reklama

Nebyť Putina, R. Kadyrov by bol dedinský blázon, takto je vedec a...všetko, ale nevie čítať z papiera...

Tumso Abdurachmanov, disident, pre očný kontakt a bradu musel utiecť - Razman si lieči komplexy z mladosti.

Nebyť Putina, R. Kadyrov by bol dedinský blázon, takto je vedec a...všetko, ale nevie čítať z papiera...
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Razman Kadyrov už asi nebudí zvláštny záujem ľudí s nadhľadom. Janko Valchár, bloger na "sme", ho nazýva svojským menom "kozojeb", čo je dosť drsné, ale jeho správanie a pôsobenie na verejnosti ho radí na túto úroveň. Podstatne zaujímavejšie je pozadie jeho osobnosti, skutočná situácia v Čečensku z hľadiska vzťahu k cárskemu režimu, akési "rozloženie síl" a hlavne početnosť odporcov a prívržencov Kadyrova. Aký je rozdiel medzi Čečencom a Kadyrovcom ? Aj to sa dozvieme z rozhovoru.

Sú to prospešné informácie z "prvej ruky". Prvá časť rozhovoru vznikla už skôr. Autorka ho aktualizovala na základe vývoja situácie na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalší rozhovor novinárky Jekateriny Kanakovej, zverejnený v denníku "N", tentoraz s čečenským disidentom Tumsom Abdurachmanovom. Kto to vlastne je ?

Bol to obyčajný Čečenec do momentu, kým cestou do práce náhodou prešiel cez cestu pred kolónou áut Islama Kadyrova, príbuzného Razmana, vysokého vládneho úradníka. Došlo k očnému kontaktu a jeho brada bola v tých časoch v Čečensku rovnaká autodeštrukčná trúfalosť ako dnes ukrajinská vlajka nad hlavou v centre Moskvy. Pre brady chytali ľudí na ulici a násilne im ich holili. Až neskôr sa stala brada u Čečencov samozrejmosťou. V telefóne mal fotku Džochara Dudajeva a to bola chyba. Odohralo sa to 4.11.2015. Zadržali ho a od tohoto momentu sa stal triednym nepriateľom Kadyrovcov. Utiekol s celou rodinou, čo nepredpokladali a cez Gruzínsko a Poľsko sa dostal do Švédska. V Poľsku strávil pol roka v deportačnom tábore, nepísal, ale potom relácie obnovil a zintenzívnil. Jeho you-tube kanál má vyše pol milióna odberateľov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V nedobrovoľnom exile začal písať a všimli si to obyčajní Čečenci. Stal sa hrdinom a tŕňom v oku mocného tupca a jeho suity. Viedli s ním ideologický boj na diaľku akéhosi neurčitého typu, telefonicky. Ani s ním, ani bez neho, kontaktovali ho postupne všetci Razmanovi nohsledi, viedli debaty až do momentu, keď na výčitku od ministra Džamulata Umarova v televíznom vysielaní ( vysielali ich on-line rozhovor za účelom jeho kompromitácie pred verejnosťou ) o rozpútaní vojny v Čečensku, odpovedal otázkou : "Kto vyzval ľudí na svätú vojnu proti rusom "? Bol to Razmanov otec Achmat. Podpísal si rozsudok smrti. V roku 2020 spáchali na neho atentát priamo v jeho byte, vo Švédsku. Prežil, hoci sa šírili fámy o jeho smrti, ale neodradilo ho to od vlasteneckej činnosti. Jeho posolstvá pre obyčajných Čečencov majú niekedy milióny vzhliadnutí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Toľko obsah úvodnej časti, aby bolo menej čítania.

Táto úvodná časť je obsahom prvej, menej záživnej časti rozhovoru. Druhá časť, ktorá sa priamo dotýka osobnosti Kadyrova, jeho vzťah k cárskemu režimu, vysvetlenia rozdielu medzi Čečencami a Kadyrovcami a účasti Čečencov a Kadyrovcov vo vojne na Ukrajine. Link na celý rozhovor je nižšie, kto nemá predplatné denníka "N", uvádzam text druhej časti pod linkom. Príjemné čítanie.

https://dennikn.sk/2840648/kadyrov-si-riesi-komplexy-z-mladosti-nebyt-putina-bol-by-dedinskym-blaznom-vravi-cecensky-vloger/?ref=list

Začiatok II. časti rozhovoru v pôvodnom znení :

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hovoríte výborne po rusky, čo sa o Ramzanovi Kadyrovovi povedať nedá. Je nejaký rozpor medzi množstvom jeho akademických titulov a skutočným vzdelaním?

Je vedec, kandidát ekonomických vied, je boxer, staviteľ, je všetko, všetko, všetko. To sú všetko jeho komplexy. Z toho, ako sa správa a ako hovorí, môžeme pochopiť, že to nie je intelektuálne úplne rozvinutý človek. Ak by nebolo Putina a zrady, ktorej sa dopustil Kadyrovov otec, bol by Ramzan Kadyrov v lepšom prípade dedinským bláznom, ktorého by natáčali na video a potom rozosielali kamarátom pre zábavu.

Čo začal robiť ako prvé, keď sa dostal k peniazom? Začal si plniť detské sny. Aj umelci, ktorých si do Čečenska pozývali, boli všetci z 90. rokov: Jean-Claude van Damme, Bolo Yeung, Mark Dacascos. Na ich filmoch vyrastal, díval sa na legendárne van Dammove rozštepy a chcel ich vedieť tiež.

Keď sa objavila možnosť, zaplatil hromadu peňazí, aby ich priviezol, a iba sa s nimi vyfotil. Mikovi Tysonovi zaplatili veľké peniaze, aby prišiel, pretože je hviezda svetového boxu z 90. rokov.

Preskočilo mu z množstva peňazí, ktoré mal. Objavovalo sa veľa videí z večierkov. Teraz už sú také úniky vzácnejšie, ale spočiatku…, spomeňte si na tancovanie na peniazoch. Spomeňte si, ako v Čečensku usporadúval súťaže krásy, aby sa potom dievčatá, ktoré obsadili prvé a druhé miesto, stali jeho ženami.

Všetko, čo robí, je kompenzácia komplexov, ktoré sa uňho nazhromaždili v mladosti. Kadyrov je veľmi zakomplexovaný a intelektuálne nerozvinutý človek. Takže vidíme človeka, ktorý je pätnásť rokov v ruskej politike, má obrovské možnosti, ale nevie ani čítať z papierov.

Každý nemusí rozumieť, aký je rozdiel medzi Čečencami a kadyrovovcami. Hovorím správne, že pojem kadyrovovci označuje výhradne silový sektor republiky?

Kadyrovovci je súhrnný výraz, ktorý sa vzťahuje nielen na silový sektor, i keď predovšetkým naň, dá sa tam však pripočítať napríklad aj zástupca kadyrovovského duchovenstva – mulla, imám. Byť kadyrovovec je ideológia, ktorá nie je spojená len so silovými štruktúrami, i keď to možno v ich radoch vzniklo.

Českí čitatelia by mali pochopiť, že nejde o nejaké čečenské silové štruktúry, ale o ruské. Všetky kadyrovovské prápory tvoria ruskí policajti, ruská rosgvardija a ministerstvo obrany.

Hovoríme o tých práporoch, ktoré teraz bojujú na Ukrajine.

Pokiaľ ide o stereotyp, že Čečenci bojujú proti Ukrajine, vznikol na základe propagandy ruskej televízie a kadyrovovských médií. Čečensko sa teda vyčleňuje zo všetkých ruských regiónov, ako by nebolo subjektom Ruskej federácie. To je, samozrejme, absolútne nesprávna a veľmi nečestná informácia, ktorá diskredituje boj, ktorý náš ľud vedie už 400 rokov. Nám sa to, samozrejme, nepáči.

Bol som veľmi príjemne prekvapený, keď čečenská jednotka Šejcha Mansura, ktorý bojuje na strane Ukrajiny, vstúpila do bojov s ruskou armádou v oblasti Buče a Hostomeľu. Všetko natáčali a tieto zábery sa, samozrejme, rôznymi kanálmi šírili. Dnes sú vďaka tomuto ľudia prekvapení, že Čečenci neprišli bojovať proti Ukrajine.

Je potrebné pochopiť, že Čečensko je okupovaný región, okupovaná krajina. Je silou ovládnutá a vtiahnutá do ruskej právnej oblasti. Kadyrov a jeho všemožní predstavitelia zastupujú ruský režim, nie čečenský. Neboli to Čečenci, kto ich zvolil. Čečensko nie je nezávislý štát a Čečenci, ktorí odchádzajú bojovať proti Ukrajine, nie sú súčasťou čečenskej, ale ruskej armády. V ruskej armáde je aj nemalý počet etnických Ukrajincov, nikto však nehovorí, že Ukrajina bojuje proti Ukrajine.

Rusko je mnohonárodný štát. Niektoré národy sa skutočne historicky vzťahujú k Rusku, nemajú ambície na vlastnú nezávislosť, nemálo národov však bolo pokorených a ovládnutých silou – Tatarstan alebo celý Kaukaz.

A pokiaľ ide o účasť týchto národov v ruskej armáde, sú tam skutočne dobrovoľníci alebo ľudia s vymytými mozgami, veľmi veľa ľudí tam však mobilizujú násilím. Dostal som veľa správ o tom, ako Čečencov, ktorí si odsedeli trest za účasť v nezákonných ozbrojených skupinách (to je najpopulárnejší paragraf, pokiaľ ide o Čečencov), rovno pozývajú na vojenskú správu a hovoria, že buď pôjdu bojovať na Ukrajinu, alebo že ich pošlú späť do väzenia.

Teraz sme vytvorili taký mechanizmus – títo ľudia sa na nás môžu obrátiť a my im na Ukrajine zaistíme prechod do zajatia. Nemali by to ale byť takí zajatci, ktorí potom budú vymenení, mali by dostať politický azyl alebo byť niekam premiestnení. Tí, ktorí si to prajú, môžu prípadne pokračovať v bojoch na strane Ukrajiny.

Takých ľudí je už zhruba desať. Je dôležité, aby to vyzeralo, že boli zajatí, pretože majú v Čečensku príbuzných, ktorých by za ich prechod na druhú stranu trestali. Robíme, čo môžeme, aby sme ich rodiny ochránili.

Dá sa povedať, koľko je v Čečensku „kadyrovovcov“?

Žiadny sociologický výskum, samozrejme, neexistuje, môžem hovoriť iba o svojich dojmoch z toho, čo sa v Čečensku deje. Horlivých a zatvrdnutých „kadyrovovcov“ je podľa mňa tak desať percent. Sú to ľudia, ktorí sa už upísali krvou, sú na režime závislí, a pokiaľ padne, nemajú žiadnu šancu na odpustenie. Buď zomrú, alebo niekam odídu.

Ostatných ľudí ku „kadyrovovcom“ neradím, aj pokiaľ sú to otcovia, matky, bratia alebo sestry niekoho z tých desiatich percent.

Viem, že títo ľudia neschvaľujú to, čo sa deje. Nemajú dnes síce možnosť vystúpiť, ale keď tú možnosť dostanú, urobia to. Preto 90 percent národa považujem za normálnych ľudí.

Na začiatku vojny Ramzan Kadyrov zverejnil video, v ktorom prednáša prejav pred veľkou armádou. Povedal, že dvanásťtisíc bojovníkov je pripravených odísť na Ukrajinu. Sú to podľa vás profesionálni vojaci, alebo to bola len masová scéna, ktorá mala Ukrajinu vystrašiť?

Na tom videu sú ruské ozbrojené sily, hlavne rosgvardija, policajti a možno tam boli aj nejakí zástupcovia ministerstva obrany. Na Kaukaze je sústredené veľké množstvo ruských vojakov, väčšina z nich na čečenskom území. V každom rajóne (správny celok zodpovedajúci českému okresu – pozn. red.) je ruský vojenský útvar, niekde aj niekoľko, a to nepočítam políciu. Ide teda o veľký počet vojakov. Preto ma prítomnosť týchto ľudí na videu neprekvapila.

Kadyrov si veľmi dobre osvojil PR, veľmi rád ukazuje obrázky. Zhromaždiť všetkých na štadióne, statočných chlapcov s dlhými bradami, to vyzerá dobre. Bojaschopnosť však nemajú žiadnu. Nemajú žiadnu skúsenosť s vedením bojov, padli by aj v boji s ozbrojenými hruškami.

Nerobia operácie špeciálnych jednotiek, ako ich poznáme – aby vnikli do domu a oslobodili rukojemníkov. Kadyrovovské jednotky jednoducho prídu, obkľúčia dom, ostreľujú ho zo všetkého možného, zabijú všetkých vrátane rukojemníkov a potom sa chvália, ako to bola fantasticky zvládnutá operácia. Na pohľad je to pôsobivé, ale v skutočnosti…

Na civilistov to však iste zastrašujúcim dojmom pôsobí.

Civilisti by sa ich, samozrejme, báť mali, pretože práve pre nich sú naozaj nebezpeční. Kadyrovovci už dvadsať rokov zdokonaľujú spôsoby, ako ponižovať obyčajných ľudí, to vedia veľmi dobre. V tom sú profesionáli. Veľmi prepracovaným spôsobom budú ľudí vyzliekať donaha, biť, dusiť igelitovými vreckami, vešať, mlátiť obuškami. To nám robili celé tie roky, zdokonaľovali sa v tom, preto sú pre civilistov naozaj nebezpeční.

Odporučil by som Ukrajincom na okupovaných územiach, ktoré ovládajú títo ľudia, aby odišli. Je lepšie odísť a neprichádzať s nimi do styku.

Preto tiež stavili na efekt odstrašenia, veď každý nie je expert, nie každý vie správne ohodnotiť ich bojovú pripravenosť. Obyčajný človek vidí desivý obrázok a myslí si, ako dobre bojujú. V skutočnosti však vojnou nie sú krásne vyrovnané rady vojakov a pekne zastrihnuté brady, vojnou sú schopnosť a skúsenosť. Skúsenosť oni nemajú.

Čečenci, ktorí ukazovali svojho bojového ducha, buď zahynuli, alebo sú v emigrácii, v ruskej armáde nie sú. Tí, ktorí sú teraz v ruskej armáde, prešli na stranu nepriateľa, zradili náš národ. Nemôžu predviesť bojového ducha, žiadneho nemajú.

Ramzan Kadyrov zverejnil video, v ktorom hovorí, že bol na Ukrajine. Myslíte si, že tam pôjde, keď vie, čo sa tam naozaj deje?

Či príde niekam do prvej línie, kde sa skutočne bojuje? Nikdy. Je však možné, že príde na nejaké územie, ktoré z medzinárodného pohľadu patrí Ukrajine. Napríklad na Donbas? Prečo nie, v čom je problém? Môže tam prísť, natočiť videá a povedať, že bol na Ukrajine. A bolo to video, ktoré už zverejnil, natočené na Ukrajine? Možno práve niekde na Donbase, ale zrejme vzniklo v Čečensku, keď prišli kadyrovovskí bojovníci.

Myslíte si, že Kadyrov s Putinom alebo ruským ministerstvom obrany riešia, koľko ľudí má poslať bojovať na Ukrajinu? Alebo sa ich jednoducho snaží poslať čo najviac, aby ukázal svoju oddanosť Kremľu?

Neviem, či má Kremeľ nejaké požiadavky. Kadyrov však na ľudí silno tlačí, núti ich tam ísť. To svedčí o tom, že nejaká požiadavka existuje. Veľa ľudí do toho núti a rastie nespokojnosť.

Budú ďalej nútiť ľudí ísť do vojny, pokiaľ už nebudú žiadni dobrovoľníci?

Takých prípadov bude pribúdať. Už teraz dochádza k masovému donucovaniu, chodia po domoch a mladým hovoria, nech idú na vojenskú správu. Už nastal odliv ľudí. Myslím si, že čoskoro zakážu opúšťať krajinu. Donucovanie však v každom prípade prebiehať bude, nemá inú možnosť, svoju lojalitu Kremľu nejako dokázať musí.

Oficiálnym štatistikám ministerstva obrany neveríme rovnako ako správam na Prvom kanáli. Máte nejakú predstavu o tom, koľko Čečencov na Ukrajine zahynulo?

Zahynuli ich desiatky, to je jednoznačné. Presný počet osôb čečenskej národnosti však nepoznáme, prísne ho strážia. O tom, že ten alebo iný „kadyrovec“ zahynul, sa dozvieme pre to, že usporiadajú jeho pohreb, alebo niekto na sociálnych sieťach zverejní fotku s vyjadrením sústrasti.

Je možné, že by sa Kadyrov rozhodol kandidovať na ruského prezidenta?

Vzhľadom na to, že Rusko je krajina divov, sa môže stať čokoľvek. Pokiaľ by sme sa však spoliehali na zdravý rozum, nemohlo by dôjsť k vojne s Ukrajinou, rozumne uvažujúci ľudia to považovali za nemožné a aj tak je táto vojna skutočnosťou.

Nemyslím si však, že k tomu dôjde a že by Rusi mohli za Kadyrova hlasovať – pokiaľ by sme si teda predstavili, že by mali prebehnúť čestné voľby. A pokiaľ hovoríme o tom, čo sa teraz deje a či by mohla ruská elita postaviť Kadyrova do svojho čela? Myslím si, že nie. Považujem to za nemožné.

Hlupáka na svojom čele nechcú ani obyčajní ľudia, ktorí riešia geopolitiku v kuchyni, ani predstavitelia štátu. Nikto sa mu nebude chcieť podriaďovať ako vrchnému veliteľovi. Nechce sa mi veriť, že by Rusi niečo také dopustili. Keď však vezmem do úvahy, čo je to za krajinu, nebudem ani prekvapený, keď sa to nakoniec stane.

 

Ján Šeďo

Ján Šeďo

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  181
  •  | 
  • Páči sa:  7 051x

Mám bližšie k seniorskému veku ako k mladosti. Život ma vyškolil v každom smere a za svoje názory sa nehanbím. Racionalita a zdravý sedliacky rozum za každých okolností, sú mojimi preferovanými pravidlami. Nestotožňujem sa s vypočítavými prospechármi a sebcami. Tieto atribúty budú sprevádzať aj moje články. Nevyhýbam sa žiadnej pozemskej téme, včítane politiky. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosťPolitika

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu