Priznanie kandidáta na starostu v Karlovej Vsi

V diskusiach mi kladú rôzne otázky. Zoči - voči, a to naozaj obohacuje. Horšie je to s rôznymi anonymami. Ešte horšie je to s niektorými novinármi. Často sa nepýtajú a rovno uvádzajú klamstvá. Asi na objednávku a bolo by sa treba nad to povzniesť. Ale aj tak mi to nedá, tak teda ako to je ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Áno, nie som nepopísaný papier. Ale napriek tomu, že som bol vo viacerých významných funkciach s mojím menom sa nespájajú žiadne kauzy. Do funkcií ma nominovali, lebo som mal výsledky. Lebo tí, ktorí o tom rozhodovali mali o moju prácu záujem. Nie som privatizér, vlastník, som a vždy som bol zamestnanec, alebo živnostník, resp. jednosobová s.r.o.

Áno, stratil som sa v zahraničí a teraz kandidujem na starostu v Karlovej Vsi - Bratislava. Lebo tu som doma. Tu žijem v šťastnom manželstve už 32 rokov s vydarenými deťmi. Dve naše dcéry sú inžinierky a náš pätnásťročný syn zbiera ocenenia za výsledky v škole už aj v zahraničí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo však kandidujem ?

Nemám veľké ambície, nechcem dosiahnúť prevratné zmeny (pozri program na www.lachkovic.sk ), ale hlavne nechcem nechať priateľov, s ktorými som vyrastal samých v snahe zachovať posledný verejný prístup k Dunaju verejnosti. Zabrániť, aby to pri Karloveskom ramene bolo, ako na Dlhých Dieloch. Zahustené, škaredé a bez šance zaparkovať pre turistov, vodákov a pre ľudí majúcich radi prechádzky v prírode.

Už dva roky bojujú s Petíciou " Zachráňme prístup k vode Dunaja v Karloveskom ramene".

Zdá sa mi nepoctivé mlčať, a len sa prizerať. Nejde len o lodenicu, o prístup pre vodákov, ale aj o rodiny s deťmi, o imobilných, ktorý si bez možnosti zaparkovať neužijú promenádu. Ale aj o tých, ktorí chcú len narýchlo zbehnúť na promenádu z Dlhých Dielov obzrieť dievčatá. Nebude už kde zaparkovať. Budú stále chodiť radšej na hrádzu do Petržalky. Nebudú si môcť vychutnať jazdu korčulami po hladučkom asfalte na dunajskej promenáde. Ísť, ako hovorievam na zmrzlinu do mesta. Tak, ako je to bežné na pýchach metropol, po promenáde. Nepáči sa mi táto "privatizácia" promenády vyvolenými. Jej zabarikádovanie 8. poschodovými bytovými domami. Hanbím sa za takú budúcnosť nášho mesta. Vadí mi, že sa za posledné 4 roky na dobudovaní promenády pod Botanickou záhradou neurobil ani meter. Vadí mi, že jediná diera v desiatkach kilometrovej dlhej novučičkej protipovodňovej ochrane je práve v Karlovej Vsi, práve tam, kde každoročne vytápa lodenice.

Skryť Vypnúť reklamu

Ale najviac mi vadí, že touto výstavbou sa od Riviéri zase začne upchávať hlavná cesta do mesta.

Som hrdý na to, že ma s návrhom kandidovať na starostu oslovili nielen moji priatelia z lodeníc, ale na základe primárných volieb spomedzi mnohých straníckych kandidátov ma nominovali všetky veľké strany okrem SMERu a KDH v Karlovej Vsi. Som hrdý nato ,že spolu so mnou kandidujúci za spoločnú koalíciu SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd a OKS najmä občianskí aktivisti a vodáci. Zo všetkých koaličných strán bez rozdielu. Že sú to ľudia s hodnotami, ktorí sú zárukou dodržiavania sľubov.

Áno, mám za sebou karieru nielen informatika, ale aj bankového analytika, aj programátora aj konštruktéra. Nebál som sa nikdy žiadnej práce. Som spoluautorom viacerých publikácií, z ktorých väčšina vyšla v zahraničí. Pozrite napríklad V.Liška-R.Lachkovič-J.Nováková-J.Zumrová.: Kolektivní investování, BI Praha, 1997, alebo Kolektiv autorov - R. Lachkovič : Finančné trhy, IBV Bratislava , 1997, alebo V. Liška, R. Lachkovič, J. Gazda : Kapitálové trhy, Professional publishing , 2004, alebo R.Lachkovič: The social consequences of privatization, Academia Internacional Libertade E Desenvolvimento, Sintra Portugal, 1994, ale aj iné.

Skryť Vypnúť reklamu

Áno, pracoval som v najvyšších riadiacich funkciách, mnohých spoločností, bol som úspešný nielen vo vrcholovom športe, ale aj v zamestnaní, a dodnes je o spoluprácu so mnou záujem. Už za socíku som v r.1982 získal pracovné vyznamenanie Federálného ministerstva všeobecného strojárenstva ČSSR a v r. 1981 pracovné ocenenie v rámci VHJ STROJSMALT. A medailí z kanoistiky mám tiež desiatky. Nie preto, že by som mal fyzické predpoklady. Nie som vysoký, alebo svalnatý. Ale preto, lebo som drel viac ako druhí.

Áno, vďaka tomu, že som bol informatikom už v čase, keď málokto pracoval s PC (personal computer), mal som česť spolupracovať s PVT (Podnik výpočtovej techniky) na najväčšom databázovom projekte na svete v tej dobe. Na kupónovej privatizácii. Ostali mi z nej, len pozlátené hodinky z PVT.

Skryť Vypnúť reklamu

Áno, vďaka nominácii časti odborníkov do FNM som sa ocitol v jeho Výkonnom výbore na 6 mesiacov počas vlády Moravčíka.

Áno, ocitol som sa na dlažbe po Mečiarovej noci dlhých nožov pred 16 rokmi. S dvomi deťmi a s jedným na ceste. Záujemci o priamu privatizáciu vopred určenému nadobúdateľovi nenávideli rozdávanie majetku v kupónke. A urobili všetko preto, aby sa kupónka rozkradla. Dodnes sa angažujem v OSMA (Ochranné sdruženi malých akcionárov).

Prepustili ma z FNM, ako nadbytočného a odvtedy som bol špičkove platený. Prevažne spoločnosťami so zahraničnými vlastníkmi. Všetko zlé, je na niečo dobré. Moje deti maturovali v USA. Napriek tomu, že majú cestu do sveta otvorenú odmietajú žiť inde, ako v Bratislave. Vždy mi hovoria „TU SME DOMA".

Vzdelanie považujem za najdôležitejšiu hodnotu a verím, že málo stačí k tomu, aby boli v Karlovej Vsi najlepšie školy v Bratislave. Sám som roky učil a je to krásna práca a veľmi málo stačí, aby bola kvalitnejšia.

Áno, môj otec s úplne rovnakým menom, aké mám ja, Ing. Rudolf Lachkovič žije, a má trvalý pobyt v Devíne. Ale ja mám byt a trvalé bydlisko v Karlovej Vsi. Aj moja 82-ročná mama má odjakživa byt a trvalý pobyt v Karlovej Vsi. Inak, len voliť volíme podľa bydliska, ale volený môže byť Bratislavčan v ktorejkoľvek mestskej časti. Nie mestská časť, ale Bratislava je obec. Ja som vždy bol, a aj som ostal karlovešťan. Určite poznám Karlovu Ves aj preto dobre, lebo som často brigádoval ako poštár a roky som ráno roznášal noviny. Považujem však za svoju veľkú výhodu, že poznám mnohých ľudí nielen v Karlovej Vsi, ale aj v Devíne, lebo náš Pasienok - Veľká lúka, je ich katastrálnym územím, a ich poslanci majú rozhodujúci vplyv na to, čo tam budeme mať.

Áno, žil som najmä v posledných rokoch na rôzných miestach vo svete, ale aj tak som zostal karlovešťan. Z čias, keď som externe učil na Fakulte financií v Banskej Bystrici mám dodnes 2 izbový byt, ale zato nie som bystričan. Inak, nebol som tam už vyše roka.

Áno, v roku 1995 som bol zástupcom domu na Dlhých Dieloch a svojou neúnavnou inicitívou som presadil v tej dobe najrozsiahlejší a najrýchlejší prevod bytov z SBD IV do osobného vlastníctva na celom Slovensku. Aby sme ako nájomníci neboli ohrození hroziacim konkurzom po výstavbe realizovanej predchádzajúcim vedením SBD IV. Nikdy som však nebol plateným zamestnacom, alebo podpredsedom SBD IV., ako som si prečítal. S hrdosťou teraz pozerám, ako si dokážeme sami spravovať dom v rámci spoločenstva vlastníkov. Som pyšný na svojich susedov, na park pred a pod našim domom. Chcem, aby celá Karlova Ves vyzerala takto.

Áno, v roku 2006 som bol členom Programovej rady v Slobodnom fóre. Nie všetko sa mi páčilo na programe a konaní niektorých nominantov vtedajšej vlády. Som hrdý na to, že program SF inšpiroval viaceré politické strany a veľa sa z neho zrealizovalo, alebo je súčasťou Vládneho programu teraz. Napríklad zákaz šikanovať občanov požadovaním informácií, ktoré majú inštitúcie v okruhu verejných financií už k dispozícii.

Áno, posledné 4 roky sme žili prevažne v zahraničí. Uprednostnenie HZDS a SNS vo voľbách do parlamentu pred Slobodným fórom, uprednostnenie Mečiara a Slotu pred Martinákovou občanmi Slovenska bolo tiež dôvodom.

Áno, kandidoval som spolu so Stranou zelených na strane Hanulíkovej proti vtedajšiemu starostovi Bystríkovi-Holému z KDH v Karlovej Vsi. Proti tým, ktorí potom zapredali Karloveské rameno J&T. Chceli sme dosiahnuť definitívnu stavebnú úzaveru na bytové domy. Pred výstavbou ďalších bytov musia byť najprv odstránené súčasné deformácie vo funkciach územia zonálnymi územnými plánmi. A to chcem dosiahnuť aj teraz.

Áno, kandidujem opäť proti Bertovi z KDH, lebo stále svojim hlasovaním podporil predaj pozemku pri Karloveskom ramene, na ktorom hrozí výstavba ďalšieho bytového domu. Hrozí tam výstavba ďalších domov. Hrozí ďalšie ucpávanie dopravy našej magistráli pri Riviere.

Áno kandidujem proti súčasnej starostke Ivete Hanulíkovej zo SMER-u, ktorá sľubovala zastavenie výstavby, a teraz podpísala predaj pozemkov na výstavbu 8.poschodového domu v Karloveskom ramene. Nielenže nemusela, ale zákon jej ukladá povinnosť nepodpisovať rozhodnutia, ktoré sú v rozpore so záujmami občanov. Nestačí sa len vyhovárať.

Petíciu proti tejto výstavbe už podpísalo viac ako 2000 občanov.

Ja kandidujem stále za tie isté programové ciele.Tak, ako všetci kandidujúci za spoločnú koalíciu SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd a OKS. Občianskí aktivisti a vodáci. Ľudia, ktorí sú zárukou dodržiavania sľubov. Či sa nám podarí presadiť zmenu, to rozhodnú občania vo voľbách. Najmä, ak vôbec pôjdu k voľbám, alebo budú len kritizovať všetko a všetkých. Alebo tým, že nadávajúc na všetko, a na všetkých, čo sa aspoň snažia ,to nechajú na disciplinovaných voličov SMER-u a KDH.

Nie, nikdy som nebol komunistom, Štbákom a nikdy som nebol SMER-ákom. A už vôbec nie HZDS a SNS, ako sa klamlivo informuje v denníkoch ovládaných oligarchiou. Spýtajte sa starostky za SMER Hanulíkovej. Proti klamstvu a ohovárke sa však dá bojovať len na súde, a to budem.

Nikdy som neprevrátil kabát. Som a ostanem liberálom usilujúcim o čo najmenšie zasahovanie štátu do života občanov, nie preto, že nemám sociálne cítenie, ale preto, lebo špeciálne na Slovensku, čím je väčšia úloha štátu, tým viac nás budú okrádať. Silný štát, zvyšovanie úlohy štátu legitimizuje vyššie prerozdeľovanie, z ktorého profituje oligarchia. Z nevysúťažených investícií a la diaľnice, národný štadion, PPP projekty, ale aj dodávky služieb a nákupy v Karlovej Vsi.

Žiaľ, lebo "Na Slovensku je to tak". Bohatá generácia na Slovensku je odkojená na arizáciach, znárodňovaní a privatizáciach. Nie ako v USA, na vybudovaní niečoho, čo prinieslo osoh milónom spoluobčanov. Budovanie a štátne stavby sú v dnešnej finančnej situácii štátu, často len pláštikom pre zákazky priateľom. Predražene, bez férovej súťaže. Že nebude na dôchodky, na školy, to majiteľov zprivatizovaných podnikov netrápi. Hlavne, že majú zisky a že stále viac a viac bohatnú. Potom nie sú peniaze na zdravotníctvo, na školy, na kultúru, na krajšie okolie okolo nás. Všetci o tom vedia, a napriek tomu rýchlo zabudnú. Alebo, čo je horšie rezignujú s tým, že všetci sú rovnakí. Bez občianskej statočnosti vziať na seba zodpovednosť a pokúsiť sa zvoliť aspoň niekoho. Toto je cesta k banánovej republike.

O peniaze na kvalitnejší život prichádzame nielen predraženými nákupmi, ale aj lenivosťou a záhaľkou tých, ktorí sú platení z našich daní. Braním platu za nič nerobenie.

Pozrite sa, ako to okolo nás vyzerá. Pritom na trochu poriadku veľa peňazí netreba. Stačí vyžadovať od vlastníkov nehnuteľností, aby si plnili povinnosti. Netreba predávať spoločný majetok a posledné pozemky pri vode. Stačí šetrnejšie hospodáriť.

Ročný príjem rozpočtu Karlovej Vsi je 9 miliónov €, a to je viac, ako štvrťmiliardy korún, a z toho 100 miliónov korún je na orginálne kompetencie samosprávy. Je dosť peňazí na to, aby bol v Karlovej Vsi dôstojnejší život. Ale k tomu treba, aby bola v Karlovej Vsi zmena.

Zmena je v rukách občanov. Som rád, že naša kandidátka koalície ponúka vodákov, športovcov a ochranárov, ktorí sú zárukou dodržiavania sľubov. Alternatívu proti takým, čo jedno hovoria a druhé robia. Aj v Karloveskom ramene.

Rudolf Lachkovič

Rudolf Lachkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nemá význam len kritizovať. Treba sa viac angažovať. Posledné roky som prežil väčšinou v zahraničí a preto mám oči, tak trochu cudzinca. Mrzí ma, keď vidím často drobnosti, ktoré sa dajú ľahko zmeniť a život by mohol byť krajší. Mrzí ma, keď len vďaka apatii a rezignácii väčšiny je možné nehorázne plytvať s verejnými zdrojmi. Nepáčia sa mi informácie o bezprácnom bohatnutí, prevaha individuálnych záujmov nad záujmami verejnými. Zmena je možná, len keď bude viac tých, čo o ňu budú usilovať. Kandidujem za stranu č. 4 Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník. Predtým som sa angažoval, ako člen Programovej rady Slobodného fóra, a ako kandidát na funkciu starostu v Bratislave - Karlova Ves za koalíciu SDKÚ-DS, Sloboda a Solidarita, Most-Híd a Občiansko konzervatívnu stranu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu