Prečo neviete predať diamant?

Prečo neviete predať diamant?
Písmo: A- | A+

Sklamanie, ktoré mnohí prežili pri pokuse predať svoj diamantový šperk, alebo diamanty, v poslednej dobe vytvára všeobecne negatívny postoj pri vnímaní hodnoty diamantov.

Aby sme uviedli veci na pravú mieru, je potrebné uvedomiť si fakty, ktoré ovplyvňujú predajnosť Vášho diamantu, alebo diamantového šperku, a tým aj jeho hodnotu. Bohužiaľ, verejnosť vie veľmi málo o diamantoch (v podstate nič) a nie je to o nič lepšie ani čo sa týka mnohých predajcov, e-shopov. Najväčšou chybou je investovať peniaze do predmetov, ktorým nerozumiete u predajcov, ktorý predávanému tovaru rovnako nerozumejú, alebo v horšom prípade zneužívajú Vašu nevedomosť s cieľom vlastného obohatenia. V dnešnej dobe plnej „výhodných“ ponúk to má kupujúci skutočne veľmi ťažké.

Tak sa poďme pozrieť, ako to vlastne v skutočnosti je. V prvom rade je nutné uvedomiť si, že diamanty sa rozdeľujú do dvoch skupín – prírodné a syntetické. Prírodné sa delia na ďalšie dve skupiny a to na prírodné diamanty vhodné na technickú úpravu (tvoria zhruba 7 % vyťažených prírodných diamantov) a prírodné diamanty nevhodné na technickú úpravu (tvoria zhruba 93 % všetkých vyťažených prírodných diamantov a sú najcennejšie). Čo sa týka prírodných, technicky upravených diamantov, tie sa vyznačujú upravenou farbou alebo čistotou, resp. majú oba parametre upravené, napr. majú vylepšenú farbu diamantu o niekoľko stupňov, resp. majú vylepšenú čistotu. Technicky sa upravujú aj prírodné farebné diamanty, pri ktorých sa spravidla upravuje/zlepšuje farba. O farebných diamantoch (žltých, oranžových, ružových ....,) sa v tomto článku rozpisovať nebudem. Cieľom technických úprav je vylepšiť parametre diamantu a dosiahnuť zároveň vyššiu/lepšiu predajnú cenu.

Syntetické diamanty sa delia rovnako na dve skupiny a to podľa metódy ich výroby na HPHT alebo CVD. Metóda HPHT je v podstate anglickou skratkou „vysoký tlak – vysoká teplota“. Tieto diamanty je možné identifikovať cenovo dostupnými testermi. Syntetické diamanty vyrobené metódou CVD sú ale tak perfektné, že ich dokážu identifikovať jedine v špecializovaných gemologických laboratóriach, pričom na Slovensku ani v Čechách takéto špecializované gemologické laboratórium nie je, teda aspoň o ňom ja neviem.

Čo sa týka prírodných diamantov, tie sa ťažia v diamantových baniach. Na rozdiel od zlata, ktorého atómy sú rovnaké bez ohľadu na baňu, v ktorej bolo vyťažené (zlato z Austrálie je rovnaké ako zlato napr. z Kanady), pri diamantoch tak nie je. Diamanty sa ťažia na viacerých kontinentoch a krajinách, pričom diamant vyťažený napr. v Botswane (De Beers) https://www.debeersgroup.com/about-us/our-operations/our-mines nemá rovnaké parametre ako napr. diamant vyťažený v Rusku (Alrosa) http://eng.alrosa.ru

 Je to spôsobené mierne rozdielnymi podmienkami v procese transformácie uhlíkovej mriežky v čase keď pred miliónmi rokov vznikali. Z uvedeného teda vyplýva, že výsledné dva navlas kvalitatívne rovnaké diamanty z rôznych baní nemusia byť rovnako kvalitné, aj keď to napr. vyplýva z certifikátov GIA.

Pre Vašu informáciu, v roku 2020 bolo na svete vyťažených 107 miliónov karátov, jeden karát je 0,2 gramu, čiže spolu to je 21,4 ton diamantov. Ak by sme z tohto množstva chceli vybrúsiť len okrúhle diamanty, musíme odpočítať stratu pri brúsení, ktorá sa pohybuje na približnej úrovni 60 %, tak dosiahneme 10,7 ton brúsených diamantov – celosvetovú produkciu za rok 2020. Len pre ilustráciu, v roku 2017 sa celosvetovo vyťažilo 151 miliónov karátov. V roku 2020 najväčší finančný objem z predaja surových diamantov dosiahla krajina Botswana (De Beers), ktorý tvoril 27 % z celkového finančného objemu z celosvetového obchodu so surovými, vyťaženými diamantmi. Druhá v poradí bola Ruská federácia (Alrosa) s podielom 25 % na celosvetovom predaji surových diamantov. Zdroj : Kymberleyprocess.com

Gemologické laboratórium GIA vznikol v roku 1931 a je tvorcom veľmi prísnej metodiky pre hodnotenie kvality parametrov brúsených diamantov. Podľa certifikátov kvality GIA sa stanovujú medzinárodné obchodné ceny diamantov. Diamanty certifikované v ostatných svetovo uznaných gemologických laboratóriach, ako napr. IGI, resp. HRD, sú mierne cenovo podhodnotené oproti kvalitatívne rovnakým diamantom s certifikátom GIA. Táto téma hodnotenia kvality a následného stanovenia ceny je veľmi rozsiahla a preto sa ňou v tomto článku nebudem ďalej zaoberať.

Certifikáty predajcov nie je možné považovať za certifikáty, aj keď majú absolvovaný niekoľko týždňový kurz hodnotiteľa v GIA, a vhodnejšie by bolo nazývať ich subjektívnym kvalitatívnym vyhlásením predajcu. Žiadny z predajcov a bohužiaľ ani absolvent kurzu hodnotiteľa kvality diamantov GIA, nedisponuje dostatočnými vedomosťami/skúsenosťami a ani potrebnou laboratórnou technikou na identifikáciu diamantu pre základné rozdelenie diamantov na prírodné/syntetické, čiže nemá ani možnosť overiť si, či tovar, ktorý predáva je zo skupiny prírodných alebo syntetických CVD.

Ani samotný certifikát GIA vystavený k diamantu nie je zárukou, že si kúpite kvalitný diamant, resp. diamant s objektívne deklarovanými kvalitatívnymi parametrami.  Medzi prírodnými diamantmi sa totiž vyskytujú aj tzv. Milky diamanty, ktoré GIA deklaruje v rovnakej kvalitatívnej triede, ako nie Milky diamanty. Vizuálne čistý, kvalitný diamant je priehľadný, Milky diamant, v závislosti od intenzity M1, M2, sa javí ako keby bol jemne zahmlený. Z vlastnej skúsenosti viem, a nie raz som sa s týmto javom stretol, spoločnosť GIA intenzitu parametra Milky v certifikátoch neuvádza, no tento parameter má veľmi veľký vplyv na vizuálny efekt, brilanciu, scintiláciu a teda aj cenu samotného Milky diamantu. Aby ste rozumeli, predstavte si dva rovnaké diamanty s absolútne rovnakými parametrami, oba majú certifikát GIA, ale keď ich položíte vedľa seba, nie sú rovnaké. Jeden je milky a druhý nie je milky, ale v certifikáte tento údaj nenájdete.

 

Diamant 0.50 ct, color D, clarity SI1, certifikát GIA, Milky - M0
Diamant 0.50 ct, color D, clarity SI1, certifikát GIA, Milky - M0 
Diamant 0.50 ct, color D, clarity SI2, certifikát GIA - Milky M2
Diamant 0.50 ct, color D, clarity SI2, certifikát GIA - Milky M2 

Certifikát GIA k diamantu 0.50 ct D, SI2, s parametrom Milky - M2. V certifikáte sa parameter Milky M2 nenachádza, pritom má veľmi výrazný vplyv na vizuálny efekt diamantu a jeho výslednú hodnotu.
Certifikát GIA k diamantu 0.50 ct D, SI2, s parametrom Milky - M2. V certifikáte sa parameter Milky M2 nenachádza, pritom má veľmi výrazný vplyv na vizuálny efekt diamantu a jeho výslednú hodnotu. 

Ako je to možné? Veď GIA je renomované svetovo uznané gemologické laboratórium. Ak sa pozriete na web stránku GIA a na zastúpenie jej pobočiek vo svete https://www.gia.edu/locations tak zistíte, že GIA certifikáty sa vystavujú na viacerých miestach, a ja mám osobne pocit, že hodnotitelia kvality v GIA na niektorých jej pobočkách prejavujú vyššiu formu benevolenice pri posudzovaní parametrov ako napr. clarity, resp. neuvádzajú úplné informácie o kvalite hodnotených diamantov. Možné ale je, že sa proste GIA v rámci metodiky rozhodla parameter Milky neriešiť. Zároveň je nutné spomenúť aj prípad, ktorý sa udial v roku 2013, kedy prostredníctvom platformy Alibaba bolo ponúknuté na predaj za podozrivo výhodných cenových podmienok cez 5000 diamantov s certifikátom GIA (to bol veľký poprask), pričom sa zistilo, že diamanty boli syntetické. Toto nebol ojedinelý prípad, kedy došlo k podvodom a úmyselnému poškodzovaniu spotrebiteľov, tých prípadov je omnoho viac, a jednou zo vstupných brán pre „vymenené“ diamanty s certifikátom GIA bola aj jedna z našich susedných krajín.

V súčasnosti sa stáva bežným javom predávať diamantové šperky už aj v obchode s rozličným tovarom, obrovská ponuka diamantových šperkov v dovolenkových destináciách, neskutočne výhodné ponuky diamantových šperkov z e-shopov, zámerné neuvádzanie alebo zámerne prezentované len čiastočné informácie zo strany predajcov/obchodníkov o kvalite a pôvode diamantov a diamantových šperkov, to všetko spôsobuje deformovanie vnímania hodnoty diamantov a vytvára pocit výhodnej ponuky. Pritom je nutné poznamenať, že diamanty, tie skutočne kvalitné, prírodné, technicky neupravované majú vysokú hodnotu a ich hodnota výrazne nikdy neklesá, za posledných 50 rokov došlo k dočasnému poklesu cien len trikrát. Zároveň je nutné dodať, že ich v ponukách bežných predajcov nenájdete, čo je spôsobené ich výrazne vyššou obstarávacou cenou a veľkou náročnosťou na finančný kapitál nutný pre vytvorenie skladových zásob. Dokonca aj zvučné klenotnícke značky na slovenskom trhu takéto diamanty riešia len na objednávku, mnoho e-shopov ich ani neponúka.

Pre porovnanie uvádzam porovnanie cien troch kvalitatívne rovnakých diamantov : ak je prírodný diamant ohodnotený na 1000 EUR tak prírodný – technicky upravený ma hodnotu okolo 400-500 EUR a syntetický CVD má hodnotu 200 EUR. V tomto členení sa stanovujú ceny pre akúkoľvek váhovú (karátovú) hmotnosť.

Jeden z významných spôsobov ako môže verejnosť predchádzať „zlej kúpe“ diamantu je, že si vždy budete kupovať diamant, diamantový šperk s certifikátom od gemologického laboratória, najlepšie GIA, a od overeného profesionála, ktorý diamantom a obchodu s diamantmi rozumie. V certifikáte máte vždy uvedené, či sa jedná o technicky upravený diamant (Treated), resp. či je to syntetický diamant (Lab grown). Zároveň má takýto diamant laserom vypálené číslo viditeľné pri 20x zväčšení (úvodný obrázok), čiže diamant viete spárovať na certifikát, a pravosť certifikátu si môžete overiť nasnímaním QR kódu na certifikáte. To všetko dokážete ako laik bez odbornej zdatnosti.

Ak sa teda rozhodnete predať svoj diamantový šperk, alebo diamanty, tak sa prosím nečudujte, že s tým máte veľký problém. Na Slovensku totiž nie je nikto, kto by Váš diamant vykúpil za korektnú cenu, problém je totiž posúdiť pravosť/pôvod diamantu a jeho kvalitu. Vo väčšine prípadov ste si zakúpili diamant niekde v zahraničí, cez e-shop, bez certifikátu gemologického laboratória, od pochybného zdroja, a hlavne bez potrebných vedomosti pre posúdenie kvality a objektívneho stanovenia ceny. Laická verejnosť sa zameriava výhradne na porovnávanie cien, pričom vždy porovnáva neporovnateľné. Následkom takéhoto správania nečakajte iné, ako problém pri predaji. Navyše, je nutné si uvedomiť, že diamanty a diamantové šperky podliehajú DPH, čo je oproti napr. rýdzemu zlatu nevýhodné, a ak sa rozhodnete predať kvalitný diamant alebo diamantový šperk po krátkej dobe tak očakávajte nižšiu cenu, za akú ste ho kúpili.  

Čo sa týka syntetických diamantov bez ohľadu na metódu ich výroby, tie budú znižovaním nákladov na ich výrobu na hodnote klesať. Za posledných 5 rokov klesli zo 70 % na 20 % hodnoty rovnakých prírodných diamantov.  Ja ich osobne nepreferujem. Je nutné si uvedomiť, že diamant je symbol lásky. Syntetický diamant vo mne osobne evokuje symbol predstieranej lásky „z ružového domčeka“. Syntetický diamant rozhodne nie je investícia.

Na záver predsa len ukončím svoj článok optimisticky. Ak zvažujete zakúpiť diamant alebo diamantový šperk, vyhľadajte radšej slovenského obchodníka/klenotníka, vytvoríte si do budúcna korektný vzťah so svojim klenotníkom, a verte, že ak bude obchodník/klenotník korektný, tak diamant od Vás v prípade Vašej núdze odkúpi, resp. Vám pomôže s jeho predajom, aj keď to možno potrvá nejaký ten mesiac. Vy diamantový šperk na tomto trhu predáte za korektnú cenu len veľmi ťažko, väčšinou budete odkázaný na sprostredkovateľa – svojho klenotníka alebo obchodníka s diamantmi.

https://schwartz.sk/

Skryť Zatvoriť reklamu