Otvorene na list z organizácie UNICEF

Myslím si, že asi nie som jediný, kto v týchto dňoch obdržal list z UNICEF s osobným oslovením a premysleným textom, ktorý by mal zasiahnuť presne tú časť mozgu, kde sídlia naše emócie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Áno, veď kto by sa nezhrozil , ak by čítal, že 663 mil.ľudí na svete ešte stále nemá prístup k čistej vode a že každý rok v súvislosti s tým zomrie 750 tisíc detí pred svojimi piatymi narodeninami.

V liste sa ďalej uvádza, že aj vy môžete finančne prispieť k tomu, aby sa napríklad v Ugande - jednej z „rozvojových“ krajín mohli budovať studne a zabezpečovať rodinám pitná voda.

Psychologicky sa uvádza, že za príspevok 10 € sa dá zabezpečiť 6 tabliet, ktoré vyčistia po 300 l vody, za 20 € sa dá zabezpečiť 13 skladacích kanistrov na prenášanie vody a za 97 € ručná pumpa na čerpanie vody. Dobre, bral by som. Sú určite aj ľudia, ktorí nezištne idú a pomáhajú v týchto krajinách – tých si naozaj vážim.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ALE...

Všetko má samozrejme dve strany veci. O tej podstatnej, by som chcel napísať pár riadkov.

UNICEF je organizácia patriaca pod OSN, zriadená po 2.sv.vojne na pomoc najmä deťom. Prostredníctvom tejto organizácie majú pomáhať „rozvojovým“ krajinám tie „rozvinuté“.

Myšlienka dobrá, avšak všetko sa dá využiť aj zneužiť.

Ak by sa od druhej svetovej vojny iba pomáhalo rozvojovým krajinám, tak tie by už dnes mohli pomáhať tým rozvinutým. Ale, tým by sa raz skončilo určité financovanie. Takže bolo treba vymyslieť „systém“, v ktorom by takáto pomoc mohla fungovať „donekonečna“.

Podarilo sa!

Presne všetky tieto tzv. “rozvinuté“ krajiny pravidelne dodávajú za niekoľko miliárd EUR ročne zbrane práve do týchto tzv. „rozvojových“ krajín. Do krajín, kde sú porušované ľudské práva, v ktorých režimy nedisponujú demokratickou kontrolou ozbrojených zložiek, nezávislým súdnictvom, políciou a elitami, ktoré by boli zodpovedné voči svojim občanom. Len ako príklad uvádzam správu AMNESTY INTERNACIONAL, v ktorej sa uvádza, že iba ČR v roku 2014 vyviezla do týchto krajín(medzi nimi je aj v liste spomínaná UGANDA) zbrane za takmer 208 mil. €, čo je takmer 50 % celého českého exportu v danom roku. Link : http://amnesty.cz/zbrane/

SkryťVypnúť reklamu

A to je ČR, popri krajinách ako Nemecko, Taliansko či Francúzsko kvapka v mori. Neuveriteľné, čo?

OTÁZKA...

Myslíte si, ak by sa z týchto „rozvinutých“ krajín neexportovali ročne takéto množstvá zbraní do krajín 3.sveta, že by mohla byť lepšia životná úroveň v týchto krajinách?

Myslíte si, že by nebolo rozumnejšie prispievať namiesto do výroby zbraní, priamo na pomoc - napr. pri zabezpečení pitnej vody v týchto rozvojových krajinách? ( od roku 1946 tam mohla byť studňa na studni aj s natiahnutým vodovodom)

Myslíte si, že dáva logiku, jeden deň dodávať zbrane do krajín, v ktorých sú týmto priamo či nepriamo podporované rôzne vojnové konflikty, porušovanie ľudských práv a znižovanie životnej úrovne a zároveň na druhý deň pod „nálepkou“ UNICEF žiadať o príspevok pre krajiny, kde zomierajú deti, lebo sa tam bojuje?

SkryťVypnúť reklamu

Podľa mňa je to vo veľkom rozpore s logikou ako aj s morálkou, o to v krajinách, v ktorých si hovoríme, že sme vyspelé a rozvinuté. Prinajmenšom priznať by sme si to mali.....

ZÁVER

Milé dámy a páni z UNICEF, pokiaľ sa nezastavia vývozy zbraní do týchto krajín, pre ktoré vy vo vašom liste žiadate pomoc, vašu korešpondenciu na moju adresu zasielať nemusíte. Ďakujem.

Jozef Rošťák

Jozef Rošťák

Bloger 
  • Počet článkov:  34
  •  | 
  • Páči sa:  0x

...som obyčajný človek, ktorého zaujímajú veci aj "za vlastným plotom"... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu