reklama

Graf, ktorý vydá za tisíc slov

Hovorí sa, že jeden obraz vydá za tisíc slov. Tento graf je odpoveďou pre tých, ktorí hovorili, že krajiny EÚ fatálne nezvládli boj s pandémiou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu
(zdroj: OECD Our World In Data)

Zo všetkých strán sme počúvali: európske demokracie sú slabé, pomalé a odkázané na cudziu pomoc. Pandémia vraj zabije posledný klinec do rakvy európskeho projektu. Všetci pochopia, že jedinou šancou je vláda silnej ruky.

Dnes mám dáta ukazujú úplne iný príbeh. V počte infikovaných na počet obyvateľov - ako aj v dynamike ich rastu - zvláda Európa pandémiu lepšie, než Spojené štáty, Veľká Británia, Brazília či Rusko. A to napriek tomu, že všetky tieto krajiny mali na opatrenia viac času ako my, a videli, akú spúšť zanechával COVID-19 prvé týždne v Taliansku či Španielsku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo tieto zlyhávajúce krajiny spája? To, že majú na čele buď diktátora (Rusko) alebo populistických šarlatánov (USA, Brazília, Veľká Británia), ktorí namiesto faktov a zodpovednej politiky hrajú len na emócie a vlastnú moc.

Nič z toho neznižuje tragédiu desaťtisícov úmrtí v krajinách EÚ. Faktom ale je, že Európa ako celok zareagovala na pandémiu lepšie, než iné veľmoci. Ak dotiahneme do konca bezprecedentnú dohodu o Fonde obnovy, tak nás to dokonca môže politicky posilniť.

Keď vám niekto bude znovu hovoriť, ako Európa v pandémii zlyhala, ukážte mu tento graf.

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete TU.

Michal Šimečka

Michal Šimečka

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Blog o Európe a Slovensku. Som Bratislavčan z Trnávky, a jeden z tých desaťtisícov Slovákov, čo prežili väčšinu dospelosti v zahraničí. Minulý rok som sa vrátil domov a dnes som podpredsedom Progresívneho Slovenska a poslancom Európskeho parlamentu v liberálnej frakcií Renew Europe. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu