Ťažba kryptomien doma a vo veľkom

Myslel som, že iba pár ľudí ťaží. Teda predpokladal som, že to naozaj až tak vo veľkom nejde. No minule ma môj známy (predajca počítačov) šokoval. Vraj nemôže zohnať komponenty do PC pre zákazníkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

No ostal som úplne šokovaný. A on ešte dodá: "Nie len grafické karty, ale ani lacnejšie procesory od Intelu, proste nedajú sa zohnať, vykúpili ich mineri". Naozaj ma to zaskočilo. Čo na tom všetci vidia. No ono zas, aj ja na tom niečo vidím :D . Preto som sa zamyslel či je to naozaj výhodné. 

Rozhodol som sa, že to otestujem. Podľa 2 videí ktoré som našiel na Youtube, sa mi pozdávali karty s čipmi od Nvidie, presnejšie GT 1030 a GTX 1050. Totižto podľa prepočtov vo videu, by sa mi náklady za GPU vrátili za 83 dní, ak by som nepočítal elektrické energie. To sa mi zdalo naozaj fajn, za necelé 3 mesiace si vyťaží na seba, a potom buď ťažiť ďalej, alebo aspoň budem mať grafiku 'zadarmo'. Tak isteže :D . Teraz až príde krutá realita. Po zapojení oboch GPU, nastavení programov na ťaženie, a jemnej optimalizácií a pretaktovaní, som dospel k záveru, že si vyťažia na seba za 180 dní. Jak pozerám tak trošku viac ako 83. No, je tu ešte jeden problém - elektrika predsa len nie je zadarmo. Spotreba celého počítača, alebo mining rigu (niečo medzi :D ), bola 240W. Celkom fajn, aj keď nakoniec som dospel k záveru, že zarobím na karty za 900 dní. Nejako sa to číslo zväčšuje. Samozrejme, podarilo sa mi získať z toho trošku viac, aj keď nie už priamo miningom, a nakoniec sa mi to podarilo uhrať na obdobie 360 dní, aj to za predpokladu že cena Bitcoinu nepôjde dole.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže, ak si čítal narýchlo, alebo si preskočil k záveru aby si zistil čo som zistil, tak ti to poviem. Dospel som k názoru, že pokiaľ nemáš elektriku zadarmo, tak sa ti to veľmi neoplatí. Teda ako koníček možno áno, ale nie ako nejaký extra zárobok. A ak máš elektriku zadarmo, tak mi daj vedieť ;-) .

Samuel Krempaský

Samuel Krempaský

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som mladý chalan ktorý rád trávi čas online na internete a baví ho tvorba webov či všetky spôsoby ako zarobiť :-) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu