikovania článkov nie sú úplne náhodné čísla ... ;-)

.

a Inak2, v skutočnosti nejde ani tak o dotyčného obskúrneho politika (alebo o príjemcov úplatkov v iných kauzách) - podstatnými sú tí, ktorí z toho profitujú: ich čisté zisky zo špinavých obchodov sú niekoľkonásobkami toho, čo pomíňajú na úplatkoch. Nezabúdajme na nich, keď hromžíme na politikov, policajných prezidentov a ďalších činovníkov (na námestiach v '18 sme sa tejto chyby dopustili). Špinavé byznysmeny majú byť hlavným terčom našich rozhorčených ukazovákov, nie ich pešiaci.

.

Skryť Zatvoriť reklamu