Ako bude štát šetriť vymontovaním žiaroviek na záchodoch

Dane sú mimochodom vynález veľmi starý. Nechcem zachádzať do detailov ale na dovolenke na Rodose nám ukazovali údajne hrob vynálezcu daní. Predstavte si to - tak nenávidený inštitút a hrob vynálezcu sa zachová.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ale poďme k veci. Bez ohľadu na obľúbenosť daní v spoločnosti pretvrali tisícročia práve v dôsledku toho, že sú pre štát potrebné aj keď dane platí rád len masochista, alebo minister finanncií ( aj ten nerád, len to nesmie verejne tvrdiť ) 

Ich potrebnosť by sa dala demostštrovať na nasledovnom vtipe. 

On roztúžení sa pýta - miláčik už si s niekým chodila

a ona na to reaguje s úsmevom 

Nie miláčik . Všetci mali autá. 

Takže bez ohľadu na to, čo Vám politik sľubuje realita je taká, že každá vláda dane zvyšuje aj keď je otázka komu a aké . Dane sa totiž šikovne zvyšujú nielen absolútnym zvyšovaním sadzieb, ale i manipuláciou s výpočtom ich základu. Zatiaľ čo to prvé si média všimnú hneď, to druhé si každý všimne až v marci ďaľšieho roku. A to nevravím o tom, že sadzieb je strašne veľa. Skúste si otvoriť taký zákon o spotrebnej dani z minerálnych olejov . 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes je móda bojovať proti zvyšovaniu daní a nadávať na každého, kto to nerobí a sľubovať všetko možné len aby sme boli zvolení. Ja sa už teším, lebo podľa tých rečí nám aj Singapur bude závidieť. Obávam sa , že realita ako obvykle bude trošička odlišná. Keďže nemám vo zvyku nedostatok faktov a obsahu kompenzovať citovými výlevmi uvediem konkrétny príklad a to zákon 357/2016 Z.z., čo nie je nič iné ako zákon o štátnom rozpočte na rok 2017, kde sa v prílohe č. 1 nazvanej 

Bilancia príjmov a výdavkov štátneho rozpočtu na rok 2017

(v eurách)

Píše niečo takéto 

 C. I Granty a transfery I 2 698 578 269 I
I-----I---------------------------------------------------------------------------I----------------I 
 I I Tuzemské granty a transfery I 42 651 445 I
I-----I---------------------------------------------------------------------------I----------------I 
 I I  Prostriedky z rozpočtu Európskej únie I 2 655 926 824 I

SkryťVypnúť reklamu

Pre tých čo nemajú radi tabuľky zdôrazňujem  Prostriedky z rozpočtu Európskej únie 2 655 926 824 teda slovom 2 miliardy šestomilionov euro. Tieto prostriedky z Väčšej časti predstavujú takzvané Eurofondy, ktoré nám končia niekedy v roku 2020 a už sú v podstate minuté a teraz si ľudia predstavte, že suma cez 2 miliardy Eur, čo je pre porovnanie skoro toľko zaplatíte na zdravotných odvodoch za rok všetci dokopy v rozpočte nebude. Myslíte si, že sa táto suma dá ušetriť tým, že sa vo verejných inštitúciách vyšrobuje každá druhá žiarivka na záchode a kúpi sa hrubší toaletný papier, prípadne sa budú používať materiály určené na skartáciu ( inak kto mal česť použiť kancelársky papier na vyššie uvedený účel vie, že je to maximálne nepohodlné riešenie ) . Myslím, že sa nemusíme ani pýtať analytikov a je jasné, že tudy cesta nevede. Takže nás pravdepodobne nejaké škrty v budúcnosti čakajú a asi aj zvyšovanie daní. Preto by som odporúčal používať pri štúdiách vyhlásení politikov zdravý sedliacky rozum. 

Samuel Diatka

Samuel Diatka

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Právnik, človek, ktorý sa zaujíma o veci verejné . Zaujímam sa o veci okolo seba a píšem o svojej práci na webe http://webpravo.eu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu