Naše churchillovské peklo

„Síce nám práve Robert Fico spláchol dôchodky do záchoda, ale aspoň nám zvýšil odvody," okomentovala piatkové hlasovanie Smeru jedna známa na sociálnej sieti. Nič výstižnejšie sa povedať nedá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)

V tom hlasovaní boli takmer všetky z hľadiska popularity Smeru potenciálne nepríjemné veci, naaranžované do pomerne chabo zinscenovanej scény na motívy „musíme odvrátiť rozpočtovú katastrofu". Lenže „nepriaznivý vývoj" nie je až taký nepriaznivý, ako sa vláda tvári (čo okrem iného dokazujú aj stále nové obstarávacie plány verejných inštitúcií), a okrem toho, existuje množstvo lepších spôsobov, ako deficit znížiť menej škodlivým spôsobom.

O tom, čo zákon o sociálnom poistení spraví s budúcimi dôchodkami, už bolo povedaného dosť - napríklad tu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Že ten zákon obsahuje aj likvidačné zvýšenie zaťaženia pre prakticky všetkých živnostníkov a drvivú väčšinu dohodárov, možno pozornosti zatiaľ uniklo, ale tie státisíce ľudí, ktorých sa to týka, si to nepochybne veľmi dobre všimnú, keď začnú štátu platiť o desiatky, stovky či tisícky eur viac než doteraz.

Na jeseň už zostáva Smeru len zvýšenie daní z príjmu - a presadenie nepopulárnych opatrení je vybavené. Zákonníkom práce sa dá pokaziť veľa, ale do ulíc to davy nevyženie. O dôsledkoch výpalníckej mentality, ktorá povedie k ďalšej devastácii podnikateľského prostredia, platí to isté. To, čo ľudí nakoniec prebrať môže, príde až neskôr, keď pocítia zhoršenie svojej životnej úrovne a pohár frustrácie zo všadeprítomnej korupcie, plytvania a nefungujúceho štátu sa naplní.

Skryť Vypnúť reklamu

Možno to ešte voľným okom nevidno, ale to, čo teraz na Slovensku zavládne, bude kombinácia ľahostajnosti nevedomých, zúfalej odovzdanosti bezmocných a prefíkanosti vynaliezavých. Pod vládou mentálnych horizontov Smeru sa naša krajina bude zosúvať po hladkej doske postupného úpadku.

Tak ako v každej zlej chvíli, aj teraz však platí, že prehrá iba ten, kto sa vzdá. Ako kedysi povedal Winston Churchill: „If you are going through hell, keep going". Keď ideš cez peklo, kráčaj ďalej. Len tak ním skôr alebo neskôr prejdeš.

Našim peklom je ten kvázi „socializmus", ktorý Sir Winston definoval ako „filozofiu neúspechu, krédo nevedomosti a evanjelium závisti, ktorého najvlastnejším dôsledkom je rovné zdieľanie biedy".

Skryť Vypnúť reklamu

Tak teda „keep going", nech je to peklo čím skôr za nami.

Robert Žitňanský

Robert Žitňanský

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonomický analytik a publicista (TREND, SME, Domino-fórum, Týždeň, TA3), projektový manažér a konzultant. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu