Stáť pri Ukrajine je vlastenectvo

Putin chce rozbiť medzinárodný poriadok, ktorý garantuje bezpečnosť aj Slovensku

Stáť pri Ukrajine je vlastenectvo
Michal Śimečka (Zdroj: Európsky parlament/Mathieu Cugnot)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Predstavte si, že by niekto celú slovenskú históriu označil za fikciu. Vznik nášho štátu a ideu slovenskej suverenity by označil za šialenstvo. A pod hrozbou masívnej vojenskej invázie by Slovensku diktoval, či môže alebo nemôže byť členom Európskej únie alebo NATO. Protesty slovenskej vlády by označil za provokácie a eskaláciu napätia, na ktoré musí reagovať - vyslaním jednotiek „mierotvorcov“, ktoré nás majú ochrániť pred sebou samými.

To sa dnes deje Ukrajincom. A môže sa to kedykoľvek udiať aj nám na Slovensku, ak dovolíme, aby sa v Európe rozpadol bezpečnostný poriadok, založený na medzinárodnom práve a rešpekte k suverenite všetkých štátov - aj tých, ktoré nemajú státisícové armády.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak dovolíme, aby silné štáty mohli kedykoľvek znásilniť slabšie, raz na to zákonite doplatí Slovensko - ako malý demokratický štát v komplikovanom regióne na periférii Európy.

Preto je podpora Ukrajiny slovenským národným záujmom, ktorý by mal podporiť každý vlastenec. Nerozumiem, kam zmizli všetci tí samozvaní národovci v Smere, Hlase či medzi krajnou pravicou. Nebol predsa príbeh národnej emancipácie práve o tom, aby sme mohli slobodne rozhodovať o vlastnom osude? 

Demokraticky sme si pre seba a naše deti vybrali život v Európskej únii a členstvo v Severoatlantickej aliancii. Zo slov ruského prezidenta je zrejmé, že tento stav spochybňuje a chce ho zvrátiť. Po včerajšku vieme, že je pripravený rozpútať vojnu.

SkryťVypnúť reklamu

Uvedomujem si, že Slovensko je politicky rozdelené a v mnohých otázkach sa nezhodneme. Ale všetkým nám záleží na Slovensku - jeho suverenite, bezpečnosti a nezávislosti. Aj preto dnes musíme stáť pri Ukrajine.

Ak vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete na Facebooku aj Instagrame.

Michal Šimečka

Michal Šimečka

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Blog o Európe a Slovensku. Som Bratislavčan z Trnávky, a jeden z tých desaťtisícov Slovákov, čo prežili väčšinu dospelosti v zahraničí. Minulý rok som sa vrátil domov a dnes som podpredsedom Progresívneho Slovenska a poslancom Európskeho parlamentu v liberálnej frakcií Renew Europe. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu