(Ne)výhody dnešného študenta

Písmo: A- | A+

Keď ste momentálne študentom, nedá sa nevšimnúť si množstvo skvelých príležitostí valiacich sa na vás zo všetkých strán. Môžte ísť na výmenný pobyt na semester do inej krajiny, na inú školu, môžte stážovať v prestížnej firme, môžte vycestovať do zahraničia na celé leto, či študovať v krajinách EÚ bez poplatkov.. Znie to úžasne a dospeláci nám to neraz závidia, alebo nám vyčítajú prečo také super možnosti vôbec nevyužívame.

Príležitosti, ne(príležitosti)

Avšak nenechajme sa hneď zlákať. Mnohí si neuvedomujú obmedzenia pri uchádzaní sa na tieto výhodné študentské programy, netreba vidieť len tie výhody. Výmenné pobyty napríklad závisia síce na fakultách. Na tej mojej by som povedala, že sa tam dostanete relatívne ľahko. Stačí mať dobré výsledky v škole, zopár mimoškolských aktivít a niekedy aj jazykový certifikát.

A tam je už problém. Mnoho súčasných študentov si musí popri škole zarábať, čím nemajú čas venovať sa mimoškolským aktivitám a ich práca sa tam rozhodne nedá zapísať, hlavne kvôli tomu, že pracujú väčšinou ako čašníčky, predavači, recepční, alebo vo fast foode. Mohli by si nájsť prácu s lepšou praxou, ktorá sa im hodí k študijnému odboru a hlavne nadobudnú nejaké zručnosti, ale keď mám pravdu povedať, takých poznám možno 5%.

Peniaze, alebo prax?

Tieto brigády sú ďalej spojené so školskými výsledkami. Študenti radšej uprednostnia prácu pred školou, lebo vidina 30€ na viac sa im zdá príťažlivejšia ako lepší priemer známok, aj keď si neuvedomujú, že s lepším priemerom prichádza aj motivačné štipendium a to im ku koncu možno vyjde rovnako. Teraz myslím len práce, ktoré im do budúcna neprinášajú prax spojenú so študijným programom, pravdaže nemyslím prácu v odbore. Tu je však skvelá možnosť stáže, ktorá však má tiež háčik, väčšinou je bezplatná. Tým pádom drvivá väčšina študentov uprednostní brigádu za 2€ na hodinu, ktorú si nakoniec ani do životopisu nenapíše.

(Ne)hovorím po anglicky

Jazykovú certifikát tiež vidím ako háčik, pretože na väčšine škôl, aspoň tie, o ktoré som mala sama záujem požadovali TOEFLT test a podľa mojich zistených informácií stojí 50€ + príprava, pretože študent nechce riskovať 50€, ak by test nespravil a spolu s prípravou to v jazykovkách stojí až do 200€ a certifikát platí len 2 roky. Aj keď niektoré školy našťastie ponúkajú možnosť ústneho pohovoru, kde nie je potrebné aby ste mali certifikát. A to rátam s možnosťou, že každý študent ovláda aspoň angličtinu, či nemčinu. Aj to však nie je až tak celkom pravda..

Pome na stáž do zahraničia

Čo sa týka zahraničných pobytov a stáži, tiež by sa dalo hovoriť o viacerých obmedzeniach, ktoré sú v konečnom dôsledku prístupné k veľmi malému počtu študentov. Ide napríklad o obmedzenia, ktoré sa týkajú praxe. Vo viacerých programoch, ktoré ponúkajú letné pracovné stáže je požadovaná aspoň 6 mesačná prax v odbore a túto podmienku, ako som už vyššie spomínala aj s dôvodmi spĺňa malé množstvo študentov.

Stratená generácia??

Týmto samozrejme nechcem povedať, že sme stratená generácia, že máme možnosti, ktoré nemôžme využívať. Len sa snažím poukázať na to, že nie je všetko také ružové ako sa zdá. Ja sama som už v roku 2009 využila program Leonardo da Vinci, vďaka ktorému som vycestovala na leto do Španielska. Neskôr som využila aj keď bezplatnú stáž popri škole v štátnej inštitúcii, alebo som vycestovala do USA na leto. Do budúcna plánujem využiť tiež výmenný program Erasmus, ja si môžem povedať, že patrím do toho nízkeho percenta študentov, ktorí majú možnosť využívania ponúkaných príležitostí.

A takto som sa dostala k téme tohto článku. Videla som okolo seba študentov, ktorí ako som si myslela nemali snahu zapracovať na sebe, niečo vyskúšať, či niekam vycestovať. Často som si myslela, že sú len leniví a nechápala som, ako v tejto dobe, keď je nezamestnanosť mladých ľudí taká vysoká a nehovorím o nárokoch, ktoré sú požadované od absolventov, ako v tejto dobe môžu ostať mladí ľudia takí pasívni k svojmu rozvoju. Tak som si spravila menší reseach, založený na dotazníkovej forme a dozvedela som sa, že nie je to pre každého študenta až také jednoduché. Avšak nie nereálne...

Skryť Zatvoriť reklamu