Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?

Rozhovor s členom komisie, ktorá pripravovala novelu Zákona o dani z príjmov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Otázky zodpovedané v texte:

  • Musím uvádzať do daňového priznania dividendy, ktoré som už zdanil v zahraničí?

  • Je každý výnos z akcií dividenda?

  • Ako sa zdaňujú dividendy na Slovensku?

  • Ako sa zdaňujú výnosy z akcií, ktoré nie sú dividendy?

  • Ako mám investovať, aby som nemusel platiť dane?


Rozprával:
Miron Zelina, nezávislý finančný expert. Na finančnom trhu pôsobí viac ako 30 rokov, bol riaditeľom obchodníka s cennými papiermi, členom predstavenstva banky. Dlhodobo sa zasadzuje o zjednodušenie zdaňovania príjmov z cenných papierov pre fyzické osoby. Nie je daňovým poradcom.

Ak chcete vedieť viac, pozrite na diskusiu na videu:
Nie všetko, čo vyzerá ako dividenda, je dividenda - čo teda nie je dividenda? Čo patrí do bielej a čo do šedej zóny? Nie je pre investorov výhodnejšie investovať do akumulačných ETF, ktoré dividendy nevyplácajú, ale po zdanení v krajine pôvodu ju reinvestujú? V akom systéme si malý slovenský investor môže kúpiť cenný papier, aby bol po držbe 1 roku jeho predaj oslobodený od dane z príjmu? Ako daniť dividendy z akcií a z ETF? Ako zdaňujú rôzne krajiny? Kde nájdeme zoznam zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia? Dá sa žiadať odvedená daň zo zahraničia? Aké sú sankcie, keď človek neuvedie dividendy zdanené v zahraničí v daňovom priznaní? Existuje v reálu minimálna suma? Odporúča sa dividendy utajiť? V ktorom daňovom zákone je uvedené, že sa majú uviesť v daňovom priznaní dividendy, ktoré boli vyplatené? Ako KONKRÉTNE UVIESŤ ✏️ DIVIDENDY V DAŇOVOM PRIZNANÍ? ⚠️ Detailný, podrobný postup. Kde ešte ľudia robia chyby?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamouMusím uvádzať do daňového priznania dividendy, ktoré som už zdanil v zahraničí?

Áno, dividenda je zdaniteľným príjmom a preto sa musí uvádzať v daňovom priznaní. Neznamená to ale automaticky, že daňovník bude niečo doplácať, závisí od výšky dane z dividend, ktorá bola zrazená v zahraničí a od toho, či máme s príslušnou krajinou zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (s drvivou väčšinou krajín, s ktorými sa stretne bežný investor, má Slovenská republika uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia). A napokon sa ešte treba pozrieť, či firma, ktorá vypláca dividendy, nesídli v štáte, ktorý patrí medzi tzv. nespolupracujúce štáty (v takom prípade je sadzba dane z dividend až 35%). Zoznam spolupracujúcich štátov je na webe Ministerstva financií a až na malé výnimky (napríklad Jersey) tam opäť patria prakticky všetky krajiny, s ktorými sa bežný investor stretne.

SkryťVypnúť reklamu
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  744
  •  | 
  • Páči sa:  1 222x

Zájmy: square dancing (jsem caller), akvaristika, zoologie, archeologie, cestování, fotografování. Doma mám 30 menších akvárií, ženu a tři dcery. Moje firma organizuje na Slovensku soutěž finančních produktů s názvem Zlatá minca. Také jsem vytvořil diskusní FB skupinu, ve které se kdokoli může zeptat na cokoli ohledně slovenských bank, pojišťoven a investování (ikonka níže). Zoznam autorových rubrík:  AkvaristikaAlexandra & DanielkaCestováníFilmy, které mě zaujalyKnihy, které mě zaujalyHudba, která se mi líbíSpolečenské hryFilatelieSQUARE DANCEHistorie, archeologie, evolucePřírodaZoologieZuzkaZlatá mincaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu