Voliť? Voliť! ... alebo od goríl k trom opiciam

Všetci, čo ste zo "špinavej politiky" generálne znechutení, chamtivosťou gorilích samcov a samíc v duši dotknutí, opovrhujúci nečestnosťou a pokrytectvom figúrok v celom politickom spektre – aj vás za týmito klišé chápem, ale ... nezostaňte pri troch opiciach!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Hovoria z nás najčistejšie ľudské ideály. Vieme si vysnívať, ako by náš štát mohol výborne fungovať: vzoroví lídri, všade samí slušní a ochotní úradníci, poctiví občania na druhej strane. Vlastne všetci na jednej strane. Ale nie je to tak. Škoda reči. Chce to roky, generácie zrenia politikov i nás - más. Veď predsa chamtivosti a osobnému prospechu vo veľkom sa darí len tam, kde sú v malom bežne tolerované drvivou väčšinou. Vitajme doma. Chce to hodnotový posun nás všetkých, vývoj. Realita nepustí. A ani skutočná sebareflexia.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A tu, ako nám v mrazivej zime spadol záves decentnosti z našej opičej politickej reality, ozvali sa v mnohých hlasy iných opíc. Hlasy s typicky našim riešením: umývajú si ruky, zatvárajú oči a uši, chcú nechať prepadnúť svoj hlas. Neriešiť, až kým realita nebude podľa ich predstáv. Kým sa z blata nevynorí niekto "hodný zvolenia". Naoko síce vzišli z ideálov, no pre básnika sú to hlasy tragédie bezmocných, hlasy nedôvery maloverných. Ľahostajných k politickej realite, ktorá tak veľmi potrebuje zmenu. Hlavne našu. Nech sa tu zatiaľ deje čo chce? Ja vyleziem keď raz budú lepšie časy? Tento postoj už nemá nič vznešené z ideálov. Ideály treba žiť, dať im dýchať reálny vzduch, aj keď nám smrdí ako smog. Nie si ich vykastrované nechať povaľovať len v našich pekných hlavách.

Skryť Vypnúť reklamu

Lenže čo dovtedy?

Tým, že si vo voľbách vyberieme takých hráčov, ktorí síce majú od dokonalosti ďaleko, no sú z toho, čo je v hre, hodnotovo a ľudsky najbližšie k tomu, v čo veríme, akokoľvek slabo za nás zatiaľ kopú, konáme predsa v súlade s našimi ideálmi. Dávame im reálny rám a život. Tvoríme si tu štát, svet a realitu podľa seba.

Celkom mimo brehov tejto reality plávu naše malé bezmocné opice, s hlavami plnými pekných myšlienok, ktorých slabosť a ľahostajnosť umožňujú prežiť tým väčším.

Barbora Šikutová

Barbora Šikutová

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Idealistka v reále. Aj duchovne. Prečo nie? Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu