Mliečné, zahmlené, nekvalitné diamanty

Problém posledných rokov, ktorý zahltil obchod s brúsenými diamantmi sa volá MLIEČNÉ DIAMANTY.

Mliečné, zahmlené, nekvalitné diamanty
Anton Schwartz
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Bežný laik nemá šancu ich rozoznať, a podvodníci si to dobre uvedomujú, a tak čelíme vplyvom cenových vojen, ktoré sa rozbehli na plné obrátky.  Tragédiou je, že aj samotné gomologické laboratória zatvárajú oči pred novodobým fenoménom, a akosi otáľajú s aktualizáciou - rozšírením hodnotiacich parametrov pri posudzovaní kvality brúsených diamantov.

Na ľavo milky diamant, na pravo NO Milky.
Na ľavo milky diamant, na pravo NO Milky.  

Ale poďme po poriadku, čo sa vlastne deje. Vysvetlenie súčasného problému je nutné hľadať v minulosti. V roku 2000 spoločnosť DeBeers, ako najväčší svetový producent surových diamantov, pod veľmi silným a dlhotrvajúcim tlakom zo strany menších ťažobných spoločností rezignovala a uvoľnili sa podmienky celosvetového obchodu so surovými diamantmi. Laicky povedané, spoločnosť DeBeers do roku 2000, okrem ruskej ťažobnej spoločnosti Alrosa, bola jedinou spoločnosťou v západnom svete, ktorá dodávala surové vyťažené diamanty na trh brusičov a klenotníkov. Malé ťažobné spoločnosti boli v podstate nútené predávať prostredníctvom DeBeers svoju vyťaženú produkciu surových diamantov, čo ich v podstate hnevalo, nakoľko s tým boli spojené “sprostredkovateľské” poplatky. Na druhej strane, spoločnosť DeBeers bola  garantom kvality a zabezpečovala kompletnú kontrolu suroviny predávanej v aukciách. Umiestniť nekvalitnú diamantovú surovinu na svetovom diamantovom trhu bolo v podstate nemožné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 2000 došlo k zlomu, keď spoločnosť DeBeers rezignovala, otvoril sa svetový trh, dôsledkom čoho bola nutnosť vzniku svetovej autority, ktorá by kontrolovala ťažobnú produkciu a zároveň by bola garantom legálnosti produkcie surových diamantov, hlavne v rozvojových afrických zemiach. Takáto autorita v roku 2000 vznikla a poznáme ju pod názvom Kimberley process. (https://www.kimberleyprocess.com/)

Pokiaľ pred rokom 2000, kontrolovala svetový obchod so surovými diamantmi spoločnosť DeBeers, resp. Alrosa (ruská produkcia surových diamantov), od roku 2000 obchod so surovými diamantmi kontroluje svetová autorita Kimberley process, bohužiaľ ale nekontroluje kvalitu vyťaženej suroviny umiestňovanú na svetových trhoch. V domnení, že sa účastníci trhu budú správať korektne v rámci zaužívaných pravidiel a v domnení, že rozsah hodnotených parametrov diamantov svetovými autoritami - gemologickými laboratóriami je zabezpečený, rozbehol sa obchod s diamantovou produkciou na plné obrátky.

SkryťVypnúť reklamu

Ako to už ale v živote býva, vysoké ceny brúsených diamantov, absolútna nevedomosť laickej verejnosti, hraničiaca s trestuhodnou naivitou, ale hlavne bezhraničná chamtivosť príživníckych špekulantov, podnietili otváranie diamantových ložísk, ktoré do roku 2000 ležali bez povšimnutia vzhľadom na nízku kvalitu diamantovej suroviny, dovtedy nevyužiteľnú v klenotníckom priemysle. Na tieto ložiská sa vrhli Číňania a Indovia.

Svoj podiel viny v tomto kolotoči zvrátenosti nesú aj gemologické laboratória. Svetová autorita GIA, ktorá od roku 1931 aplikuje štandardy v metodike hodnotenia kvality brúsených diamantov, a tieto boli v plnom rozsahu s miernými úpravami prevzaté aj ostatnými svetovými gemologickými laboratóriami, dodnes napríklad neuvádza v hodnotiacich správach (certifikátoch) parameter milky, resp. stupeň zahmlenosti diamantu. Tieto parametre majú priamy vplyv na vizuálny efekt brúsenáho diamantu a jeho žiaru, lesk, scintiláciu.

SkryťVypnúť reklamu

V ponukách rôznych predajcov, hlavne v prípade zahraničných e-shopov, ale ani slovenské kamenné obchody nie sú žiadnou výnimkou, sa v drvivej miere vyskytujú práve tieto nekvalitné diamanty. Z hľadiska kupujúceho je to veľký problém. Predstavte si, že si vyberáte diamantový šperk, ktorý má vystavený certifikát GIA, a jeho cena je 800 EUR, zároveň v ponuke iného e-shopu vidíte veľmi podobný šperk s diamantom rovnakých parametrov a certifikátom GIA ale v cene 1500 EUR. Ako je možné, že rovnaké šperky, s rovnakými diamantmi, rovnakými parametrami, a rovnakým certifikátom GIA majú tak veľký rozdiel v cene? Viete si predstaviť, že prídete do autosalónu ABC, vyberiete si nové auto za 50 tis. EUR a tú istú značku nového auta s rovnakými parametrami v autosalóne XYZ ho majú v ponuke za 25 tis. EUR? Chápete to? Niečo tu nesedí.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane, ani správna cena, adekvátna pre kvalitný diamant, nie je garanciou, že si kúpite kvalitný diamant, resp. šperk osadený kvalitným diamantom.

Aké je teda ponaučenie pre bežného laika?

Nekupujte diamantové šperky cez e-shopy ak je cena oproti bežným obchodom podozrivo výhodná, jednoznačně Vám príde nekvalitný diamant aj napriek tomu, že má certifikát napr. od GIA. Pamätajte, v certifikáte nie sú uvedené všetky parametre, ktoré majú výrazný vplyv na jeho krásu a vizuálny efekt - lesk, brilanciu, scintiláciu, oheň. Ak by aj bola cena adekvátna pamätajte, riziko, že si kúpite nekvalitný diamant je v podstate rovnaké, akurát predajca viac zarobí. Jediné čo môžete urobiť, a čo Vám aj osobne odporúčam je, že si diamant pozriete na bežnom slnečnom svetle, a ak sa bude pod vplyvom slnečných lúčov dopadajúcich na diamant lesknúť, scintilovať, budete v ňom vidieť odlesky farieb dúhy, bude mať v sebe tzv. oheň, a zároveň bude k takémuto diamantu aj certifikát napr. od GIA, tak môžete obchod zrealizovať, určite to bude dobrý a kvalitný diamant.

Na záver už len uvediem, že od roku 2019, spoločnosť DeBeers zvýšila ceny surových diamantov z jej vlastnej produkcie do dnešného dňa v priemere o 35 % v závislosti od velkostných kategórii a kvalitatívnych parametrov. Jedná sa o surovinu špičkovej kvality, z baní v Botswane, Juhoafrickej republike, Kanade a Namíbii, kde má táto spoločnosť ťažobné práva na ťažbu surových diamantov špičkovej kvality. Tento fakt sa premietol aj do cien brúsených diamantov, ak budete mať šťastie, tak sa môžno dostanete k brúseným diamantom za staré, predkrízové ceny, ovšem zásoby starej produkcie sa rýchlo míňajú. Celosvetový dopyt po brúsených diamantoch výrazne vstúpol za posledné 3-4 mesiace hlavne v Azii a USA a prekonal aj očakávania analytikov.

Ak by ste predsa túžili robiť cenové porovnania, tak za porovnávací štandard použite napr. ceny diamantových šperkov ponúkaných na web stránke spoločnosti DeBeers (https://www.debeers.com/en-at/), garantovane sú všetky diamanty v ich ponuke kvalitné a nemajú skryté vady v diamantoch ako je napr. milky parameter.

Tento odborný článok Vám priniesol obchodník s diamantmi a diamantovými šperkami, www.schwartz.skAnton Schwartz

Anton Schwartz

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Je toho veľa v čom sa nevyznám, ale rád sa s Vami podelím o moje vedomosti a skúsenosti z oblasti, ktorej sa venujem a podnikám - brúsené diamanty a diamantové šperky. Možno Vám moje články pomôžu zorientovať sa v tejto oblasti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu