Je #Movember po slovensky Fúzovember?

Alebo prečo sa o duševnom zdraví (nielen) mužov na Slovensku tak málo rozpráva?

Je #Movember po slovensky Fúzovember?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Práve sa celosvetovo upriamuje pozornosť na zdravie mužov v rámci už každoročného Movembra. Najlepší slovenský preklad tohoto neologizmu, ktorý mi napadol je Fúzovember, ale ak niekto náhodou vie o lepšom preklade, dajte mi vedieť.

Fúzovember je udalosť, počas ktorej sa pestujú fúzy počas novembra s cieľom zvýšiť povedomie o zdravotných problémoch mužov, akými sú napríklad rakovina prostaty alebo duševné zdravie. Na Slovensku sa stále o téme duševného zdravia dostatočne nehovorí, preto som sa rozhodol podporiť našu Ligu za duševné zdravie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pôvodne som si povedal, že sa zapojím iba tým, že si nechám nárasť fúzy (čo pravdepodobne povedie k tomu, že sa môj FB status zmení z "vo vzťahu" na "slobodný") a podporím nejakú organizáciu zaoberajúcu sa súvisiacou témou. Po tom, čo sa ma však klient počas pracovného hovoru opýtal, či robím nejakú zbierku, som si povedal - prečo to neskúsiť?

Veľká väčšina ľudí s duševnými chorobami u nás pomoc nevyhľadá (až 67 % ľudí, ktorí pravdepodobne trpia depresiou, v súčasnosti nevyhľadáva liečbu) a riziko samovrážd je na Slovensku podľa štúdií deväťkrát vyššie u mladých mužov ako u žien. Viaceré prieskumy samovrážd ukázali, že až 90 % tých, ktorí spáchali samovraždu, trpelo duševnou chorobou. Preto je podľa mňa veľmi potrebné o týchto témach hovoriť otvorene a šíriť osvetu.

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo je však na Slovensku téma duševného zdravia tak tabuizovaná? Ako je možné, že väčšina ľudí nemá problém riešiť problémy všetkých ostatných, ale o svojich problémoch sa hanbí hovoriť aj medzi blízkymi? Je za tým kultúra / výchova / tlak spoločnosti? Alebo si iba myslíme že problémy s duševným zdravím sú slabosťou alebo "Západným výmyslom"? Odpoveď síce nemám, ale rád o tom podiskutujem a verím že sa podobné debaty stanú normou.

Či už sa rozhodnete podporiť Ligu za Duševné Zdravie, alebo inú organizáciu, finančne alebo iným spôsobom, je na Vás. Avšak, aj malé činy dokážu pomôcť. Niekedy ide o konverzáciu, inokedy o nasmerovanie blízkeho na miesto, kde mu dokážu pomôcť. Liga napríklad prevádzkuje bezplatnú nonstop linku dôvery Nezábudka (0800 800 566).

Skryť Vypnúť reklamu

Najviac však ako individuálne osoby podľa mňa dokážeme tým, že sa sami vzdeláme a dáme blízkym najavo, že v prípade potreby sa na nás môžu obrátiť. V dobe sociálnych médií aj prezdieľanie tohoto alebo iného blogu/príspevku vie poslúžiť ako začiatok diskusie o (nielen) mužskom duševnom zdraví.

Odkaz na zbierku

Samuel Krajňák

Samuel Krajňák

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Mladý profesionál so vzdelaním v medzinárodných vzťahoch, politológii, práve a verejnej správe. Heslo dňa: Aut viam inveniam, aut faciam (buď si cestu nájdem, alebo si ju vyrobím). Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu