Koniec Európskej únie?

Písmo: A- | A+

P { margin-bottom: 0.21cm; } V posledných dňoch som zaregistroval správu o tom, že podľa niektorých eurokomisárov a europoslancov by sa mala EU zrušiť s tým, že sa vytvorí niečo ako Spojené štáty Európske. Ak by sa tento plán stal realitou, EK by mala prednosť pred národnými vládami a europoslanci by boli dôležitejší než poslanci národných zhromaždení. A Európska rada, ktorá dnes združuje premiérov a prezidentov členských štátov únie, by mala skôr funkciu poradnej "druhej poslaneckej komory," podobne ako je britská Snemovňa lordov.

P { margin-bottom: 0.21cm; }

Ak som to teda dobre pochopil stratili by sme autonómiu ako štát, ktorú už čiastočne strácame, pretože sme súčasťou EU a mali by sme podobnú situáciu ako v USA kde síce štáty rozhodujú do istej miery o svojom fungovaní ale hlavné slovo má Washington. Na jedno ale asi naši drahí europoslanci a eurokomisári zabudli a síce, že USA je síce spojením štátov, ktoré tvoria jeden celok, ale stále je to jeden národ. V EU máme množstvo národov, ktoré si myslím nejako extrémne netúžia tvoriť jeden superštát.

 

Prečo by to bolo výhodné pre EU?

Mať kontrolu nad všetkými členskými štátmy EU je podľa mňa ich dlhodobým zámerom. Vytvorenie superštátu posilní najmä už existujúce inštitúcie EU a zapríčiní to, že štáty sa budú v mnohých veciach zodpovedať priamo Bruselu.

 

Prečo je tento nápad zbytočný?

Máme colnú, menovú úniu shengenský priestor a iné vzájomné prepojenia. Vytvárať ďalšie je kontraproduktívne. Každý štát vedie svoj chod podľa svojich vlastných predstáv a toto právo by nemalo byť upreté.

 

Dúfajme teda, že tento nápad zostane len v hlavách niektorých politikov a nikdy nedosiahne bodu realizácie, pretože by mohol priniesť viac zlého než toho dobrého

Skryť Zatvoriť reklamu