Keď sestry spievajú

Keď zazvonila poštárka, bola som ešte v pyžame. S rozospatými očami som jej otvorila, pripravená podpísať papier a odovzdať otcovi doporučený list, tak ako obvykle. Keď som však zbadala v poštárkinej ruke malý balík, šťastne sa mi rozžiarili oči. Úplne som zabudla, že som si pred piatimi dňami objednala cez internet dévedéčko Idy Kelarovej a Ivy Bittovej. Aj keď som bola hladná a smädná, neumytá, v pyžame a s rozmazanou špirálou pod očami, hneď som sadla za počítač a nedočkavo začala pozerať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

S menom Ida Kelarová som sa prvý krát stretla na festivale dokumentárnych filmov asi päť rokov dozadu. Vystupovala vo filme Vierka, filme o mladom rómskom dievčati, ktoré si Ida vzala pod svoj patronát a pokúsila sa z malej osôbky s veľkým hlasom niečo vykresať. Film neskončil veľmi šťastne, no ja som si Idu zapamätala ako človeka s veľkým srdcom, ktorý neváhal prichýliť niekoľkočlennú rodinu pod svoju strechu a pomôcť jej kde sa len dalo.

Moje druhé stretnutie s Idou sa odohralo v Bratislave. Mama kúpila lístky na akýsi koncert, vraj tu má hrať jedna česká speváčka s jazzovou kapelou. Keď som sa dozvedela, že speváčkou je Ida Kelarová, potešila som sa. Ida nesklamala. Od prvého tónu po posledný som neodlepila zrak z pódia. Spolu s Deziderom Duždom, jeho dcérou a úžasnými muzikantmi (Ondrej Krajňák – klavír, Radovan Tariška – saxofón,Tomáš Baroš - kontrabas, Marián Ševčík – bicie) vytvorila na pódiu nezabudnuteľný zážitok.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odvtedy som Idu Kelarovú a jej koncerty vyhľadávala, no podarilo sa mi prísť už len na jeden. Tam som zažila jednu z najmystickejších chvíľ v mojom živote. Ida uprostred koncertu zišla z pódia a vyšla do uličky, priamo medzi divákov. Koncert sa vtedy odohrával pod holým nebom a ona do ticha , bez mikrofónu, zaspievala pieseň. Ľudia boli unesení, mňa nevynímajúc. Podávali jej ruky, len aby sa jej mohli dotknúť.

Keď som si týždeň dozadu pozerala Idine videá na youtube, génius youtube, vediac zjavne po čom moja duša túži, mi ponúkol videá jej sestry Ivy Bittovej, ktorej hudbu a tvorbu som poznala len zbežne. Po tom, ako som si pozrela pár záznamov, prišla som k záveru, že by nebolo na škodu navštíviť nejaký jej koncert. Veľmi sa mi páčil jej hlas, ktorý má veľa odlišných polôh, až som mala miestami pocit, že to nespieva jedna a tá istá osoba. Chvíľku na to som narazila na video, kde obe sestry spievajú na jednom pódiu spolu so skupinou jazz famelija ( vyššie spomínaní muzikanti , tu je odkaz na trailer na youtube http://www.youtube.com/watch?v=btWBQxTdOmw). Vtedy už bolo rozhodnuté. Do googlu som vyťukala mená oboch sestier a hneď prvý link ma odkázal na stránku českého hudobného vydavateľstva, kde som si kúpila ich spoločné dévedéčko.

Skryť Vypnúť reklamu

Koncert v pražskej Lucerně sa vydaril. Muzikanti na pódiu žili hudbou. Nič iné nevnímali, radosť z hrania prenášali aj na divákov. Neviem či to bolo tým, že cigánska duša je iná než tá naša, alebo len jednoducho dali do spevu celé svoje srdce, no energia, ktorú obe sestry rozdávali, zasiahla aj mňa, ktorá som ju mohla cítiť len sprostredkovane. Rada by som im obom, a taktiež výborným muzikantom, zatlieskala. Dúfam, že sa mi to jedného dňa podarí aj naživo.

Aneta Richterová

Aneta Richterová

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Neznášam rozdeľovanie uhoriek do pohárov. Vždy sa mi zdá, že je v jednom viac ako v druhom, čo akosi neviem stráviť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu