Ako vybrať správny diamant?

Písmo: A- | A+

Diamanty majú výnimočné optické schopnosti, ktoré ich predurčili pre použitie v klenotníctve. Dôležité je vedieť, že nie každý vybrúsený diamant dokáže zo seba vydať maximum krásy.

 Občas dostávam otázky typu : Mám pekný diamant v šperku, ale nemá takú žiaru ako diamant v prsteni mojej známej. Čím to je, predsa nebol lacný a má aj certifikát.

 Prečo sú také rozdiely v brúsených diamantoch, keď predsa každý jeden je v podstate uhlík a teda diamanty by mali byť rovnaké. Rovnako krásne.

 V skutočnosti ale nie sú rovnaké. A líšia sa v mnohom. Z hľadiska posudzovania vizuálneho efektu diamantu je nutné zamerať sa na dva parametre.

 Prvý parameter – farba diamantu. Nie, netreba za farbou hľadať farebné odtiene. Farba diamantu sa podľa medzinárodnej metodiky hodnotenia kvality parametra COLOR hodnotí stupnicou podľa abecedy, pričom začína písmenom D a končí písmenom Z. Písmeno D zanemená najlepšia farba, t.j. bezfarebný diamant. Písmeno Z znamená, že diamant je ľahko žltý. Písmena A,B a C boli vynechané, dôvod je veľmi jednoduchý. V minulosti, keď ešte neexistovala jednotná metodika, boli písmena A,B a C používané na hodnotenie kvality diamantov všeobecne, a preto boli zo stupnice vynechané, aby nikoho zatriedenie podľa A,B,C nemýlilo.

 Farba má veľký vplyv na vizuálny efekt diamantu. V jednoduchosti je krása a tá sa prejavuje nasledovne. Diamant bezfarebný s označením color D vyžaruje, vravíme, že vracia, všetky farby dúhy, teda celé farebné spektrum od teplých farieb až po studené. Teraz si asi kladiete otázku, ako je možné, že bezfarebná hmota dokáže žiariť vo svojej brilancii všetkými farbami farebného spektra? Nuž je to tak, dokáže. Aby bol efekt dokonalý, musí byť splnená aj druhá podmienka. K tomu sa ale za chvíľu dostaneme. Ak sa posunieme na stupnici (podľa abecedy D-Z) nižšie, napr. na farbu K, tak je značne vidieť, že sa nám diamant sfarbuje do žlta. Pre pochopenie vizuálneho efektu COLOR odporúčam pozrieť krátky inštruktážny film (cca 1 min.), ktorý zverejnilo gemologické laboratórium GIA. Nájdete ho na tomto web linku :

http://www.youtube.com/watch?v=DKm8TXTtN4w

 Na základe uvedeného platí nasledovné : čím je farba horšia, teda ideme nižšie na stupnici podľa abecedy, tým viac sa zužuje škála farebného spektra. Tento efekt sa prejavuje tak, že diamanty horšej kvality farby (color) vyžarujú už len teplé tóny farieb, a teda ich vizuálny efekt je slabší. Parameter farba (color) je možné stanoviť subjektívnym porovnávaním diamantu na porovnávaciu vzorku alebo prístrojovo, čo je presnejšie. V praxi sa ale kontroluje tento parameter hodnotiteľom - človekom, ktorý má dostatočné dlhoročné skúsenosti. Laboratórnymi prístrojmi je možné hodnotiť parameter farba (color) len pri cca 65 % diamantoch. Ostatné diamanty, cca 35 % nie sú vhodné na prístrojové triedenie z dôvodu „farebnej“ nehomogenity.

 Druhý parameter – kvalita výbrusu. V tejto téme sa budem venovať výhradne diamantom s okrúhlym výbrusom, označovaným ako ROUND BRILIANT. Poznáme množstvo veľmi zaujímavých a krásnych výbrusov iných tvarov, ale okrúhly výbrus je jednoznačne najrozšírenejší. Parameter kvalita výbrusu pri okrúhlom výbruse sa skladá z troch častí, ktoré sú označované ako CUT (výbrus), POLISH (lesk), SYMMETRY (symetria). Ak má diamant každý z týchto troch častí zatriedený v kvalite EXCELENT tak dokáže vrátiť 85 % svetla. Ak je kvalita výbrusu zlá, tak vracia cca 40 % svetla. Tento parameter je vyhodnotený počítačovým programom, ktorý v 3D obraze analyzuje dáta získané pri 3D skenovaní hodnoteného diamantu. Odporúčam pozrieť krátke inštruktážne video od GIA, ktoré nájdete na nasledovnom web linku :

http://www.youtube.com/watch?v=nb0DKoRBiSc

 Vo svete je za štandard považovaný najrozšírenejší typ okrúhleho výbrusu označovaný ako „TOLKOWSKY“. Tento výbrus a jeho konkrétne proporcie navrhol mladý matematik p. Marcel Tolkowský v roku 1919, keď sa vo svojej magisterskej práci snažil nájsť ideálny typ výbrusu pre diamant, pri uplatnení matematiky a fyzikálnych zákonitosti a na základe výberu z množstva pozorovaní diamantov s okrúhlym typom brusu a s rôznymi proporciami.

 Výbrus diamantu podľa vzoru TOLKOWSKY má harmonicky vyvážený efekt kontrastov, žiary a scintilácie. Napríklad, „starý typ výbrusu“, ktorý bol hojne rozšírený v Európe v období ART DECO, bol zameraný na zvýraznenie kontrastov.

Moje odporúčanie :

 Pri výbere diamantu vždy hľadajte bezfarebený diamant vo farbe (color) D až G, maximálne H. Pri kvalite výbrusu sa zamerajte na výber EXCELENT alebo VERY GOOD. Parameter čistota (Clarity) nemá žiadny viditeľný vplyv na vizuálny efekt diamantu, to ale platí iba pre diamanty s parametrom čistota (clarity) SI1 a lepším. Pri diamantoch s parametrom SI2 a horším, množstvo vnútorných inklúzii predstavuje pre pohyb svetla v diamante prekážku, a teda sa zhoršuje vizuálny efekt samotného diamantu. Pri certifikáte sa zamerajte na GIA certifikát, ostatné certifikačné laboratória môžu mať benevolentnejšie kritéria pre hodnotenie kvality, čo sa v praxi prejavuje zatriedením diamantu o stupeň alebo dva do lepšej kategórie, ako by ho zatriedila GIA. Na druhej strane, takéto diamanty korektný obchodníci predávajú aj za adekvátne lacnejšie ceny.

 Pri výbere diamantu do šperku je potrebné sa zamerať na farbu a kvalitu výbrusu. Čistota nemá žiadny vplyv (pokiaľ nie je SI2 a horšia) ale má podstatný vplyv na cenu. Asi mi dáte za pravdu, že je úplne zbytočné preplácať diamant určený do šperku pri parametroch, ktoré nemajú žiadny vplyv na vizuálny efekt, ale cenu diamantu zbytočne predražujú. 

www.schwartz.sk

Skryť Zatvoriť reklamu