Skúsme vravieť nie

V poslednej dobe som si na sebe a svojom okolí všimla jednu zvláštnu vec. Viem, asi to vyznie čudne, ale ľudí by som mohla rozdeliť okrem starých známych kategórií (priatelia, známi a nepriatelia, dobrí a zlí, múdri a hlúpi) ešte do dvoch ďalších. Tých, ktorí neustále pomoc potrebujú a tých, ktorí sú schopní ju vždy ponúknuť. Ľudia so „ syndrómom altruistu“ pomoc rozdávajú radi a s nádejou, že sa im v čase núdze nejakej podpory tiež dostane.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Skupina ľudí, neustále potrebujúcich pomoc sa rozrastá. Chápem. Svet nie je ideálne miesto pre život a pomoc potrebujeme z času na čas všetci. Len práve členovia tejto skupiny ju potrebujú neustále. Prečo? Zvykli si na ňu? Sú si istí, že keď zavolajú členovi opozičnej kategórie, že potrebujú vybaviť takú a takú vec, ten im pomôže. Keď napíšu inému členovi, že im chýbajú poznámky z hodín, na ktorých sa samozrejme nemohli kvôli neodkladným nákupom oblečenia zúčastniť, ten im ich poskytne. Vedia, že „kamarát“ z druhej skupiny im neodmietne pomoc, ani keď má v teplotách prísť a vysvetliť pár vecí na skúšku. Hoci by možno stačilo nad tým posedieť o kúsok dlhšie. Berú ako samozrejmosť, že kolega z práce za nich zaskočí, lebo ich práve zabolel štvrtý vlas spodného radu na hlave. Zleniveli. Spohodlneli. A prečo? Lebo sa im to dovolili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niekedy jednoducho nevieme povedať nie. Môže zato akási náchylnosť veriť aj v úplne iracionálne odplácanie dobra dobrom, ktoré už v tomto svete nie je „trendy“. Škoda, že to človek zisťuje až na vlastných chybách. Vtedy keď je členovi z kategórie altruistov najťažšie, platí staré známe: „ Pomôž si človeče sám, aj Pánboh ti pomôže.“

Ľudia si vezmú len toľko koľko sa im ponúkne. Je v ponuke prst, skúsia si vziať všetkých päť. Ak sa im to dovolí, vezmú si aj dlaň. Potom je neskoro sťažovať sa, že nám zrazu chýba celá ruka. Skúste odmietať. Povedať NIE je občas oslobodzujúcim začiatkom. A začiatky bývajú novou príležitosťou k šťastnému koncu.

Jana Saterová

Jana Saterová

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  Iba tak zo životaŠtipka veršovSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu