Tučná panna s mega balvanmi

Krištof Kolumbus v nej videl ženu s kyprými tvarmi, dnes sem jej balvany lákajú tisíce turistov.

Tučná panna s mega balvanmi
Tajomná a nedobytná, taká je na prvý pohľad Virgin Gorda - tučná panna (Zdroj: internet)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Anglické alebo Americké, ktoré sú lepšie?

Panenské ostrovy, ležiace na východ od Portorika, majú svoju osobitú príchuť vďaka sesterskej lojalite. Vyhrievajú sa bok po boku v Karibskom mori, a aj keď sú to bohyne svojho územia, už dávno sa prestali škriepiť. Podelili si skupinu asi 90 malých ostrovov, ostrovčekov, útesov a atolov, a sú rozhodené v oblasti, kde sa snúbi Atlantický oceán a Karibské more.

Keď sem prvýkrát Krištof Kolumbus priplával na svojej druhej objavnej ceste v roku 1493 a jeho zrak spočinul na pôvaboch ostrova, nazval ich ostrovmi Svätej Uršuly a 11 000 panien. Možno už vtedy ho nevinnosť a krása tohto miesta inšpirovala k neskoršiemu názvu, ktorý mu zostal dodnes - Panenské ostrovy. Na mape sveta toto územie nájdeme rozdelené na dva k sebe sa tisnúce ostrovné celky - britské Panenské ostrovy (BVI) a americké Panenské ostrovy (USVI).

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Britskú časť panenských ostrovov(BVI ), osídlili Holandskí piráti, až kým Anglicko neprevzalo kontrolu nad ostrovmi v roku 1672. Anglickí osadníci zasadili cukrovú trstinu, a čoskoro sa stala hlavným zdrojom zahraničného obchodu. Otroctvo zaviedli majitelia plantáží, potomkovia týchto afrických otrokov dnes tvoria 83% populácie. Najvyššiu výkonnú moc na Britských Panenských ostrovoch má kráľovná a v jej mene ju vykonáva guvernér. Guvernéra vymenúva kráľovná na odporúčanie britskej vlády. Na ostrovoch sa platí americkými dolármi .

 

Ostrovy siedmych panien  - aj tak sa dá nazvať zoskúpenie 4 ostrovov pod anglickou vlajkou a 3 patriacich US.
Ostrovy siedmych panien - aj tak sa dá nazvať zoskúpenie 4 ostrovov pod anglickou vlajkou a 3 patriacich US.  

Britské Panenské ostrovy (BVI) - sa skladajú zo 4 hlavných ostrovov Tortola, Virgin Gorda, Anegada a Jost Van Dyke. Sú to vskutku spanilé ostrovy a 32 ďalších menších ostrovčekov, z ktorých viac ako 20 je neobývaných, tvorí dokonalú idylku pre dovolenkárov. Súostrovie prekvapí aj tých najnáročnejích po adrenalíne dychtiacich cestovateľov. Napríklad ikonický ostrov Salt, ktorý je len míľu široký a míľu dlhý (1 míľa = 1,6km), je každoročne dejiskom jachtárskych pretekov, ktoré si nenechá ujsť žiadny vetrom ošľahaný veterán. Regata štartuje stále na prelome marca a apríla, takže ak sem zavítate práve v tomto čase, o zážitok budete mať postarané.

Skryť Vypnúť reklamu

Náveterná strana Salt Island so skalnými útvarmi a veľkolepými útesmi je jednou z najkrajších oblastí BVI a rajom pre jachtárov.
Náveterná strana Salt Island so skalnými útvarmi a veľkolepými útesmi je jednou z najkrajších oblastí BVI a rajom pre jachtárov.  

Kedysi na ostrove žilo asi 100 ľudí, ostrov bol vo vlastníctve vlády a obyvatelia platili ročný nájom jednu libru soli. Stále sa môžete vydať na túru k soľným rybníkom.

Soľ sa do jazierierok na ostrove dostáva cez morskú vodu, ktorá je privádzaná cez podzemné priesaky.
Soľ sa do jazierierok na ostrove dostáva cez morskú vodu, ktorá je privádzaná cez podzemné priesaky. 

Táto štvorica ostrovov je rajom na zemi, stačí si len vybrať ten svoj. Tak poďme si ich predstaviť.

Starec a more , rum a pelikány

Hlavným mestom a prístavom BVI je Road Town na ostrove Tortola (54 kilometrov štvorcových), najväčšom z ostrovov. Tortola je najrušnejším z Britských Panenských ostrovov a ponúka veľa atrakcii, či sú to plávajúce bary s lokálnymi umelcami, alebo vychytené reštaurácie ponúkajúce morské špeciality. Ak ste fanúšikom tropickej flóry, odporúčam výlet do botanickej záhrady J.R.O´Neala. Ostrov je veľmi pestrý a hýri farbami nielen mora, ale vďaka svojej biodiverzite a mnohým endemickým rastlinám je malým ostrovným rajom. Niet divu, že práve tento ostrov si filmári vybrali minulé leto na svoj remake slávneho románu Starec a more. Voľba padla po dlhom hľadaní na Tortolu. Keď na ostrov padne súmrak, morský príboj privanie na pláž svieži vánok a vy si s privretými viečkami vychutnáte šumenie mora máte idylku na film ako vyšitú. Sám Heminway by sa tu cítil ako doma, s pohárikom rumu a košom plnom rýb.

Skryť Vypnúť reklamu

Autentickosť , práve ňou si ostrov ziskal filmárov, lebo Tortola taka je .
Autentickosť , práve ňou si ostrov ziskal filmárov, lebo Tortola taka je . 

Jost Van Dyke - bol pomenovaný po rannom holandskom osadníkovi a bývalom pirátovi. Dnes tu žije len čosi vyše 300 obyvateľov. Na Jost Van Dyke prichádzajú turisti za neopakovateľnou atmosférou, užijú si tu množstvo jedla a zábavy s mnohými miestami, kde si môžu dopriať obľúbenú kuchyňu, ako sú sendviče s lietajúcimi rybami, grilované čerstvé ryby a homáre. Ostrov má jednu svetovú atrakciu, a tým je legendárny bar - Soggy Dollar. Prvé čo vám nalejú bude rumový nápoj Painkiller - hlava by vás z neho bolieť nemala, na prípravu používajú domáci skvostný rum.

Na najmenšom z ostrovov zažijete najviac zábavy aj vďaka domácemu rumu v legendárnom Soggy Dollar Bare
Na najmenšom z ostrovov zažijete najviac zábavy aj vďaka domácemu rumu v legendárnom Soggy Dollar Bare (zdroj: internet)

Španielsky názov „Anegada“, doslova znamená „utopená zem“, evokuje stratený ostrov, ktorému " trčia len oči". Kým ostatné ostrovy majú kopcovitý, členitý terén, Anegada je výnimkou. Tvorí ju koralový atol, ktorý je pomerne plochý. Môže sa vám zdať, že všetky pláže Karibiku sú úchvatné, tyrkysovo priezračné s prachovým pieskom, no počkajte než vaše nôžky okúsia pláže tohto ostrova. Je do doslova nadpozemský pocit. Anegada má pláže, ktoré boli zrodené na opaľovanie, nie je tam veľa tieňa, ostrov je veľmi otvorený a plochý. No more ukrýva tie najúžasnejšie lastúry, hýrivé farby od fialovej až po perleťovú, budete sa cítiť ako v Neptúnovom kráľovstve. Pláže ako Cow Wreck Beach, Bones Bright a Flash of Beauty sú jednými z najfotografovanejších na svete. Anegada je nielen kráľovnou mušlí, ale aj plameniakov. Soľné rybníky a vápencové jazerá obsahujú endemické druhy flóry a fauny, a sú tiež dôležitým miestom pre migrujúce vtáky a plameniaky ružové .

Skryť Vypnúť reklamu

Plameniaky boli v minulosti  lovené, až kým ich v roku 1992 opät na ostrov nepriviezli z  Bermúd. Dnes sa kŕdeľ počíta na stovky vtákov .
Plameniaky boli v minulosti lovené, až kým ich v roku 1992 opät na ostrov nepriviezli z Bermúd. Dnes sa kŕdeľ počíta na stovky vtákov . 

Najobávanejší pirát Karibiku verzus magická hlbočina

USVI - tri ostrovy, ktoré tvoria Americké Panenské ostrovy - St. Thomas, St. John a St. Croix - majú svieže tropické listy, nedotknuté pláže a karibský nádych. Sú vyhľadávané najmä medzi výletnými loďami. História Amerických Panenských ostrovov je rovnako bohatá ako jej obyvatelia. Ostrovom vládli Angličania, Holanďania, Francúzi, Španieli, Maltézski rytieri a Dáni. Počas prvej svetovej vojny kúpili Spojené štáty ostrovy od Dánska za 25 miliónov dolárov v zlate. Dnes sa sem znovu sype zlato z cestovného ruchu, a to hlavne vďaka Američanom.

Ostrov St.Thomas - ponúka nielen prírodné krásy so sofistikovanou a kozmopolitkou atmosférou, ale aj bezcolné nákupy a veľkolepý nočný život. Charlotte Amalie, hlavné mesto amerických panien, je jedným z najúchvatnejších prístavov na svete a najnavštevovanejším prístavom v Karibiku. Jednou z atrakcii ostrova je historická kamenná vyhliadka, v pevnosti Fort Christian. Je zároveň najstaršia stojaca stavba na ostrove St. Thomas, ktorá bola postavená v rokoch 1666 až 1680, s prístavbami v roku 1874. Slúžila ako centrum prvého dánskeho osídlenia a pevnosť prežila požiare a hurikány. Legenda hovorí , že obávaný pirát Čierna brada - Blackbeard, tu mal svoj hrad, kde ukrýval všetky svoje lupy. Tento najobávanejší pirát Karibiku bol pôvodne Angličan a jeho meno bolo Edward Teach. Jeho hrozivý výjav bol umocnený jeho robustnou čiernou bradou, z ktorej mu trčala dlhá fajka so šľahajúcimi plameňmi. Aspoň tak to popisujú pamätníci vo svojich zápiskoch. Jeho tvár, osvetlená plameňmi, vyzerala ako démonický obraz, ktorý sa navždy vryl do pamäte nepriateľov. Začiatkom 18. storočia šíril teror po moriach so svojou loďou Queen Anne’s Revenge, vybavenou 40 delami. Napriek povesti krvilačného a tyranského, ktorú sám živil, bol vypočítavým vodcom, ktorý používal silu iba vtedy, keď to považoval za potrebné.

Pirátsky kapitán " Čierna brada" bol obávaným nepriateľom nielen na mori ,ale i na  súši .
Pirátsky kapitán " Čierna brada" bol obávaným nepriateľom nielen na mori ,ale i na súši . 

St. John - Aj keď je to najmenší z troch hlavných amerických Panenských ostrovov, nedotknutá krása svätého Jána je snáď najväčšia v Karibiku. St. John ponúka návštevníkom nedotknutú nádheru uprostred moderného luxusu. V roku 1956 daroval Laurance Rockefeller viac ako 5 000 akrov ostrova Službe národného parku. Keďže dve tretiny ostrova sú označené ako národný park. St. John má jedny z najkrajších pláží na svete, ako je napríklad veľmi obľúbená Trunk Bay. Ostrov ponúka viac než 30 turistických chodníkov, ktoré vám prerozprávajú históriu ostrova a vyvedú vás na tie najúchvatnejšie vyhliadky .

Gýčovo dokonalé , ale taký Trunk Bay proste je.
Gýčovo dokonalé , ale taký Trunk Bay proste je. 

Posledný z trojice mušketierov je ostrov - St. Croix, Kolumbus pomenoval ostrov Santa Cruz (Svätý kríž). Písal sa rok 1493 , prieskumníci zakotvili pri prírodnej zátoke západne od Christianstedu, dnes známej ako Salt River. Ostrov je prvou a jedinou pozitívne zdokumentovanou lokalitou spojenou s Kolumbovým prieskumom Nového sveta na dnešnom území USA. St. Croix bol kedysi karibským kráľom produkujúcim cukor . Ekonomika St. Croix existovala prostredníctvom obchodu. Ostrov vyvážal päť komodít. Cukor, rum, bavlnu, melasu a tvrdé drevá, a dovážal takmer všetko, čo potreboval.
Dnes je ostrov obsypaný desiatkami ruín, opustených cukrovarov, ktoré mlčky stoja v páľave karibského slnka a čakajú na návštevníkov. Ostrov je dnes vyhľadávanými miestom najmä pre potápačov. St. Croix ponúka viac ako 50 potápačských lokalít. Magická hlbočina je známa svojimi dramatickými stenami, z ktorých najpozoruhodnejším je kaňon Salt River Canyon alebo The Wall. Pozdĺž jeho pobrežia je tiež veľa skvelých miest na potápanie pri útesoch a vrakoch. Na súši si môžete naplánovať hru golfu, podniknúť výlet po ostrove, preskúmať malebné lesy džípom, užiť si jazz na vonkajších koncertoch, nakupovať, večerať, chytať kraby v miestnom bare.

Raj pod morskou hladinou, St.Croix
Raj pod morskou hladinou, St.Croix  


Tak aký je medzi nimi vlastne rozdiel? Nuž okrem spomenutej histórie osídlenia a kultúrnych rozdielov sú si ostrovy morfologicky veľmi podobné. Jedny pokojnejšie, vynikajú nedotknutými miestami s kryštálovými lagúnami, vábiace na potápanie a slnenie sa v tajných zákutiach. Druhé s atrakciami, ktoré zabavia deti a udržia dospelých v pohodlnom dosahu rumu, lebo predsa len sú o čosi viac americké.

Britské Panenské ostrovy sú o čosi " rezervovanejšie". Život tu je pokojnejší, akoby ste boli na takom pravom anglickom vidieku, len s tým rozdielom, že sa prechádzate po tom najhebkejšom bielom piesku a nad hlavami vám tienia palmy. Sem tam preletí súkromné lietadlo, alebo si pricloníte svoj panamský klobú  ,aby ste dovideli na obzor a zamávali na plaviacu sa jachtu. My sa dnes vyberieme na potulky po " tučnej panne" a odhalíme jej najukrývanejšie tajomstvo a zároveň jéj pýchu. THE BATH - pláž s obrovskými balvanmi a tajným vchodom k nej.


Tučná panna a Diablova Zátoka

THE BATH-  na pláž sa dostanete cez diablovu zátoku , až potom uvidíte naozajstný raj
THE BATH- na pláž sa dostanete cez diablovu zátoku , až potom uvidíte naozajstný raj  (zdroj: autor článku)

Len tak ležérne pohodená na boku s objemnými bokmi, možno prilákala pohľady nejedného piráta, ktorý na jéj záhyboch útesov stroskotal. Ukryl si v jej jaskyni poklad, ktorý stojí za to prebádať. Prachové pláže, kryštálovo čistá voda, ktorá je tak priezračná, že spočítate šupiny na tele mihotajúcich sa rýb, ktoré plávajú medzi vašimi členkami a nebojácne vás posmeľujú na ceste hlbšie k pláži balvanov, no neznie to vzrušujúco? Vitajte na ostrove tučnej panny a posledného skvostu Britských Panenských ostrovov.

Stredobodom tejto dramatickej oblasti na severnom pobreží Virgin Gorda sú kúpele, geologický zázrak pozostávajúci z úžasných žulových balvanov, ktoré tvoria chránené morské bazény na okraji pláže, proste THE BATH.

Katedrála-vnútro blokov tvorí trojuholníkovú cestu , je tam skvelá akustika.Meno dostala podľa farieb svetiel, ktoré sa odrážajú od balvanov, ktoré vytvárajú efekt farebného skla.
Katedrála-vnútro blokov tvorí trojuholníkovú cestu , je tam skvelá akustika.Meno dostala podľa farieb svetiel, ktoré sa odrážajú od balvanov, ktoré vytvárajú efekt farebného skla. 

Balvany na ostrove tučnej panny, čiže Virgin Gorda, vznikli, počas treťohorných období geologickej histórie (asi pred 70 miliónmi rokov). Roztavená hornina presakovala dnom mladého Karibského mora. Láva bola horúca a keď prišla do kontaktu s chladnou morskou vodou, stuhla na žulu. Tento skvost leží asi dva kilometre južne od hlavného mesta ostrova Spanish Town, na južnom cípe ostrova medzi plážami Spring Bay a Devil's Bay.

The Baths vytvorila erózia granitu na obrovské balvany, ktoré sa guľatia a týčia až do výšky 12 metrov. Zdá sa až neuveriteľné, že v tejto rajskej zátoke sú pred vami nahádzané obrovské gule ako keby si tu hrali guľôčky obri z rozprávky a zabudli ich tu. K samotnej pláži vedie chodník cez Diablovú zátoku - Devil’s Bay, založený v roku 1964 ako národný park, je jednou z najkrajších pláží Virgin Gorda.

Aby ste sa dostali k diablovej zátoke, musíte prejsť popri "skalnej lebke" ako ju tu miestny volajú, ďalší div Virgin Gordy.
Aby ste sa dostali k diablovej zátoke, musíte prejsť popri "skalnej lebke" ako ju tu miestny volajú, ďalší div Virgin Gordy.  

Budete si pripadať ako na na objaviteľskej ceste po boku Indiana Jonesa a hľadaní stratenej archy. Vchod do zátoky cez masívne balvany absolvujete naboso, aby ste sa vedeli zapierať pri ich zdolávaní a lezení cez jaskynný systém na druhú stranu pláže. Najmagickejším miestom celého tohto systému je "katedrála" tak si ju nazvali miestni, ale dnes už aj veľa zvedavcov a mladých ľudí, ktorí toto panenské miesto spropagovali cez Instagram. Granitové bloky opierajúce sa o seba vytvárajú dokonalú strechu, ktorá sa týči nad vami ako koruna sveta. Brodiaci sa cez labyrint, cez ktorý musíte preliezť bez Ariadninej nite len naboso, je ozajstné dobrodružstvo. Na druhej strane vás nečaká netvor, ale tá najkrajšia pláž akú si len viete predstaviť . Oblé tvary kameňov vyhladkané teplým príbojom, vláčny piesok prechádzajúci medzi vaše prsty na nohách, žeravé slnko a vánok ofukujúci cerveň z vaších rozpálených líc. Zrazu sa  vám z hrdla vyderie ston, nevinný ako chichot panny z Virgin Gordy.


Silvia Kulichova

Silvia Kulichova

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  7x

More čo ma drží nad vodou.. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu