Druhá strana Bratislavy

Písmo: A- | A+

Vraj betónová džungľa. Všade iba autá, odpad a špinavé podchody. Počul som to aspoň stokrát. Väčšinou od tých, ktorí nechcú vidieť plusy. Čo tak pozrieť sa na to z druhej strany?

Nik nepopiera problémy s kolabujúcou dopravou, prehustenou zástavbou či množiacimi sa odpadkami. Avšak stotožňovať s tým charakter mesta? Je mi jasné, že „hejtovať“ Bratislavu je v móde. Kto chce nachádzať iba chyby, tomu darmo ukazovať svetlé stránky. Pre ostatných to môže byť celkom dobrá pozvánka užiť si krajšiu časť hlavného mesta.

Hrad Devín

Malá mestská časť je sama o sebe pokojnejším kútom Bratislavy. V areáli mohutnej zrúcaniny to platí dvojnásobne. Namiesto valiacich sa áut počuť skôr vravu zvedavých turistov. Postarané je aj o čistotu. Inak by sa návštevníci neobťažovali robiť si selfie pri divokej hladine Dunaja, či už z nábrežia pod hradom alebo rovno na jeho hradbách.

Majestátna zrúcanina Devínskeho hradu.
Majestátna zrúcanina Devínskeho hradu.  (zdroj: Róbert Bosák)
Pamätník železnej opony pod hradom.
Pamätník železnej opony pod hradom.  (zdroj: Róbert Bosák)

Sandberg

Zhruba hodinku od hradu je ďalšie epicentrum pokoja, tentoraz rovno v náručí nedotknutej prírody. Cesta na Sandberg, ako je pieskový kopec v Devínskej Novej Vsi nazývaný, totiž vedie popod Devínsku Kobylu, ktorá je zárukou dobrej oddychovej turistiky. Navyše, okolo vzácnej geologickej lokality sa vyskytujú aj chránené druhy kvetov, čo dodáva tomuto miestu čaro.

Pieskový vrch so vzácnou geologickou hodnotou.
Pieskový vrch so vzácnou geologickou hodnotou.  (zdroj: Róbert Bosák)
Waitov lom cestou z hradu na Sandberg.
Waitov lom cestou z hradu na Sandberg. (zdroj: Róbert Bosák)

Železná studienka

Kde siahajú Malé Karpaty, tam nebude o lákavú prírodu núdza. V prípade Bratislavy zasahujú napríklad do lokality zvanej Železná studienka. Tá má síce časy najväčšej slávy za sebou, no ako križovatka peších aj cyklistických trás je spolu s neďalekou Partizánskou lúkou naďalej jedným z turistických centier hlavného mesta. 

Jedno z jazierok neďaleko Železnej studienky.
Jedno z jazierok neďaleko Železnej studienky.  (zdroj: Róbert Bosák)
Reštaurácia pri Železnej studienke v udržateľnom štýle.
Reštaurácia pri Železnej studienke v udržateľnom štýle.  (zdroj: Róbert Bosák)

Kamzík

Jedna z turistických trás zo Železnej studienky vedie aj k televíznej veži. Jej okolie je ďalším miestom, ktoré (nielen) Bratislavčania vyhľadávajú za účelom športu alebo turistiky. Hneď pod vežou sa rozprestiera aj rozsiahla lúka, ktorá je vhodným miestom na piknik a iné rodinné alebo romantické zážitky.

Pohľad na vypínajúcu sa televíznu vežu.
Pohľad na vypínajúcu sa televíznu vežu.  (zdroj: Róbert Bosák)
Lúka pod Kamzíkom.
Lúka pod Kamzíkom.  (zdroj: Róbert Bosák)

Slavín

Odbremeniť sa od mestského hluku sa dá aj na Slavíne. Pietna atmosféra v areáli vojnového cintorína je zárukou chvíľkového úniku z veľkomestského tempa. Okrem toho prináša pekný výhľad na pomerne veľkú časť Bratislavy. Duchovne založení ľudia môžu spojiť prechádzku na Slavín s návštevou neďalekej lurdskej jaskyne.

Na Slavíne.
Na Slavíne.  (zdroj: Róbert Bosák)
Neďaleká lurdská jaskyňa.
Neďaleká lurdská jaskyňa.  (zdroj: Róbert Bosák)

Bratislavský hrad

Ďalším oddychovým a zároveň vyhliadkovým bodom je tradičný symbol mesta. Bratislavský hrad má pár zákutí, kde sa dá úplne vypnúť napriek početným davom turistov. Jedným z nich je baroková záhrada plná harmonických farebných odtieňov. Zmysly návštevníka určite poteší aj interiér s bohatou ponukou expozícií.

Symbol Bratislavy.
Symbol Bratislavy.  (zdroj: Róbert Bosák)
V priľahlom areáli hradu.
V priľahlom areáli hradu.  (zdroj: Róbert Bosák)

Nábrežie pri Dunaji

Kráľovná riek je ako stvorená na prechádzku okolo jej toku. Umožňujú to aj nábrežia z oboch strán. Slušný komfort núka nábrežie pri Eurovei, kde sa dá posedieť pri dobrom drinku. Zopár možností na aktívny relax sa zas naskytne na petržalskej strane, či už voľba padne na Tyršovo nábrežie alebo Sad Janka Kráľa.

Dunaj a za ním Staré Mesto.
Dunaj a za ním Staré Mesto.  (zdroj: Róbert Bosák)
Promenáda pri Eurovei.
Promenáda pri Eurovei.  (zdroj: Róbert Bosák)

Rusovce

Kým centrum mesta sa rozrastá a modernizuje, niektoré okrajové časti si ponechávajú svoj typický ráz. Príkladom sú Rusovce, ktoré lákajú miestnym jazerom či pozostatkom rímskeho vojenského tábora Gerulata, na ktorého mieste je zriadené aj menšie múzeum. Horšie to je s parkom pri kaštieli, ktorý je síce prístupný, no čo najskôr potrebuje sľubovanú revitalizáciu.

Zvyšky vojenského tábora.
Zvyšky vojenského tábora. (zdroj: Róbert Bosák)
Kaštieľ s parkom čakajúci na modernizáciu.
Kaštieľ s parkom čakajúci na modernizáciu.  (zdroj: Róbert Bosák)

Čunovo

Z Rusoviec to už nie je ďaleko do Čunova, ktoré je takisto obľúbeným strediskom úniku od mestského ruchu. Pohraničnú mestskú časť na juhu Bratislavy si zamilujú najmä vodáci, pre ktorých je k dispozícii Areál vodných športov. Milovníci moderného umenia sa zas potešia návšteve Danubiany, ktorá patrí medzi skvost medzi slovenskými galériami.

Pred vstupom do Danubiany.
Pred vstupom do Danubiany.  (zdroj: Róbert Bosák)
Galéria na "polostrove".
Galéria na "polostrove". (zdroj: Róbert Bosák)

Lesopark Vrakuňa

S kúskom prírody sa stretneme aj vo Vrakuni. Lokalita, ktorú v tom horšom slova zmysle preslávil obytný komplex Pentagon, ukrýva šikovný mestský lesopark. Jeho ozdobou je rozhľadňa, z ktorej je možné okrem iného pozorovať Malý Dunaj.

V lesoparku vo Vrakuni.
V lesoparku vo Vrakuni.  (zdroj: Róbert Bosák)
Celoročne prístupná rozhľadňa.
Celoročne prístupná rozhľadňa. (zdroj: Róbert Bosák)

Ako hovorí stará múdrosť, rozumný cestovateľ na svoj domov nenadáva. Aj keď zlá reklama je tiež reklamou, v prípade cestovného ruchu to platí sotva. Nuž, rozhodni sám, ako budeš vnímať a posudzovať našu „metropolku“. Nezabúdaj však, že to, akým spôsobom pozeráš na mesto, môže odrážať, ako hľadíš na život, svet a ľudí v ňom.

Pozn. na záver: Použité fotografie sú z februára a marca 2020. Vybrané miesta sú tak v týchto dňoch zelenšie a obloha nad nimi žiarivejšia, čo na nich vytvára ešte lepšiu atmosféru.

Skryť Zatvoriť reklamu