Tak málo stačí ....

Posledné štyri roky som pracoval viac v zahraničí, ako doma. Na všetko doma pozerám očami tak trochu cudzinca. Som presvedčený, že veľmi málo stačí k tomu, aby sa nám u nás žilo lepšie, ako kdekoľvek inde na svete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Aj vďaka socialistickej histórii máme nadštardný sociálny systém. A kto naozaj veľmi chce pracovať, tak si prácu najde. Aj keď nie vždy slušne platenú. A potom je kvalita života často spätá hlavne so zdravím a kvalitou trávenia voľného času. A čo sa týka podmienok pre trávenie voľného času, tak naozaj, tak málo stačí, aby bola kvalita života rádove lepšia.

Celoročne máme ideálne prírodne podmienky pre out doorové športy, ktoré sú vo svete čoraz populárnejšie. Celý svet prichádza na to, že najlepšou telocvičňou je príroda. Svetové metropoly sa pýšia plnými promenádami ľudí, parkami nielen na posedávanie, ale aj na polihovanie, parkami s ihriskami na minifotbal, s detskými preliezkami, parkami pre voľne pobehujúcich psov, osobitnými trasami pe peších, pre cyklistov, bežcov a in line korčuliarov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Karlovej Vsi máme ideálne prírodne podmienky pre beh a cyklistiku v lese. Máme podmienky pre organizáciu dopravy tak, aby sa bicykel stal aj dopravným prostriedkom. Len my máme v Bratislave krásne dunajské ramena siahajúce od Karlovej Vsi až po Devín. Karlova Ves bola kedysi obľúbeným cieľom tisícov bratislavčanov pri vychádzkach do prírody a k brehom zátoky s čistým bielym pieskom. Neveríte ?

Žiaľ len bola, ale málo stačí, aby tomu bolo opäť tak. Umožnime záujemcom o rekreačný šport, aby si mohli požičať loďku, alebo bicykel aj pre viac osôb. Revitalizjme zátoku jej prepojením s Dunajom. Dorobme cyklotrasu do mesta a do Devína. Dajme všetkým šancu zakúsiť dobrý pocit z aktívne prežitého času s ľuďmi žijúcimi okolo nich. Faktom je, že je iná doba a na ich využitie sú potrebné aspoň minimálne predpoklady, ako sú verejné toalety, pitná voda, koše na odpad, prístup a verejné parkovisko. Ideálne aj šatne a sprchy. Je mi ľúto, keď tých zopár nadšencov, ktorí o to usilujú, neustále naráža na byrokraciu, neochotu úradníkov pri budovaní cyklotrás, parkov pre peších, bežcov, ale aj pre psov, pri budovaní lodeníc.

Skryť Vypnúť reklamu

Je mi ľúto, že inde sú školské ihriská v perfektnom stave, osvetlené a do noci plné ľudí bývajúcich v okolí. Je smutné, keď svojpomocne mamičkami vybudované detské ihrisko neustále bojuje o prežitie. Tak málo stačí pre zvýšenie kvality života, ale všetky inštitúcie v okruhu verejných financií musia byť iniciátorom, podporovateľom občianských aktivít a nie prekážkou. Po zmenách vo financovaní športu sa finančné prostriedky používajú na vytváranie podmienok len najlepším.

Šport sa stáva luxusom. Desať rokov v stredisku vrcholového športu v kanoistike znamenalo trénovať hlavne v kajaku, ale vďaka neexistencii podmienok cestovania za lepším počasím väčšina vodákov vždy robila viac športov. Vodáci boli preto často v reprezentáciach aj iných športov a dodnes vodáci tvoria veľkú skupinu na všetkých masových podujatiach v cyklistike, vo vytrvalostnom behu, v behu na bežkách, v triatlone, atď. Boli sme to my, karloveskí vodáci na čele s nezabudnuteľným neúnavným organizátorom Jurajom Nagyom, ktorí založili kedysi najpopulárnejšie podujatie s celoslovenskou účasťou v Karlovej Vsi a to masový Beh Devínskou kobylou. Proste karloveskí vodáci boli celé desaťročia bez ohľadu na podmienky aktívni. Len vďaka láske k športu vychovali v Karlovej Vsi reprezentantov Slovenska, ako sú Hochschornerovci, Kadnárovci, Štark, Lukačovič, Ostrčilovci, ale aj Lachkovičovci a stovky ďalších. Začínali sme ako deti z ulice. Určite si mnohí pamätajú, na každoročné nábory detí do karloveských lodeníc.

Skryť Vypnúť reklamu

Mám obavy o udržateľnosť prenikavých svetových úspechoch v kanoistike bez udržania širokej vodáckej základne založenej na turistike a všestrannosti. A k tomu treba mať aspoň základné podmienky verejne dostupné tak, ako to je bežné v mnohých civilizovaných krajinách vo svete. Pre kohokoľvek.

Verejná lodenica je šanca pre centrum nielen vodákov, ale aj turistov, cyklistov, sezónných hokejistov. Je šancou pre všetky deti. Kedy, keď nie teraz, keď je ešte možné získať prostriedky pre financovanie zo štrukturálnych, kohéznych fondov a fondov z cezhraničnej spolupráce primárne určené do projektov pre trvale udržateľný rozvoj. Nemali by sme prespať šancu na zmenu kvality života. A čo je najdôležitejšie – neustúpiť, aby lodenica v Karlovej Vsi bola verejná! Aby sa nesprivatizoval jedinečný priestor pri Karloveskej zátoke.

Rudolf Lachkovič

Rudolf Lachkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nemá význam len kritizovať. Treba sa viac angažovať. Posledné roky som prežil väčšinou v zahraničí a preto mám oči, tak trochu cudzinca. Mrzí ma, keď vidím často drobnosti, ktoré sa dajú ľahko zmeniť a život by mohol byť krajší. Mrzí ma, keď len vďaka apatii a rezignácii väčšiny je možné nehorázne plytvať s verejnými zdrojmi. Nepáčia sa mi informácie o bezprácnom bohatnutí, prevaha individuálnych záujmov nad záujmami verejnými. Zmena je možná, len keď bude viac tých, čo o ňu budú usilovať. Kandidujem za stranu č. 4 Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník. Predtým som sa angažoval, ako člen Programovej rady Slobodného fóra, a ako kandidát na funkciu starostu v Bratislave - Karlova Ves za koalíciu SDKÚ-DS, Sloboda a Solidarita, Most-Híd a Občiansko konzervatívnu stranu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu