Spomíname na Larryho Cohena (pár slov o filme Q: The Winged Serpent)

23. marca 2023 uplynú 4 roky od smrti legendárneho exploitation režiséra, producenta a scenáristu Larryho Cohena.

Spomíname na Larryho Cohena (pár slov o filme Q: The Winged Serpent)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Viem, ubehol už nejaký ten mesiac od môjho posledného príspevku tuná na blogu, ale aby som sa bez mučenia priznal, namiesto sedenia pred televízorom som v poslednej dobe preferoval starý dobrý spánok. Už mi lásko, není dvacet let...platilo to u Zmožka, platí to aj u mňa.

A ruku na srdce, písať o kultúre po slovensky je vcelku nevďačná úloha. Nie, že by sme boli nekultúrnym národom, to zase nie – ale skúste písať napr. o filmoch mimo mainstreamu, alebo o veciach starších ako rok. Má to dabing? Nuž, nezávidím. A to ani sám sebe, keďže mám rád hlavne veci mimo bombastických megahitov, filmy z 30. rokov 20. storočia ma bavia mnohokrát viac ako novodobé tituly, a ak môžem, tak všetko len v originálnom znení (s titulkami). A to isté – v bledomodrom, ako sa vraví – sa dá povedať o muzike. Ešte šťastie, že pri knihách to tak veľmi neplatí, i keď človek už dnes nevie...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Včera ma však zase po dlhom-predlhom čase napadlo sadnúť si pred telku a namiesto Netflixu (ktorý občas sledujem kvôli pohodliu) zaloviť v mojom filmovom archíve. Len tak, v podstate úplne naslepo, ale – priznám sa – aj s takým menším plánom neskôr to rozvinúť ako toho klasického pyramídového pavúka, či čo to je… no a náhodou mi do oka padol titul, ktorý vo svojej filmotéke mám už dobrých 8 rokov, ale až do včera som sa k nemu nejako nedokopal.

obal DVD vydania z produkcie Blue Underground
obal DVD vydania z produkcie Blue Underground 

Vzhľadom na to, že o pár dní uplynú 4 roky od úmrtia kultového exploitation režiséra a scénaristu Larryho Cohena, myslím, že výber jeho filmu Q (Q:The Winged Serpent) (z roku 1982) je viac ako vhodnou pripomienkou tvorby tohto legendárneho filmára, scenáristu a producenta z New Yorku.

SkryťVypnúť reklamu

Je úsmevné, že v dobách VHS sa človek veľmi nestaral o mená režisérov a scenáristov, dôležité bolo obsadenie – aj to len hlavné. Ale nie je sa čomu čudovať, bol som v tej dobe stále v podstate len taký mládežník. Ak by som však dával pozor, vedel by som, že s tvorbou Larryho Cohena sme sa mohli stretnúť aj v našich končinách – jeho film z roku 1985 The Stuff, tuším, šiel párkrát na VTV (blahej pamäti), a pamätníci začiatkov Intersonicu si spomenú na Ambulanciu (The Ambulance, 1990) s Ericom Robertsom v hlavnej úlohe, ktorá sa v našich požičovniach ukázala začiatkom marca 1992. To spomíname jeho režijné počiny, ako producent sa podieľal na – aj u nás známej – trilógii Maniac Cop, no a ako scenárista – to už sa pohybujeme aj vo vodách seriálov ako je Columbo či filmov, ako je môj obľúbený Best Seller (1987) a Cellular (2004). Okrem týchto spomínaných má však na konte oveľa viac, stačí si len načítať IMDB.

SkryťVypnúť reklamu

No ale aby sme sa veľmi nezdržiavali, Q: The Winged Serpent je monster horror film. Cohen väčšinou pracoval s nízkym rozpočtom, ale na snímke to veľmi nevidieť, snáď s výnimkou titulného monštra. Ozaj, pre otrlého horrorového diváka to rozhodne horrorový film nebude, ale tu sme v 1982, bejbe!

Príbeh je celkom jednoduchý. V New Yorku sa objavujú rituálne zabité mŕtvolky, sem-tam niekto stratí hlavu (doslova) a abstinujúci feťák Jimmy Quinn (Michael Moriarty) sa zapletie do lúpeže klenotníctva. Hovoril som, že príbeh je celkom jednoduchý? Dobre, tak nie až tak celkom.

Toto veru dron nebude...titulné monštrum v lete nad New Yorkom
Toto veru dron nebude...titulné monštrum v lete nad New Yorkom 

Veľmi rýchlo sa zoznámime aj s lietajúcou príšerkou, ktorá dá spomenúť na tvorbu stop-motion velikánov ako Ray Harryhausen alebo Bred Pipper, no a nakoniec všetko do seba tak nejak zapadne. Nebudem prezrádzať obsah – lebo načo by ste to potom chceli pozerať, že?

SkryťVypnúť reklamu

Osobne musím povedať, že mám rád snímky, kde sa objavujú zábery z ulíc miest. Trebárs taký Beverly Hills Cop (1984) s Eddiem Murphym, či práve tento film, Q...New York roku 1982 je z akoby úplne inej dimenzie. Nehovoriac o tom, že Cohen mnohokrát natáčal bez povolenia, takže zábery davu, pozerajúceho sa na potácajúceho sa Michaela Moriartyho sú autentické...žiadny komparz, ale ľudia, ktorí boli práve na ulici.

Čo k filmu hovorí samotný Larry Cohen?

Rovnako zaujímavý ako príbeh je aj herecké obsadenie filmu, pretože tuná milovníkovi béčiek a filmového trashu zaplesá srdce radosťou. Neveríte?

Michael Moriarty ako drobný zlodejíček Jimmy Quinn
Michael Moriarty ako drobný zlodejíček Jimmy Quinn 

Hlavnú postavu, Jimmyho Quinna, si zahral Michael Moriarty, ktorý s Larrym Cohenom spolupracoval aj na snímkach The Stuff (1985), It’s Alive III (1987) a A Return to Salem’s Lot (1987). V našich končinách si ho ľudia môžu pamätať zo seriálu Law & Order (1990-1994), kde stvárnil postavu štátneho žalobcu Bena Stonea. No a vo filme Troll (1986) stvárnil postavu s menom Harry Potter Sr. To len pre zaujímavosť.

Candy Clark ako Jimmyho partnerka Joan
Candy Clark ako Jimmyho partnerka Joan 

Jimmyho partnerku, Joan, stvárnila Candy Clark. Pre mňa doteraz neznáma herečka, lebo jaksi si ju neviem vybaviť z The Blob (1988) a ani z Cool as Ice (1991), kde – ako vieme, si hlavnú úlohu zahral Vanilla Ice, a pôvodný film o Buffy, Buffy the Vampire Slayer (1992) som doteraz nevidel. Ale zahrala si aj v pomerne dôležitom snímku George Lucasa, American Graffiti (1973).

David Carradine ako detektív Shepard
David Carradine ako detektív Shepard 

Zato keď sa spomenie David Carradine, tak každý poriadny filmový fanúšik zbystrí pozornosť. A to nielen preto, že jeho otcom bol slávny John Carradine, ale hlavne kvôli jeho úlohe v seriáli Kung Fu (1972-1975 ) a Kung Fu: The Legend Continues (1992), ktoré sa objavili aj na našich televíznych obrazovkách, a nedá sa nespomenúť ani seriál North and South (1985) a jeho pokračovanie North and South, Book II. A samozrejme, Kill Bill!!! No jeho filmová kariéra je plná skvostov – spomeniem len tak námatkovo Deathsport (1978), Circle of Iron (1978), neváhal sa postaviť do cesty Chuckovi Norrisovi v Lone Wolf McQuade (1983), Intersonic do našich VHS prehrávačov priniesol Martial Law, kde Carradine čelil Chadovi McQueenovi a Cynthii Rothrock a z jeho posledných vecí spomeniem Crank 2: High Voltage (2009).

Ale keďže ja mám rád aj filmovú Z-kategóriu (to je ten brak, nad ktorým mnohí ohŕňajú nosom), tak musím spomenúť Dinocroc vs. Supergator (2010), už len kvôli tomu, že ho režíroval môj obľúbený režisér Jim Wynorski.

Richard Roundtree ako detektív Powell
Richard Roundtree ako detektív Powell 

A jeho filmový kolega Richard Roundtree je nemenej zaujímavou filmovou osobnosťou. Stačí spomenúť len jedno slovo: Shaft. Že neviete, o čo ide? Ale no tak!!! Samozrejme, hovoríme o legendárnej filmovej blaxploitation trilógii Shaft (1971), Shaft’s Big Score (1972) a Shaft in Africa (1973), ale objavil sa aj vo voľných pokračovaniach Shaft (2000) a Shaft (2019). Ak si pamätáte videopožičovne, možno si spomeniete na titul Bankár (The Banker, 1989), v ktorom sa taktiež objavil. No a nedá sa nespomenúť titul Original Gangstas (1996), opäť pod režijnou taktovkou Larryho Cohena, kde sa stretli také legendy ako Fred Williamson, Jim Brown, Pam Grier, Robert Forster či Wings Hauser. No radosť pozerať.

Oficiálny trailer:


Rudolf Schütz

Rudolf Schütz

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  18x

Otec rodiny, milovník filmov, hudby a literatúry, recenzent, videotvorca - samouk, prekladateľ a večný študent. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
SkryťZatvoriť reklamu