Cesta vlakom alebo je cena za lístok v IC vlaku primeraná ?

Už neostáva ani 350 dní a na Slovensku sa uskutočnia majstrovstvá sveta v hokeji, alebo aspoň v to všetci veríme. Šampionát sem so sebou okrem hokejistov a novinárov prinesie aj tích, pre ktorích  sa hokej hrá - fanúšikov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

Slovensko je z geografického hľadiska jednou z najdostupnejších krajín, čo sa cestovania týka. Vzhľadom na našu polohu môžme očakávať najpočetnejšie skupiny fanúškov z Čiech, Nemecka či Švajčiarska. Prvé odhady hovoria o dvesto až dvesto pädesiat tisícov fanúšikov, ktorí sa k nám chystajú zavítať. Ak už teda fanúšikovia prídu, tak logicky sa budú snažiť dostať sa na každý zápas svojho tímu. Z toho vyplýva, že pre niektorích bude presun medzi Bratislavou a Košicami nevyhnutný. Nevyhnutný pre fanúšikov tímov, ktoré budú v skupine so Slovenskom, keďže Slovensko odohrá svoje zápasy aj v Bratislave a aj v Košiciach, a aj pre fanúšikov tímov, ktorích základná skupina sa odohrá v jednom meste, no osemfinálová už v druhom.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri zhodnotení kvalít našich ciest sa mi ako najvhodnejší spôsob prepravy pozdáva využitie našich železníc. Skúsme si teda na príklade ukázať, ako by vyzeral prípadný presun fanúšika na trase medzi Bratislavou a Košicami.

Skúsme si teda predstaviť zahraničného hokejového fanúšika, trebárs nejakého Dána. Jeho tím odohral základnú skupinu v Bratislave , no osemfinálovú odohrá v Košiciach. Kedže tento Dán pricestoval na Slovensko lietadlom, tak nedisponuje autom. Pre prepravu z Bratislavy do Košíc si vyberá vlakové spojenie, pretože nerád cestuje autobusom a všetky letenky do Košíc sú už obsadené.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako každá cesta vlakom, aj táto začína na stanici. Myslím si, že už len letmý pohľad na hlavnú železničnú stanicu v Bratislave dáva tušiť, že sa o žiaden luxus nejedná. Bezdomovci a rôzne individá pred stanicou sa ako prví postarajú o utvorenie vašej mienky ak ste zahraničný turista ( aby sme však neboli až takí kritici, musíme podotknúť, že problém s bezdomomvcami nájdeme takmer všade ) . Treba si kúpiť lístok. Tu nachádzame ďaľší problém. Tetuška za oienkom vie po slovensky, rozumie česky prípadne "paňima" rusky. Všetci sme však ľudia, a myslím si, že tento problém sa dá vyriešiť, občas síce aj s ťažkosťami, ale dá sa to. Nejako sa už dohovoríme, no aj tak si myslím, že ľudia pracujúci na staniciach by mali ovládať aspoň základy angličtiny. Dánsky fanúšik zaplatí približne 23 EUR za lístok v IC vlaku. Do odchodu má ešte nejaký čas, a tak sa obzerá po nejakom občerstvení. Tu si treba rovno povedať, že keď vidíme jedlo, ktoré sa na stanici ponúka, tak nás hlad skôr prejde , ako keby na nás dolahol a donútil nás si niečo kúpiť. Chvalabohu za Fornetti a polotovarové bagety. Dánsky fanúšik sa bude istotne čudovať, keď uvidí tie ceny, aspoň si pomyslí, že Slováci určite veľa zarábajú, keď majú také vysoké ceny. Našťastie nášmu Dánovi netreba ísť na WC, takže je ušetrený ďaľšej nepríjemnej skúsenosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Na prvý pohľad vyzerajú vagóny 2. triedy v IC vlaku celkom slušne. Oni vlastne vyzerajú dobre aj na druhý a tretí pohľad, len toho miesta tam naozaj nieje veľmi veľa a po dvoch až troch hodinkách sa začína dostavovať istý pocit stiesnenosti. Môžme konštatovať , že 23 EUR je naozaj neprimeraná cena, keď porovnávame ponúkané služby a cenu. Prečo ? Ponúknem zopár faktov. WC na ktorom mydlo nenájdete ani na začiatku cesty. Signál Wi-Fi pre pripojenie na internet ? V žiadnom prípade. Ceny nápojov a jedál pripomínajú skôr reštauráciu v centre mesta ako jedálenský vozeň. O kvalite jedál a ochote personálu v jedálenskom vozni radšej pomlčím. Káva, ktorá chutí ako keby ste vlažnou vodou zaliali už najmenej desať krát vylúhované kávové zrnká zabalené v starej ponožke. Čaj, ktorý bol teplý možno pol hodinu pred odjazdom vlaku. Kvantitu jedál v jedálenskom vozni by som tiež radšej vymenil za ich kvalitu. Teplota vo vlaku je málokedy primeraná, skôr by som povedal, že je tam buď teplo alebo zima, to niečo medzitým nehľadajte. Podčiarknuté, spočítané, za 23 EUR by som očakával väčší komfort. A aké by to bolo, ak by si Dán priplatil a cestoval 1. triedou ? Rozdiel by teda veľký nenašiel. Bolo by to takmer presne také isté. Sedadlo je možno väčšie o rozlohu štyri milimetre štvorcové a nad hlavou máte individuálne osvetlenie, ktoré aj tak nefunguje, iba vtedy, ak zhasnete svetlo v celom kupé. Po vystúpení v Košiciach čaká Dána presne to isté čo v Bratislave. Nehostinné prostredie stanice, bezdomovci, holuby na stanici... jednoducho kultúra cestovania vlakom na slovenský spôsob.

Skryť Vypnúť reklamu

Týmto som sa nesnažil povedať, že zahraničný fanúšik by mal byť našimi železnicami zhrozený. Chcem len podotknúť, že ka chceme ako krajina turistov niečim zaujať, tak by to všetko malo začať pri ponúkaních službách adekvátnym k ich cenám. MS sú skvelou príležitosťou ako zaujať ľudí, ktoré by našu krajinu možno ani nenavštívili. Nariekame nad tým, ako málo turistov k nám zavíta, aký chabý je cestovný ruch, no robíme aj niečo preto, aby sme si tích turistov získali ? Bohužiaľ, a hlavne na našu škodu nie.

*Tento článok bol napísaný počas cesty vlakom medzi Bratislavou a Košicami.

Jakub Sieber

Jakub Sieber

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent gymnázia, narodený ´92, v Košiciach. Zoznam autorových rubrík:  ŠportNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu