Lekári majú tú moc

Určite Vám už niekoľkokrát v živote bolo vyslovene na umretie, a tak ste vyhľadali lekársku pomoc. No tiež sa Vám mohlo stať, že lekár jednoducho nebral do úvahy všetky okolnosti Vašej choroby a jednoducho zle zhodnotil danú situáciu. Potom mohli nasledovať ťažké noci v priestoroch domova, alebo dokonca dni v práci, či škole, a až pri opätovnej návšteve lekára v stave, ktorý by sme mohli zhodnotiť ako dezolátny, Vám lekár skutočne dokázal pomôcť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Myslím, že viete o čom hovorím. No tento príbeh sa naštastie končil vždy so štastným koncom, čiže ošetrujúcemu sme nemohli nič vytknúť napokon aj oni sú len ľudia. No horšie to je v prípadoch, keď človek pociťuje bolesti, či sa mu prejavujú príznaky, ktoré lekár nepovažuje za dostatočný signál k tomu, aby ho poriadne vyšetril. V týchto prípadoch to zvyčajne končí rýchlou a zvyčajne nesprávnou diagnostikou, ktorá sa zaobíde bez odborných vyšetrení, ktoré sú mimochodom časovo náročné a nákladné. Človek, ktorý má pretrvávajúce problémy teda ostáva na tom istom.Po týždni sa vracia späť s tým, že mu je stále rovnako a lekár ho posiela do odborných ambulancií, v ktorých je mimochodom odkázaný na úsudok lekára, ktorý po prevzatí 10 eurového poplatku za objednanie, bez ktorého by ste sa prakticky nedostali do objednávacej knihy, dostáva do ruky papier, v ktorom sa po nedávnej informácii od istej odbornej lekárky môže nachádzať hocičo, pretože pracovníčky v laboratóriách často nemajú tú vôľu dôkladne preskúmať obsah petriho misky, a tak je váš zdravotný stav odkázaný len na jej primárnom úsudku. A keď som sa jej spýtal odkiaľ vie tieto zákulisné informácie, bolo mi oznámené, že sama tam pracovala pár rokov, čiže priamo z vlastnej skúsenosti. Lekár porom pri čítaní z čierneho na bielom vlastne číta častokrát nezmysli. Zámerne však neuvádzam meno ani špecifikáciu lekárky.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovší prípad ľahostajnosti a bezočivosti voči pacientovi sa odohral na bratislavskej pohotovosti, kde pacientka, mimochodom moja známa, udávala zdravotné ťažkosti spojené s tŕpnutím rúk až do takej miery, že si nedokázala zaviazať šnúrky na topánkach. Po infúzii nasledoval transport na internát, na ktorom mimochodom býva počas týždňa, keďže sa jedná o študentku, ktorá býva mimo Bratislavy. Na druhý deň sa však na pohotovosť vrátila s rovnakými ťažkosťami aké oznámila ošetrujúcim lekárom na pohotovosti už druhýkrát v priebehu dvoch dní. Bolo jej však oznámené, že jej problémy súvisia s jej psychickým stavom a dostala do ruky sprievodku, ktorá ju mala doprevádzať rovno ku psychológovi. O týžden však už ležala v nemocnici v Dubnici nad Váhom s diagnózou- zápal miechy. Tento prípad sa neskončil tragédiou ani trvalými následkami, no aj podľa konajúceho lekára sa to vôbec nemuselo skončiť happyendom.

Skryť Vypnúť reklamu

Verím, že lekár je lekárom hlavne preto, lebo chce pomáhať pacientom, veď napokon ktorý extrémista by sa vydal na strastiplnú cestu štúdia medicíny len preto, aby si dokázal, že na diplom jednoducho má. Je tam určite motivácia stať sa lekárom, no spojená s ilúziou o určitom počte pacientov, slušným platom a pocitom naplnenia. Ak sa tieto motivačné činitele stratia nastáva akási každodenná rutina, v ktorej človek nedokáže až s takým citom pristupovať k problémom, ktoré ťažia pacientov.

Chápem teda aj lekárov, ak sa im niaky úkon prípadne diagnostika nepodarí, alebo jednoducho nemajú motiváciu venovať sa každému pacientovi s plným nasadením. No zabúdajú pri tom zrejme na jeden dôležitý fakt, každý človek, ktorý má zdravotný problém, ktorý ho trápi, nedokáže svoj život žiť naplno, v prípade ak sa jedná o akútnejší prípad môže pacientovi zahatať vyhliadky o plnohodnotnom živote navždy.

Skryť Vypnúť reklamu

Ešte by som chcel apelovať na lekársky tím vetou:,, Zvýšenie platu som vám prial a myslím, že si ho zaslúžite, ale skúste sa s rovnakým porozumením venovať pacientom, ktorý si taktiež zaslúžia služby, ktoré si platia až do svojej občianskej smrti. ´´ Máte tu moc pomáhať ľuďom, tak sa jej chopte, napokon na Slovensku je kopu lekárov, ktorí to dokážu ako napríklad Prof. Mudr. Pavel Traubner, Phd.

Robert Kmeťo

Robert Kmeťo

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som to proste ja. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu