Konkurencia v treťom pilieri nebude. Osobný dôchodkový produkt putuje do koša. Premárnime ďalšiu šancu na zmenu k lepšiemu?

Návrh z dielne MPSVaR na reformu III. piliera bol veľmi dobrý. Jeho stiahnutie je premárnená šanca, hovoria odborníci.

Konkurencia v treťom pilieri nebude. Osobný dôchodkový produkt putuje do koša. Premárnime ďalšiu šancu na zmenu k lepšiemu?
(Zdroj: Gary Chan on Unsplash)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Bol to dobrý návrh

Koncom minulého roka prijala odborná verejnosť s potešením návrh z dielne MPSVaR na reformu III. piliera. Navrhovaný zákon o osobnom dôchodkovom produkte chcel zaviesť do portfólia možností, ako investovať nový produkt. Osobný dôchodkový produkt (ďalej ODP) mal byť daňovo a odvodovo zvýhodnený rovnako, ako sú dnes zvýhodnené fondy v treťom pilieri. Včera sme sa v online diskusii na tému reforiem II a III piliera dozvedeli, že návrh putuje do koša.

Sekcia sociálneho poistenia a dôchodkového sporenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny si za návrh zaslúži naozaj pochvalu. Zavedenie ODP by prinieslo niekoľko hmatateľných výhod pre sporiteľov. Zhodol sa na tom široký kruh odborníkov. Proti boli najmä predstavitelia III. piliera.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozšírenie konkurencie

Výrazným zlepšením malo byť rozšírenie rozšírenie okruhu spoločností, ktoré by sa mohli starať o naše dôchodkové úspory, teda zvýšenie konkurencie. ODP mal byť v podstate to isté ako Váš dnešný účet cenných papierov, ktorý máte v EIC, Finaxe či u iných "malých hráčov" na Slovenskom trhu. Malých je schválne v úvodzovkách. V porovnaní s miliardami, ktoré majú Slováci v DSS a DDS je štvrtý pilier (sporenie na dôchodok nad rámec troch pilierov) stále v plienkach. Rozšírením konkurencie by ste si mohli vybrať či chcete na dôchodok sporiť vo fondoch tretieho piliera, ako ho poznáte dnes alebo na vašom osobnom dôchodkovom účte.

SkryťVypnúť reklamu

Zníženie poplatkov, vyššie výnosy, domáce inovácie.

Poplatky u mnohých spoločností s licenciou obchodníka s cennými papiermi sú už dnes nižšie ako v doplnkových dôchodkových fondoch. Som presvedčený, že rozšírenie konkurencie by prinieslo zníženie poplatkov a tým zvýšenie výnosov. Zároveň verím, že by podporilo inovatívnu ekonomiku na Slovensku. Kým v II. a III. pilieri nám vládne oligopol nadnárodných hráčov, ich konkurencia je rýdzo domáca.

Štátna prémia

Súčasťou návrhu bolo aj zavedenie štátnej prémie pre dlhodobé dôchodkové sporenie, podobnej ako poznáme zo stavebných sporiteľní.

Prečo ide refoma do koša

Hlavným dôvodom má byť práve odmietnutie stanovisko Ministerstva Financií k spomínanej štátnej prémii. Ministerstvo Práce pripravilo ucelený balík reforiem. Cieľom bolo zvýšiť počet sporiteľov a zvýšiť nasporené sumy. Pani Polakovičová-Kolesárová prezentovala názor, že ten balík reforiem má zmysel, len ako celok. A ak z neho vypadla priama štátna podpora sporiteľom, tak ciele pripravovanej reformy by sa nepodarilo dosiahnuť.

SkryťVypnúť reklamu

Tu si dovolím nesúhlasiť.

Cieľ zvýšenia konkurencie by sa dosiahnuť podarilo. Okruh poskytovateľov by sa rozšíril. Aj poplatky by klesli. Súčasná podpora III. piliera, teda 180€ na strane účastníka ročne a 6% zo zúčtovaných miezd na strane zamestnávateľa mesačne, by zabezpečila rovnocenné podmienky pre DDS a ODP a bola pre nových hráčov dostatočnou motiváciou.

Prihodiť sporiteľovi 60 až 100 € raz do roka na účet by už bolo iba čerešničkou na torte. Nádejní konkurenti štátnu podporu nepotrebujú. Potvrdzujú to slová Jána Šeba aj Juraja Cenkera v diskusii.

Je to premárnená príležitosť

Viacerí diskutujúci sa zhodli, že ide o veľkú škodu a premárnenú jedinečnú príležitosť. Zhodli sa na tom Marek Lendacký, Juraj Cenker, Ján Šebo a ja sa k ich názoru pridávam.

SkryťVypnúť reklamu

PEPP prežije, no bez podpory bude neatraktívny

Slovensko samozrejme musí reagovať na EU legislatívu o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte, známy pod skratkou PEPP (angl. Paneuropean Pension Product, podrobne o ňom píšem v súvisiacom článku tu: PEPP). PEPP začne fungovať od jari 2022. Na Slovensku sa mu podľa aktuálnych informácií však nedostane takmer žiadnej podpory. Sporitelia do budúcich PEPP si budú môcť odpočítať 180€ zo základu dane. Nič iné. 6% zo mzdy od zamestnávateľa do PEPP za zvýhodnených podmienok nedostanete. A to je úder pod pás celoeurópskemu osobnému dôchodkovému produktu. Bez toho, aby bol daňovo a odvodovo rozvnoprávny s III pilierom bude PEPP neatraktívny pre poskytovateľov aj pre sporiteľov.

Ja si už len kladiem kacírsku otázku. Je tá oligarchistická lobby II a III piliera naozaj taká silná ...?

Neháďžme flintu do žita

Zatiaľ čo v DDS-kách otvárajú šampanské, my musíme ďalej veriť a dúfať. Ja verím, že téma reforiem III. piliera nie je uzavretá a v budúcnosti sa k nej opäť vrátime.

Roland Vízner

Online diskusia prebehla vo FB skupine Zlatá Minca, za účasti:

✅ Jana Polakovičová Kolesárová, generálna riaditeľka sekcie sociálneho poistenia a dôchodkového sporenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny

✅ Juraj Cenker, riaditeľ odboru na Inštitúte finančnej politiky Ministerstva financií

✅ Ján Šebo, odborník na investície a dôchodkové schémy Univerzity Mateja Bela

✅ Marek Lendacký, bývalý generálny riaditeľ sekcie sociálneho poistenia a dôchodkového sporenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny

✅ Miroslav Kotov, predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností.

Jiří Ščobák, Zlatá minca.

✅ Roland Vízner, zakladateľ portálu o dôchodkoch a investovaní PEPP.SK

Roland Vizner

Roland Vizner

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  27x

Ahoj. Volám sa Roland a mám dve vášne: cestovanie a finančné trhy. Od roku 1994 som na a finančných trhoch zažil nielen rok 2008 a sub-prime krízu ale aj dot.com bublinu, či Ruskú a Ázijskú krízu v 90-ych rokoch. Dnes som fanúšik dlhodobého dôchodkového investovania, fintechu, robo-poradenstva a autorom dôchodkovej kalkulačky. O investovaní a dôchodkoch píšem aj na stránke pepp.sk Moja cestovateľská vášeň začala v roku 1993, keď som po prvý krát opustili Európu a autostopom sme docestovali až do Maroka. Cestovateľský vírus ma ovládol a precestoval som kus Afriky, Južnej Ameriky a Ázie. Mojou špecialitkou sú Andamanské Ostrovy, ku ktorým som aj napísal prvého cestovateľského sprievodcu. Zážitky a cestovateľské rady zverejňujeme s manželkou okrem SME aj na našom cestovateľskom blogu EagleFlyFree.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu