Stratila sa Amerika

Kto sleduje medzinárodné snahy o potlačenie pandémie, všimne si pozoruhodnú vec - nikde nevidieť Spojené štáty.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (44)

Ľudstvo čelí najväčšej hrozbe v moderných dejinách, a najmocnejšia krajina sveta je bezradná a úplne mimo diania. Potrebujeme koordinovanú globálnu odpoveď. V opačnom prípade sa bude vírus neustále vracať a ekonomické dôsledky budú fatálne. No Amerika, od ktorej prirodzene očakávame leadership, je egoisticky zahľadená do seba, a kvôli vlastným chybám sa sama stáva novým ohniskom pandémie.

Nielen to. Washington dokonca aktívne sabotuje pokusy o medzinárodnú koordináciu. Blokuje dohody na pôde G7 alebo v Bezpečnostnej rade OSN kvôli detinským sporom o slovíčka (“čínsky vírus” versus "COVID-19"). Americká vláda bez konzultácie zrušila všetky lety z EÚ, alebo doslova “ukradla” z prístavov a letísk zdravotnícky materiál určený pre Európu a iné štáty.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre porovnanie: keď v roku 2014 vypukla epidémia Eboly v západnej Afrike, Amerika spolu s EÚ prevzala vedenie v humanitárnej pomoci postihnutým krajinám, v potlačení epidémie a vo vývoji a distribúcii liekov. Lenže to bola iná doba. Michodom, toto je prvá globálna kríza od druhej svetovej vojny, v ktorej transatlantická spolupráca prakticky neexistuje. Oficiálne sú EÚ a USA najbližší strategickí partneri - aj vďaka NATO - ale v praxi to dnes spozná málokto.

Neprítomnosť Ameriky nahrádza všadeprítomnosť Číny (a čínskej propagandy) v postihnutých oblastiach. Čokoľvek si myslíte o úmysloch čínskeho režimu (a ja si nemyslím nič dobré), Peking na rozdiel od Washingtonu aspoň predstiera, že rozumie tomu, že pandémia a jej riešenie si vyžadujú medzinárodnú spoluprácu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak Spojené štáty po novembrových voľbách neotočia kurz, korona drasticky urýchli ich mocenský úpadok vo svete. Európu budú čakať nepoznané výzvy a zodpovednosť. Podobné tektonické zmeny v medzinárodnom systéme majú často komplexné politické a ekonomické príčiny. V tomto prípade je príčina až primitívne jasná: Donald Trump.

Ak Vás zaujíma Európska únia a miesto Slovenska v nej, sledovať ma môžete TU

Michal Šimečka

Michal Šimečka

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Blog o Európe a Slovensku. Som Bratislavčan z Trnávky, a jeden z tých desaťtisícov Slovákov, čo prežili väčšinu dospelosti v zahraničí. Minulý rok som sa vrátil domov a dnes som podpredsedom Progresívneho Slovenska a poslancom Európskeho parlamentu v liberálnej frakcií Renew Europe. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu