Prečo je naša vláda druhá najskúpejšia v EÚ?

Nové tvrdšie opatrenia, ale žiadna nová ekonomická pomoc. Pritom porovnanie s inými krajinami je už teraz hrozivé.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Slovensko zatiaľ dáva na štátnu pomoc pre podniky a ľudí, ktorým korona zobrala živobytie, oveľa menej, než susedia a drvivá väčšina krajín EÚ a OECD.

Slovenská vláda je dokonca druhá “najlakomejšia” z celej EÚ, hneď po rumunskej. Ukázala to októbrová štúdia Medzinárodného menového fondu. V prípade Slovenska tvorí ekonomická pomoc počas pandémie iba 2,5% HDP.

Pre porovnanie - Maďarsko 4,1%, Česko 4,4%, Chorvátsko 5,2%, Poľsko 6,7%, Lotyšsko 8,0%, Rakúsko 8,5%, Spojené kráľovstvo 9,2%, Kanada 12,5% a Nový Zéland dokonca 19,5% HDP.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Porovnanie s vybranými krajinami.
Porovnanie s vybranými krajinami. (zdroj: IMF)

Prvá Pomoc plus nestačí

Tie čísla nie sú nejaké abstraktné huncútstvo. Ide o konkrétne peniaze pre konkrétne firmy a konkrétnych ľudí, ktorým po mesiacoch strádania a obmedzení dochádzajú rezervy a hrozí im, že padnú na kolená. Aj na Slovensku sú ich státisíce.

Nové obmedzenia a zákaz vychádzania túto situáciu ešte zhoršia, ale žiadna dodatočná pomoc kvôli tomu vraj nepríde. Vláda sa tvári, že skoro všetky prevádzky môžu zostať otvorené, zároveň nám však do nich zakázala chodiť.

Celé segmenty hospodárstva tak de facto zavrela, bez toho, aby sa ľudia mohli efektívne uchádzať o dodatočnú náhradu škody a ušlého zisku. Keď na včerajšej tlačovke vlády padla otázka na kompenzácie, ministri odpovedali, že doterajšie schémy “Prvej Pomoci plus” sú dostatočné. Nie sú.

SkryťVypnúť reklamu

Rýchlejšia a dostupnejšia pomoc

Plošné testovanie tiež prispeje k tomu, že prevádzky sa vyľudnia. Všetci s pozitívnym výsledkom, plus všetci, ktorí sa testovania z najrôznejších dôvodov nezúčastnia, budú musieť zostať v karanténe. Čakajú nás zatvorené fabriky, školy, obchody a služby, poloprázdne ulice. Ľudí na Slovensku čaká ďalšia tvrdá ekonomická rana.

Rýchla a dostupná štátna pomoc je teraz kľúčová. Štát jej dáva nepochopiteľne málo, ľudia sa k nej dostávajú príliš pomaly, a musia komplikovane dokazovať svoj nárok. Peniaze na to pritom sú, samotná EÚ nám ponúka prakticky obratom stovky miliónov eur. Aj návrhov a príkladov zo zahraničia, ako zabezpečiť jednoduché paušálne platby pre zasiahnuté firmy a ľudí, je plno.

SkryťVypnúť reklamu

Nasledujúce týždne budú nesmierne ťažké. Počty infikovaných a mŕtvych budú rásť. Záchrana životov je samozrejme priorita. Ale ak vláda okamžite nenavýši a nezjednoduší štátnu pomoc, hrozí, že nám tu vybuchne druhá tikajúca bomba.

Celú správu IMF nájdete tu.

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete TU.

Michal Šimečka

Michal Šimečka

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  23x

Blog o Európe a Slovensku. Som Bratislavčan z Trnávky, a jeden z tých desaťtisícov Slovákov, čo prežili väčšinu dospelosti v zahraničí. Minulý rok som sa vrátil domov a dnes som podpredsedom Progresívneho Slovenska a poslancom Európskeho parlamentu v liberálnej frakcií Renew Europe. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu