reklama

Jeden dôvod, prečo by Ľuboša Blahu mali čo najskôr vymeniť

Radikálne názory nie sú problém. Problém je, že ich vyslovuje predseda parlamentného výboru, ktorý zodpovedá za pôsobenie Slovenska v EÚ. To je absurdná situácia, ktorá poškodzuje záujmy našej krajiny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (87)

Poslanec Ľuboš Blaha je známy svojou radikálnou rétorikou. Štylizuje sa do podoby novodobého marxistického revolucionára. Obhajuje autokratické režimy proti imperialistickému Západu. Chrlí síru na liberálov, pravičiarov, média, mimovládky či európske inštitúcie. Nemusíme s ním názorovo súhlasiť. Jeho arogancia sa nám nemusí páčiť. Ale oboje sú v demokracii legitímnou súčasťou politického boja.

V posledných týždňoch však Blahovo pôsobenie dospelo do bodu, keď vyslovene škodí Slovensku a jeho záujmom. Nie kvôli Blahovi samotnému či jeho názorom, ale kvôli funkcii, ktorú zastáva. Ako predseda výboru NR SR pre európske záležitosti je spolutvorcom našej zahraničnej politiky. Ide o výbor s relatívne silnými kompetenciami a zodpovednosťou za nastavenie a kontrolu pozícií SR v Európskej únii. Geopolitické úvahy jeho predsedu sú od tejto role neoddeliteľné. V tomto kontexte ich vnímajú zahraniční diplomati a naši strategickí partneri.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minulý týždeň Ľuboš Blaha prirovnal návštevu poslancov Európskeho parlamentu k delegácii ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu. Propaguje tiež fámy o tom, že Európska únia majdanizuje Ukrajinu a že jej bruselské inštitúcie šíria nenávisť voči celej strednej Európe. Dokonca verejne prehlasuje, že bude vždy stáť na strane štátov ako Rusko, Čína či Kuba, ktoré sa vzopreli západným mocnostiam – teda členským štátom EÚ a našim spojencom v NATO.

Inými slovami: šéf výboru, ktorý formuje politiku Slovenska v EÚ, svojimi výrokmi spochybňuje strategické ukotvenie Slovenska v EÚ. Vystupuje proti národným záujmom, ako ich definujú všetky koncepčné dokumenty ministerstva zahraničia, programové vyhlásenie vlády, či memorandum najvyšších ústavných činiteľov o zhode na proeurópskej a proatlantickej orientácií. Sabotuje tým prácu slovenskej diplomacie a zneisťuje našich spojencov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tento stav je absurdný a neudržateľný. Je to podobné, ako keby predsedom výboru pre životné prostredie bol politik, ktorý vášnivo popiera klimatické zmeny, alebo šéfom zdravotníckeho výboru niekto, kto brojí proti očkovaniu. 

To je dôvod, prečo by mal poslanec Blaha skončiť ako predseda výboru pre európske záležitosti. V ideálnom prípade by novým predsedom mal byť politik s dostatočnou morálnou autoritou a skúsenosťami z európskej politiky a legislatívnych procesov v EÚ. V tejto chvíli úplne postačí, ak to bude niekto, koho slová a činy nie sú v priamom rozpore so základnými cieľmi slovenskej zahraničnej politiky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je to problém strany Smer-SD, ktorá má na základe výsledkov volieb na tento post nárok. Ona by mala iniciovať zmenu vo vedení výboru. Každý ďalší deň, ktorý na tomto poste necháva Ľuboša Blahu, poškodzuje záujmy našej krajiny.

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete tu

Michal Šimečka

Michal Šimečka

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Blog o Európe a Slovensku. Som Bratislavčan z Trnávky, a jeden z tých desaťtisícov Slovákov, čo prežili väčšinu dospelosti v zahraničí. Minulý rok som sa vrátil domov a dnes som podpredsedom Progresívneho Slovenska a poslancom Európskeho parlamentu v liberálnej frakcií Renew Europe. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu