Dve strany mince: Ezoterika a súčasný život

Je zahalená rúškom tajomstva, a preto keď vychádzam z faktu, že: "Človek je od prírody tvor zvedavý", myslím si, že aspoň raz v živote každý z nás "zakopol" o ezoteriku a veci s ňou súvisiace. Veď kto z vás si z dlhej chvíle pri listovaní časopisu neprečíta svoj  horoskop? Pár krát pri prepínaní televíznych kanálov ste natrafili na filmy o "bubákoch." Navštívili ste veštkyňu zo zvedavosti a numerológa preto, lebo ste čo i len v kútiku duše verili, že vám pomôže. Je obsiahlou témou, pod ktorú spadajú ďalšie javy, záhady, učenia a "izmy". Je to nekonečná filozofia, ktorá vynára stále ďalšie a ďalšie otázniky a ponúka množstvo alternatívnych odpovedí na otázky.Či podaktorí z vás len neveriacky krútia nad ňou hlavou, iní zostávajú na neutrálnej pôde a tí ďalší zaujímajú k nej seriózny záujem o poznanie...je na subjektívnom posúdení každého z nás.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V súčasností sa ezoterika teší veľkej obľube. Už nesedí mĺkvo v kúte v spoločnosti zatratených intelektuálov, ale preniká do širšieho povedomia ľudí. Prestáva byť tabu a ľudia o nej viac diskutujú a vyhľadávajú ju. Dnes vás nikto neupáli za to, že napríklad namiesto farmaceutických liečiv sa ozdravujete bylinkami.

Nachádza na treťom mieste v rebríčku najvyhľadávanejších stránok na internete. Aj to svedčí o jej popularite. Na trhu nájdeme množstvo literatúry a už vôbec nie je ťažké nájsť ľudí, ktorý si hovoria astrológovia, numerológovia, veštci, jasnovidci, mágovia...áno ten zoznam je skutočne dlhý. Avšak nie vždy títo duchovne hĺbaví ľudia dokonca aj s nadprirodzenými schopnosťami sú naozaj tými, za akých sa pomenúvajú. Ako možno rozlíšiť tých pravých od šarlatánov? Podľa môjho názoru a skúseností je to jednoduché. Ten pravý a skutočne seriózny človek si od vás nevypýta peniaze, prípadne dar a už vôbec neočakáva, že za to niečo dostane, či už v materiálnej alebo v nemateriálnej podobe. Nerobí si zbytočnú reklamu, nefiguruje na zozname živnostníkov a vo svojej podnikateľskej činnosti neuvádza veštectvo, numerológiu a podobné záležitosti.

Už ste počuli o Donatelle Reyes- jednej z najväčších veštkýň v súčasnosti, ktorá vám vyveští z tarotových kariet, dokonca vám prezradí výherné čísla v lotérii? Alebo o Marii Ange Noa, ktorá vám zašle astrologickú predpoveď, ešte aj talizman, ktorý prináša šťastie? Sľubujú vám serióznosť, služby zdarma a pridajú pár srdcervúcich príbehov. Ani by ste neverili, koľkí ľudia im napíšu, čakajúc od nich zázrak. Ich reklamy najčastejšie vídať v známych týždenníkoch a denníkoch v Slovenskej, Českej i Maďarskej republike. Stačí len poslať malý kupón so svojimi základnými údajmi a odoslať ho na adresu: Európske centrum ezoteriky, či podobné adresy. O pár dní vám príde list, v ktorom sa vám osobne prihovárajú numerológovia, jasnovidci, mágovia. Pošlú vám čarovné talizmany, a tu prvý krát zistíte, že musíte zaplatiť poplatok a potom sľubujú skvalitnenie svojich služieb a skutočnú pomoc. Myslíte si, že je to pravda? Omyl! Je to podfuk, šikovný marketingový ťah a perfektne vykonštruovaná reklama!
Toto kvázi ezoterické centrum, ešte aj Európske je firma, ktorá má viacero pobočiek. Pracujú v nej ľudia, takí ako každý z nás. Márne by sme medzi nimi hľadali veštkyňu Donatellu, či astrologičku Mariu. Konkrétne talizmany a prívesky môžete nájsť v bežnom obchode za pár centov. A nemajú žiadnu magickú moc, ktorá vám vyrieši akékoľvek problémy. Každý deň prichádza na adresu týchto firiem stovka spomínaných kupónov a osobných listov. Smejete sa a krútite hlavou nad tým ako môžu byť takto ľudia hlúpi a naletieť na takéto klamstvo? Iste, teraz to viete ľahko posúdiť, keď už viete ako je to naozaj. Pravda je taká, že medzi všetkými odosielateľmi nájdeme ľudí všetkých vekových kategórii, rovnako mužov aj ženy, ľudí s vyšším, či nižším vzdelaním, patriaci do akejkoľvek sociálnej skupiny. Najčastejšie skupiny ľudí, ktoré sa nechávajú takto zúfalo oklamať, patria: ľudia v dôchodkovom veku, ľudia ťažko chorí, či ľudia žijúci na okraji spoločnosti.
Spoločnou črtou týchto ľudí je utrpenie. Keď sa človek ocitne v hlbokej beznádeji, zúfalstve, či kríze existenčnej je schopný podniknúť hocičo, aby sa mu polepšilo. Takýto človek práve vo chvíli veľkého trápenia, vôbec nerozmýšľa nad tým, či by to mohla byť lož. On skrátka tomu verí, veď mu vraj zadarmo (!) sľubujú, že mu pomôžu s jeho problémami.
Ešte prezradím, že konkrétne táto firma rozhodne netrpí núdzou a môže sa pochváliť slušným obnosom peňazí na bankových účtoch.

Avšak, aby som tu stále nehovorila o tom, že ezoterika je nekalý biznis, ktorý parazituje na ľudskom utrpení a že je to len výmysel a klamstvo, pozrime sa na ňu z inej strany.
Myslím si, že pozitívnym faktom je, že vedecké kruhy začínajú pomaly tolerovať a používať rôzne parapsychologické a parafyzické poznatky, ktoré nezapadajú do všeobecných pravidiel(napríklad fyzikálne zákony, konkrétne gravitačnému zákonu odporuje levitácia).
Niektorí vyštudovaní lekári za západných krajín pristúpili vo svojich výskumoch na nevyliečiteľné choroby nielen v rámci vedy. Pomáhajú si aj pomocou parapsychologických výskumov.
Medzi niektorými psychológmi je obľúbená regresná terapia- ide o druh hypnózy, ktorý pacienta údajne zavedie do minulých životov. Pomocou ich obsahu potom hypnotizér vyvodzuje psychologické závery.
Najmä Američania sa môžu pochváliť, že v ich krajine existujú zvláštne vyšetrovacie tými, ktoré sa zaoberajú a riešia nevysvetliteľné záhady pomocou moderných elektronických
prístrojov, napríklad: termokamier. Medzi vyšetrovateľmi môžeme nájsť aj ľudí s nadprirodzenými schopnosťami: telepati, empati, jasnovidci...
Revolučný objav, ktorý vyráža dych ešte aj dnes, ponúkol v šesťdesiatych rokoch minulého storočia ruský vedec a stúpenec ezoteriky Konstantin Raudiv. Ten ako prvý zachytil na audio prehrávači, tzv. hlasy zo záhrobia. Neskôr ho nielenže nasledovali aj ostatní kolegovia, ale v jeho výskumoch pokračovali aj bežní ľudia. Za zmienku stojí Klaus Schreiber, ktorý sa neskrýval v úzadí, ale svoje poznatky aj medializoval, či už prostredníctvom televízie, časopisov alebo napísaním knihy: Obrazy z ríše mŕtvych. V knihe uviedol podrobný opis toho akým spôsobom získať nielen audio, ale aj video záznam zosnulých. Zaujímavé je, že takýto fenomén sa opiera o vedecké postupy. Tieto javy sú predmetom skúmania ešte aj dnes a sú presvedčivé aj pre zarytých skeptikov.
Nedá mi nespomenúť Allana Kardeca a jeho Knihu duchov. Napriek tomu, že bola napísaná v polovici 19. storočia, svojim odkazom predbehla vtedajšiu dobu minimálne o sto päťdesiat rokov dopredu. Jej nadčasové myšlienky sú aktuálne ešte aj dnes.

Týmito poslednými príkladmi chcem vyvodiť záver, že ezoterika ako udivovala v minulosti, robí to aj teraz. Vedci sa k nej neotáčajú chrbtom tak ako v minulosti, čo je dobré na jednej strane. Na strane druhej je však využívaná a zneužívaná na komerčný biznis.

Petra Kity Siažiková

Petra Kity Siažiková

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

http://bandzone.cz/aprilweeps Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu