Kúpili ste si diamant ?

Písmo: A- | A+

Nie všetko čo sa trblieta je aj hodnotné. Na čo dávať pozor pri kúpe diamantu alebo diamantových šperkov.

Zakaždým, keď ma oslovia o pomoc, posúdenie hodnoty alebo môj názor, na diamant alebo diamantový šperk, ostanem tak trochu prekvapený, prečo sa tak deje vždy až „po funuse“.

Téme diamanty a všetko, čo s ňou súvisí sa aktívne venujem už dobrých pár rokov. Je to krásna a zároveň zaujímavá oblasť , no zároveň je veľmi náročná na vedomosti z mnohých odvetví. Ak jej chcete porozumieť a byť v tejto oblasti odborník, tak by ste mali mať prehľad o svetovej ťažbe, kontrolných procesoch ťažby, svetovom obchode, distribúcii triedení a spracovaní ťažby diamantov, brúsení diamantov, hodnotení kvality brúsených diamantov, procesoch certifikácia a certifikačných spoločnostiach - laboratóriách, fungovaní a zmysle diamantových búrz vo svete, histórií obchodu s diamantmi, cenotvorbe a významných tvorcoch trhu s brúsenými diamantmi a diamantovou surovinou, špecifikách prepravy a logistiky, medzinárodnom obchode s brúsenými certifikovanými a necertifikovanými diamantmi, kontinentálnych špecifikách jednotlivých trhov, makroekonómii, menovej politike, vedomosti z finančnej sféry, daňovej politike v krajne Vášho pôsobenia, dostatočné právne povedomie, atď., proste je toho viac než dosť.

Asi nepoviem nič nové, no nedá mi to tu nespomenúť, z vlastných skúsenosti viem, že až 99 % ľudí na Slovensku nemá ani potuchy o téme diamanty, teda ak odhliadneme od všeobecne známej informácie, že diamanty majú niečo spoločné s karátmi a možno ešte nejaké to 4C. To by až také zle nebolo, predsa je nezmysel aby každý vedel všetko. Nakoniec ja tiež nemám ani páru o takej jadrovej fyzike, neviem zvárať, ani opravovať autá. Problém ale je, že ani mnohí obchodníci nemajú páru o diamantoch a pritom s nimi veselo obchodujú, ponúkajú kade čo. A ten chudák človiečik čo prišiel do obchodu v dobrej viere, a téme vonkoncom nerozumie sa odovzdá do rúk obchodníka na jeho milosť a nemilosť. Po opadnutí eufórie z dobrého obchodu sa spravidla vždy objaví ten rýpal, ktorý v ľuďoch drieme a kladie pochybné otázky v najhlbšom vnútri čoho dôsledok je rýchle vytriezvenie, prejavujúc sa hľadaním všetkých dostupných informácii smerujúcich k overeniu dobrého obchodu.

Preto som sa rozhodol zverejniť nasledujúce, veľmi jednoduché informácie, ktoré pomôžu laickej verejnosti zorientovať sa do budúcna pri kúpe diamantov alebo diamantových šperkov. Pre korektnosť je nutné poznamenať, že všetko čo ďalej uvediem je myslené na brúsené diamanty od veľkosti 0,30 karátu a viac, čo je pri okrúhlom výbruse diamant o priemere 4,3 mm a viac.

 • V našich končinách sa môžete stretnúť s : prírodným diamantom, prírodným diamantom technicky upraveným, syntetickým diamantom, syntetickým diamantom technicky upraveným.

 • Cena prírodného technicky upraveného diamantu je 20-25 % z hodnoty toho istého prírodného technicky neupraveného diamantu. Čiže, pre názornosť, prírodný diamant o veľkosti 1 karát má cenu 10.000,- USD, ten istý diamant ale technicky upravený ma cenu 2.000-2.500,- USD. Podvodníci Vám ponúknu diamant technický upravený za 5.000,- USD. No nekúp to, keď poskytujú 50 % zľavu ! Akurát si v reáli kúpite niečo o 100 % predražené. A môžete k tomu dostať aj certifikát od GIA, síce s vyznačenou poznámkou, že sa jedná o prírodný technicky upravený diamant, ale ak obsahu certifikátu nerozumiete, tak sa necháte veľmi ľahko nachytať.

 • Nikdy nekupujte diamanty a diamantové šperky v turistických destináciách. Predávajúci veľmi dobre vie, že chcete super cenu, tak Vám to divadlo s radosťou predvedie, veľmi dobre vie, že ste u neho prvý a aj posledný krát, nepoznáte jazyk, miestne zvyklosti, vrátiť kúpený tovar je mnohokrát nemožné. A to budete radi, že ste radi. V tomto súboji ťaháte vždy za kratší koniec, hlavne ak túžite spraviť „dobrý“ obchod. Certifikát GIA, alebo iného nezávislého svetovo uznaného gemologického laboratória k diamantu možno aj v niektorom z obchodov nájdete, no cena takého diamantu, alebo diamantového šperku rozhodne nebude predmetom zjednávania.

 • Jedine gemologické laboratória s potrebným technickým vybavením vedia rozlíšiť a jednoznačne identifikovať diamant. Bez laboratórnych prístrojov a dostatočnej praxe a skúsenosti nie je možné identifikovať, o ktorý typ diamantu sa jedná. (prírodný, syntetický, technický upravený) V certifikátoch gemologických laboratórií je to vždy uvedené a predajca by Vás mal s obsahom certifikátu oboznámiť a informovať Vás aj o konkrétnej kvalite diamantu.

 • Elektronický tester na diamanty, ktorým disponujú obchodníci, dokáže rozlíšiť diamant od napodobnenín ako je zirkón, JAG, moisanit atď. Nedokáže ale rozlíšiť prírodný diamant od syntetického diamantu, alebo technicky upravených diamantov.

 • Ceny diamantov sa obchodujú v referenčnej mene USD. Mnoho informácii, ktoré sa na verejnosti prezentujú sú zavádzajúce. Ako príklad z reálnej praxe uvádzam nasledovné. V roku 2001 sa 1 karát, okrúhly diamant v najlepšej kvalite predával za 14.000,- USD, ten istý diamant sa v roku 2013 predával za 28.000 USD. V podstate nárast ceny bol 100 %. To je pravda. Ak ste boli zákazník zo Slovenska a v roku 2001 ste kupovali USD pri výmennom kurze okolo 44 SKK za 1 USD, pričom v roku 2013 po prepočte kurzu na SKK bol kurz okolo 22 SKK za 1 USD tak vaše zhodnotenie investície bolo 0%. Z toho jednoznačne vyplýva – nie každá doba je vhodná na kúpu diamantu. To isté platí aj o predaji.

 • Diamanty sa kupujú buď v šperkoch – pre potešenie, spravidla vždy pri nejakej udalosti, alebo s cieľom eliminovať riziko spojené so znehodnotením financií, napr. ochrana pred infláciou, devalváciou, v takom prípade treba ale počítať s dlhodobým horizontom 10 a viac rokov. Nie je vylúčená ani kombinácia pekný šperk s cieľom eliminácie rizík súvisiacich so znehodnotením financií. Bohužiaľ, kúpa diamantu nie je oslobodená od DPH, investičné zlato ma v tomto prípade navrch.

 • Osobne nerád používam slovné spojenie „investičné diamanty“, radšej ich kategorizujem do skupín vysoko kvalitných, strednej kvality vhodnej do šperkov a diamantov nízkej kvality. Pri slove investičné diamanty si verejnosť predstavuje aktívum, ktoré sústavne rastie na hodnote a vlastníkovi prináša ekonomický benefit. Niekedy mám taký pocit, že fenomén investičné diamanty vznikol asi v postsocialistických krajinách ako spôsob marketingovej prezentácie konkrétneho produktu.

 • Diamant bez certifikátu uznaného gemologického laboratória, alebo s „akože“ certifikátom od predajcu, je ako auto bez technického preukazu. Kúpili by ste si také auto ??? (ako som už spomenul, týka sa to diamantov od 0.30 karát a viac, pri malých diamantoch samotný proces certifikácie kvality zbytočne predražuje hodnotu diamantu a z hľadiska ceny malých diamantov je rozptyl v cene v závislosti od kvality diamantov nevýznamný)

 • Cena, hodnota diamantu, sa vždy stanovuje na základe jeho kvalitatívnych parametrov a typu diamantu (prírodný, syntetický, technicky upravený), ktoré sú uvedené v certifikáte. Že certifikát patrí ku konkrétnemu diamantu je možné overiť veľmi jednoducho, diamant má laserom vypálené číslo certifikátu, ktoré je viditeľné pod špeciálnou lupou s 20x zväčšením. Samotný certifikát je možné overiť na web stránke gemologického laboratória, ktoré certifikát vystavilo. Je to štandardný postup verifikácie pravosti a originality.

 • Svetovo uznané a najrozšírenejšie sú certifikáty od gemologického laboratória GIA, ktoré certifikuje cez 70 % produkcie brúsených diamantov obchodovaných vo svete. Certifikát osvedčuje kvalitu diamantu, nie jeho cenu, tá sa stanovuje na základe deklarovaných kvalitatívnych parametrov a v čase sa mení.

 • Ceny diamantov sa stanovujú v celosvetovom meradle vždy podľa diamantov s GIA certifikátom. Diamanty s rovnakými kvalitatívnymi parametrami ale certifikované inými uznanými gemologickými laboratóriami sú vždy cenovo diskontované pod ceny rovnakých diamantov s GIA certifikátom. Je to spôsobené benevolentnejšou normou ostatných gemologických laboratórií pri hodnotení jednotlivých parametrov diamantov.

 • Žiadne gemologické laboratórium negarantuje pôvod diamantov, certifikát nie je potvrdením, že diamant nepochádza zo sporných území – tzv. krvavé diamanty. Certifikát Kymberley proces sa vystavuje na vyťaženú diamantovú surovinu, a jedine tento certifikát je garanciou, že nekupujete diamanty s pôvodom zo sporných území.

 • Informácie o výhodných nákupoch diamantovej suroviny na Africkom kontinente za perfektné ceny v EUR alebo USD mimo legálnych obchodných centier s diamantovou surovinou (kam sa mimochodom nedostanete) nemajú reálny základ. Ak by ste si to chceli vyskúšať, tak si zarobíte na poriadny problém. V lepšom prípade nakúpite niečo zo syntetickej produkcie alebo prírodnej technicky vylepšenej v klenotníctve nepoužiteľnej produkcie.

 • Najmodernejšie výskumno-vývojové centrá na výrobu syntetických diamantov sú v Rusku, USA, Anglicku. Výroba syntetických diamantov je zameraná okrem iného aj na zbraňové optické systémy.

 • Nech už kupujete diamanty alebo diamantové šperky, vyhľadajte odborníkov. Spoznáte ich veľmi jednoducho. Vedia racionálne a objektívne argumentovať, veľmi dobre sa vyznajú v cenotvorbe, vedia poradiť a zdôvodniť prečo navrhujú konkrétne riešenie, vedia racionálne zdôvodniť čo má vplyv na vizuálny efekt diamantu, vyznajú sa v moderných technológiách výroby šperkov, čo malo za posledné roky vplyv na vývoj cien diamantov, poznajú certifikáty uznaných gemologických laboratórií a poznajú medzi nimi rozdiely, neobchodujú a neudržiavajú styky s rizikovými krajinami, nie sú to dobrodruhovia, nie sú to sprostredkovatelia predávajúci diamanty a diamantové šperky na báze sprostredkovateľskej provízie, obchodujú vo vlastnom mene.

www.schwartz.sk

Skryť Zatvoriť reklamu