Dobre už bolo. (A môže byť opäť.)

Keď je najhoršie, spomeniem si na to, ako sa na Slovensku žilo tých pár rokov po víťazstve našich hokejistov na majstrovstvách sveta. Hokejistom držme palce, nech vyhrajú opäť. Ale aby sa dobré časy vrátili, budeme musieť zabojovať aj my.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Pamätáte si ešte na tie zlaté časy spred pár rokov, keď ekonomika ohromujúco rástla, prichádzali investori, práce bolo dosť a nezamestnanosť sa dostala na historické minimum? Keď o nás s obdivom písali prestížne svetové médiá, výrazne nárastla hrdosť na Slovensko a keď sme rýchlo dobiehali bohatý Západ? Dôvodom boli najmä zmeny v rokoch 2002 - 2005, ktoré Slovensku priniesli viac ekonomickej slobody.

Slovensko sa potrebuje opäť hlboko nadýchnuť a znova zažiť ten optimizmus a energiu, tak ako v časoch pred príchodom krízy. Potrebujeme viac ekonomickej slobody, ktorá rozviaže ruky aktivite. Potrebujeme novú ekonomiku, v ktorej štát bude pomáhať a podporovať aktivitu, a nie prekážať, obmedzovať, povoľovať a vyciciavať tých, ktorí chcú tvrdo pracovať. Potrebujeme viac ekonomickej slobody, pretože bohatstvo krajiny tvoríme my, jej obyvatelia, a nie vláda.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Musíme zredukovať byrokraciu a priestor na šikanovanie ekonomicky aktívnych ľudí. Z podnikania - samoživiteľov aj veľkých zamestnávateľov - musíme urobiť potešenie a nie nočnú moru. Keď naozaj zásadne zjednodušíme pravidlá zamestnávania, odstránime všetku zbytočnú byrokraciu a zavedieme motivačné licencie pre živnostníkov a drobných podnikateľov, rozviažeme tým ruky ich tvorivosti a chuti pracovať. Bude to stáť menej ako selektívna investičná pomoc pre veľkých investorov, a práca bude aj tam, kde taký investor nikdy nepríde.

Keď si každý zdravý nezamestnaný človek bude musieť finančnú podporu od štátu odpracovať, vráti sa do sociálneho systému elementárna spravodlivosť, nezamestnaní získajú pracovné návyky a tiež ľudskú dôstojnosť. Ale najmä - ako ukazujú viaceré úspešné zahraničné skúsenosti - postupne sa veľká časť týchto ľudí dokáže vrátiť na trh práce a nájsť si stabilnú a lepšie platenú prácu. Nebude to ľahké a možno ani rýchle, ale bude to fungovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Musíme úplne nanovo definovať úlohy štátu, ktorý má dnes byrokratické chápadlá všade, ale svoje úlohy si plní úboho. Štát sa má sústrediť na stanovenie jasných a jednoduchých pravidiel, ktoré musí vedieť efektívne vymáhať. Tieto pravidlá majú ľudí motivovať k aktivite, poctivosti a musia zabezpečiť rýchly priechod spravodlivosti. Musia tiež dokázať ochrániť nezorganizovanú väčšinu ľudí pred priveľkou mocou veľkých hráčov, ktorým dnešná deravá regulácia vyhovuje.

Preto budeme musieť nanovo vybudovať kapacitu verejných inštitúcií, od ministerstiev až po regulačné a kontrolné úrady. Ľudia, ktorí ich fungovanie platia zo svojich daní, dnes často majú problém spomenúť si na hocičo, v čom im tieto inštitúcie pri každodennom živote naozaj pomáhajú. Musí sa skončiť éra nekompetentných politických nominantov a priveľa slabo zaplatených úradníkov. Každý úrad musí mať zrozumiteľnú a kontrolovateľnú misiu, každý úradník musí vedieť, čo je jeho úloha a musí byť vystavený kontrole toho, ako túto úlohu plní - presne tak ako hociktorý zamestnanec v súkromnom sektore. Štát tiež nemá robiť veci, ktoré dokáže lepšie robiť súkromný sektor alebo pri ktorých je jediným zmyslom práce úradníkov nájsť si odôvodnenie svojej existencie vykazovaním činnosti v podobe šikanovania občanov a podnikateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

To sa nedá, budú šomrať skeptici. Ale dá - stačí si spomenúť na tú vlnu eufórie spred pár rokov a držať sa overených princípov.

Dnes ekonomika rastie príliš pomaly na to, aby generovala nové pracovné miesta. Investori neprichádzajú a tých, ktorí tu už sú, si musíme kupovať obrovskými investičnými a daňovými stimulmi, aby neodišli alebo neprepúšťali. Obdivné správy vystiedali informácie o našom prepade v rebríčku konkurencieschopnosti vo svete. A každý ďalší zákon naše problémy len zhoršuje.

Preto potrebujeme novú ekonomiku, postavenú na slobodných ľuďoch a obmedzenom kvalitnom štáte.

Robert Žitňanský

Robert Žitňanský

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonomický analytik a publicista (TREND, SME, Domino-fórum, Týždeň, TA3), projektový manažér a konzultant. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu